HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Máma mi nedovolí jít za tátou!

Stridavka.cz


Dnešní příběh není o odcizených dětech jako ty předešlé. Kája, přestože může být s otcem jen několik dní měsíčně, jej stále miluje a chce s ním být. Matka to nese nelibě a snaží se jejich kontakt co nejvíce omezit. Chtělo by se říci, takový typický případ.

Už ve věku půl roku matka Káju tajně unesla z Prahy ke své matce. Posléze se s ním vrátila, za rok však odešla znovu. Tentokrát však rodiče uzavřeli dohodu. Podle ní Kája zůstal doma a matka si ho brala několikrát týdně, na víkendy, na prázdniny apod. Dohoda fungovala, nicméně matka za zády otce požádala soud o svěření Káji do své výlučné péče. Soud - přes existenci a fungování dohody - matce vyhověl. Ta následně Káju opět odvezla do západočeského pohraničí. Od doby, kdy soud v roce 2008 takto zasáhl a podpořil matku, běží soudní spor o výchovu Káji až do současné doby.

V průběhu celé doby soudního řízení soudy fixují výlučnou péči matky předběžnými opatřeními, která odmítají změnit. A to přesto, že Kája si už několik let sám přeje být více u otce a tato svá přání sděluje soudu i sociálnímu odboru. U otce má též mnohem lepší možnosti vzdělání (nejprve školky, nyní školy) i zdravotní péče. U matky navštěvuje průměrnou státní školu zaměřenou i na handicapované žáky, kde se nijak zvlášť nerozvíjí. Je zde také často nemocný, přičemž u otce se pak obvykle dává zdravotně do pořádku.

Z otcovy strany má nyní Kája navíc dalšího sourozence, se kterým tak může být jen v minimálním kontaktu. U otce je Kája pouze 3 dny ze 14 (jednou za čtrnáct dní od čtvrtka odpoledne do neděle odpoledne). U matky tráví celých 11 dní ze 14.

V současné době je Kája v Praze přijat do výběrové česko-anglické školy, kde by mohl výborně rozvíjet své schopnosti a učit se také cizímu jazyku. Bohužel ji z rozhodnutí soudu nemůže navštěvovat. Otec proto navrhuje změnu stávající úpravy tak, aby u něj Kája byl o všedních dnech, chodil zde do školy a otec by zabezpečoval vše potřebné. U matky na venkově by pak byl Kája každý víkend. Čas, který by trávil osobně s oběma rodiči (5 odpolední s otcem a 2 celé dny s matkou), by tak byl v zásadě srovnatelný. I Kája si tuto variantu přeje.

Matka však na ni vůbec nechce slyšet. A soudy ji v tom podporují. Věc rozhoduje sokolovská soudkyně HANA MATĚJKOVÁ a její usnesení potvrzuje (či dokonce ještě mění k horšímu) KRAJSKÝ SOUD V PLZNI.

Před nedávnem otec přijel navštívit Káju k matce. Bylo to mimo čas, kdy mají soudem určený „styk“. Kája se moc chtěl s tátou aspoň na chvíli vidět. Marně. Matka, Hana Hodinová, to brečícímu Kájovi nedovolila: „Teď to není určený.“ (viz video)

Co si asi tak KÁJA, až vyroste, bude myslet o matce i o naší justici, bránících mu v dětství v tom, aby mohl být s tátou víc?


Máte podobné zkušenosti s druhým rodičem a českými soudy? Napište nám svůj příběh na INFO@STRIDAVKA.CZ


10.12.2014
SDÍLET

Diskuse (max. 650 znaků):
soudci.info - info o opatrovnickém soudnictví


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ