HLAVNÍ STRANA
Hodina změny - diskuse o potřebných změnách
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Pozor na uplácení dětí

JáRodič.cz


Vychovávat dítě rozhodně není snadný úkol. Novopečený rodič je postaven do role, kterou se vlastně učí za pochodu. A ne vždy se to samozřejmě daří zcela dle jeho představ. Určitě se proto vyplatí používat selský rozum a sem tam si třeba přečíst něco, co by člověka mohlo nasměrovat. Je už pak jen na rodiči, zda je pro něj daná informace využitelná či nikoliv. A o výchově bude i náš dnešní příspěvek, který je zaměřen na uplácení dětí. Příjemné čtení.

Výchova dětí

Je důležité si hned na začátku říci, že vychovávat dítě rozhodně není snadný úkol a že ideální rodič neexistuje. Tolik na uklidněnou. I když se totiž člověk snaží sebevíc, zpravidla se sem tam dopustí nějaké chyby. Na druhou stranu přesný návod na výchovu neexistuje, respektive chytrých rad je všude spousta, nicméně je otázkou, zda se dají vždy a na každé dítě aplikovat a zda právě takový přístup je pro každé dítě vhodný. K tomu je třeba ještě dodat, že některé „zaručené“ výchovné metody si protiřečí s jinými „zaručenými“ výchovnými metodami. Jak tedy na to? Jak se k rodičovství postavit? Chce to selský rozum a hromadu trpělivosti. A také se vyplatí si dopředu stanovit, čeho chcete dosáhnout a jakým způsobem.

Proč děti neuplácet

U běžných činností (denní hygiena, oblékání, pomoc v domácnosti a podobně)se uplácení rozhodně nevyplácí. Děti jsou totiž natolik chytré, že si na „úplatek“ zvyknou a danou činnost bez něj rozhodně dělat nebudou. Nakonec, proč by dělaly něco zadarmo, když lze získat odměnu, že?

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že uplácet je nevýchovné a rodičům se to jako bumerang vrátí zpět. To ale není jediná negativní stránka celé věci. Dalším problémem je, že dítě dělá danou činnost jen kvůli úplatku, tedy ne proto, aby bylo čisté, mělo čisté zoubky a podobně. Navíc nijak zvlášť nevěnuje pozornost tomu, jak kvalitně činnost provede, ale hlavně, že ji provede – a nejlépe co nejrychleji.

Uplácení už vůbec není vhodné v situacích, kdy se chcete dítěti za něco omluvit. V těchto případech je na místě spíše vysvětlení a probrání celé situace, vhodná omluva.

Jak tedy na to

  • Stanovit jasná a pevná pravidla
  • Přenést na dítě určitou odpovědnost – dle věku dítěte, možností
  • Stanovit dítěti určité povinnosti
  • Být důslední
  • Neuplácet/nemotivovat sladkostmi

Jak již bylo zmíněno, uplácení dětí se nevyplácí. A za uplácení je považována i odměna za běžnou činnost v podobě kousku čokolády, lízátka či bonbonu. Nejen, že dítěti kazíte charakter, ale i zdraví. Jistě, sem tam nějaká sladkost nevadí, ale ve větší míře škodí.

U dítěte se vytvoří špatné stravovací návyky, které mu v budoucnu přinesou jen a jen problémy.

Závěr

Jak se k motivování či uplácení stavíte vy? V jakých případech je dle vašeho názoru možné dítě uplácet? Co si představíte pod pojmem motivace? Jaký je váš postoj k odměňování/motivování sladkostmi ve školkách či školách? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.


Převzato z webu JÁRODIČ.CZ 


09.02.2018

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Dětská revoluce: CHYBÍ MI TÁTA!


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ