HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Poradna: Výživné při střídavé péči

Mgr. Karolina Kovácsová


Uvažujeme o střídavé péči, chtěla bych se zeptat, jak je to s penězi při střídavé péči. Vyrovnává jeden z partnerů životní standard tomu druhému? Jak se to eventuelně počítá?

H. K.


I u střídavé péči soud obvykle stanoví výživné, neboť oba rodiče jsou v tomto případě „povinní“. Výživné je vypočteno podle toho, v jaké míře rodič o dítě osobně pečuje, tedy jak dlouho má ten který rodič dítě v péči, ale také v podle toho, jaké jsou možnosti, schopnosti a majetkové poměry rodičů. Na jiných než obvyklých nákladech dítěte (např. škola v přírodě) se podílí rodiče každý stejnou měrou. Pokud je tedy například dítě v rovnoměrné střídavé péči obou rodičů, oba rodiče mají stejné vzdělání, příjmy i majetek, měli by oba mít stejnou vyživovací povinnost k dítěti. Setkala jsem se i s případy, kdy po vzájemné dohodě rodičů výživné nebylo stanoveno.

Pokud by majetkové poměry, schopnosti nebo možnosti jednoho z rodičů byly vyšší, než majetkové poměry, schopnosti nebo možnosti druhého, či by dítě u jednoho z rodičů žilo v odlišné životní úrovni, než u druhého, mělo by být výživné stanoveno s ohledem na tyto disproporce. Občanský zákoník v ust. § 915 odst. 1 říká, že životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. V žádném případě nelze mluvit o vyrovnání životního standardu druhému rodiči, neboť výživné není určeno rodiči, nýbrž dítěti.

Pokud jde o výpočet výživného při střídavé výchově, nelze jednoznačně stanovit způsob výpočtu mimo výše uvedená zákonná kritéria. Každý případ je individuální a má svá specifika. Roli zde mohou hrát např. i daňové úlevy rodičů, cestování apod.


Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ


02.03.2017

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ