HLAVNÍ STRANA
Hodina změny - diskuse o potřebných změnách
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Jednou u mámy, jednou u táty: Tak zůstanou školní děti zdravé

Stridava.cz


Když se táta a máma rozejdou nebo nechají rozvést, je to pro jejich děti zátěžový test. Aby se co nejvíce eliminovaly v rodině psychické následky, doporučujeme vybrat model střídavé péče. Pro děti se jeví nejlepším řešením, když mohou bydlet jak u mámy, tak u táty.

Výzkumný tým Karolínského institutu ve Stockholmu vedený klinickou psycholožkou Malin Bergström prokázal, že dětem pocházející z rozvedených rodin ve věku od tří do pěti let, které střídavě bydlí u mámy a u táty, se vede podstatně lépe než dětem, které bydlí výhradně u jednoho rodiče. Navíc, „rozvodovým“ dětem se daří stejně, ne-li lépe, než dětem, které nebyly rozvodem zasáhnuty.

Výzkum dotázal rodiče 3656 dětí, stejně tak vychovatelky a vychovatele ve školkách, aby se vyjádřili k psychickým problémům, strachům nebo agresivitě dětí. Děti pocházely jak z celých rodin, tak z rodin kde matka a otec žijí odděleně. Podle Malin Bergström dlouhodobé studie ukazují, že se musí dřívější závěry o rozdělování rodin brát zpět a přehodnotit je.

Švédské psycholožka k tomu zkoumala též velké množství dětí ve věku od deseti do osmnácti let a dopracovala se k obdobnému výsledku: Také starším dětem, kteří střídavě žijí s mámou a tátou se vede podstatně lépe než dětem ve výhradní péči. Podstatným faktorem je, když děti bydlí při střídavé péči v jednom městě. V takovém případě hraje role otce i matky a jejich kontinuální kontakt s dětmi v pracovním týdnu nenahraditelnou roli a není o čem přemýšlet, zda střídavá nebo výhradní péče.

Závěry studie byly zpracovány v roce 2018 a v originále můžete tuto studii najít pod tímto názvem:

Bergström, M., Fransson, E., Fabian, H., Hijem, A., Sarkadi, A., & Salari, R. (2018). Preschool children living in joint physical custody arrangements show less psychological symptoms than those living mostly or only with one parent. Acta Paediatrica, 107(2), 294-300. doi: 10.1111/apa.14004


Převzato ze serveru STRIDAVA.CZ


18.06.2018

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Dětská revoluce: CHYBÍ MI TÁTA!


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ