HLAVNÍ STRANA
Hodina změny - diskuse o potřebných změnách
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Hra. Nejvyšší forma učení, kterou miluje každé dítě

JáRodič.cz


Prvních 15 let po narození je pro každého člověka nejdůležitější fází jeho života. Prochází zásadním vývojem fyzických i psychických vlastností a podstatnou část tohoto času tráví hraním. A je to tak dobře – hry dětem zprostředkovávají fungování reálného světa, rozvíjí motorické i mentální schopnosti a dovednosti a učí je žít podle pravidel společnosti.

Hrajte si s ním

Hra pozitivně působí na vývoj dítěte už „od kolébky“. Ačkoliv se to na první dojem zdá banální, jakákoliv interakce s našimi nejmenšími má svůj význam. Kolébání a houpání miminko nejen uklidňuje, ale rozvíjí také jeho vizuální schopnosti a smyslové vnímání. Pohyb, vnímání prostoru a zrakové vjemy podpoříme tím, že dítěti ležícímu na zádech (a později i bříšku) podržíme nad hlavou hračku a pohybujeme jí tak, aby ji sledovalo očima. Díky hře „paci, paci, pacičky“ bude dost možná z vašeho miláčka virtuos nebo tanečnice, rozvíjí totiž rytmické schopnosti.

I počítačové hry mají své klady

Počítačové hry = kontroverzní téma. Většina rodičů by je nejraději zakázala. Jenže všichni jsme jednou byli dítětem a víme, že nekompromisní zákazy mají většinou úplně opačný efekt. Kontaktu s moderní technikou se navíc vaše ratolest stejně nevyhne. Počítače nebo tablety jsou stále běžnější výbavou středních i základních škol.

Podle vědců jsou počítačové hry PROSPĚŠNĚJŠÍ, NEŽ SI MYSLÍME. Rozvíjí paměť, pozornost i schopnost učení. Dohodněte se s dítětem, kolik hodin denně u počítače bude trávit. A také mu nabídněte alternativu, do které se zapojíte i vy, rodiče. Anebo si zahrajte s ním – nemusí jít pouze o krvavou akční „střílečku“. Vyzkoušejte třeba online hry, vyvinuté speciálně pro rozvoj mozku, inteligence a paměti. Ostatně, tyto hry jsou určeny i pro seniory, tak se vám dříve nebo později budou hodit ☺.

Kdo si hraje, nezlobí

Kolektivní hry zase rozvíjí schopnost sociální interakce, dodržování pravidel, kreativitu i umění vyrovnat se s prohrou. A díky tomu se z vašich potomků stanou plně fungující členové společnosti, připravení na život „tam venku“. Až vaše dítko přijde ze školy s tím, že se mu nechce na víkendový adaptační kurz, zkuste jej přesvědčit o opaku. Zážitková pedagogika je tou nejlepší školou sociálních kompetencí vůbec.


Převzato z webu JÁRODIČ.CZ 


22.06.2018

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Dětská revoluce: CHYBÍ MI TÁTA!


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ