HLAVNÍ STRANA
Hodina změny - diskuse o potřebných změnách
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Dávka otcovské poporodní péče

JáRodič.cz


V letošním roce se objevila nová dávka nemocenského pojištění, tzv. otcovská. Komu a za jakých podmínek je tato dávka určena? Jak vysoká částka a po jak dlouhou dobu je vyplácena? A jaký je zájem o tuto novou dávku? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.

Otcovská

Otcovská je nová dávka nemocenského pojištění, o kterou mohou žádat novopečení otcové od 1. února. Jedná se o krátkodobou dávku, která se vyplácí maximálně sedm kalendářních dní. Výplatu dávky není možné přerušit, rozdělit a podobně. Na otcovskou je třeba nastoupit v období šesti týdnů od dne narození dítěte či jeho převzetí do péče (tj. den narození/převzetí + 41 dnů). Nástup na otcovskou si otec určuje sám.

Pozn.: Pokud se narodí vícerčata, princip dávky je stejný – poskytuje se jen jednou.

Cílem dávky je umožnit otcům zůstat doma s miminkem.

Podmínky nároku na otcovskou

Základní podmínka nároku: účast na nemocenském pojištění

Poznámka: například studenti ani osoby vedené v evidenci úřadu práce nárok na dávku nemají, stejně tak další osoby, které si neplatí nemocenské pojištění

Jak na to

Otec si musí o dávku zažádat na platném formuláři „Žádost o dávku otcovské poporodní péče (otcovskou)“ u svého zaměstnavatele. Zaměstnavatel po uplynutí otcovské odešle formuláře OSSZ (OSVČ žádá přímo u příslušné OSSZ).

Jaký je o otcovskou zájem

Ke konci února obdržely okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) celkem 2 130 žádostí o dávku otcovské poporodní péče. V únoru bylo provedeno 480 výplat této dávky v celkové výši 2,3 milionu Kč.

Jak vysoká je otcovská

Výše dávky činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu (DVZ) za kalendářní den.

Dávka je vyplacena do jednoho měsíce od chvíle, kdy OSSZ obdržela kompletní podklady.

Kalkulačku naleznete ZDE.

Závěr

Jaký je váš názor na otcovskou dovolenou? Myslíte si, že je to potřebná dávka? Nebylo by lepší věnovat peníze ze státního rozpočtu na něco jiného? Znáte někoho, kdo si o dávku již zažádal, anebo bude v nejbližší době žádat? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.sti, rady a tipy.


Převzato z webu JÁRODIČ.CZ 


06.04.2018

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Dětská revoluce: CHYBÍ MI TÁTA!


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ