HLAVNÍ STRANA
Hodina změny - diskuse o potřebných změnách
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Prázdniny a učení

JáRodič.cz


Školní rok skončil a s ním i každodenní školní povinnosti. Paráda, řeknete si. Konečně nemusíte sledovat, zda má dítě hotové domácí úkoly a vše připravené v aktovce. Jenže letní prázdniny jsou dlouhé a někteří rodiče řeší, zda by se jejich dítě během nich nemělo aspoň trochu učit či si opakovat probranou látku. No, a některým rodičům a dětem dokonce zpříjemní prázdniny paní učitelka či pan učitel, který dětem zadá domácí úkoly. Je to v pořádku? Skutečně by se dítě mělo přes prázdniny učit? A pokud ano, jak často a jak dlouho? Anebo jsou prázdniny časem, kdy má dítě odpočívat a užívat si zábavy? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.

Učit se či neučit

Učit se či neučit? To je poměrně složitá otázka. Všeobecně platí, že pokud nemá dítě ve škole žádné zásadní problémy s učením, pak by mělo letní prázdniny využít k odpočinku, k zábavě a k poznávání nových věcí. Tím se nakonec také učí, takže rodiče nemusí mít v tomto směru obavy. Pokud by měl rodič pocit, že by se dítě přeci jen mělo trochu učit, pak určitě ne na začátku prázdnin. To by mělo dítě hlavně odpočívat. Fajn je změnit prostředí i režim, dopřát dítěti dostatek spánku a pohybových/sportovních aktivit, omezit povinnosti (zejména ty spojené s učením) a podobně. S lehkým opakováním mohou rodiče začít v druhé polovině prázdnin, respektive spíše ke konci. Není to ale nezbytně nutné. Rozumný učitel začne nový školní rok zlehka a ve formě opakování.

Jiná je samozřejmě situace tehdy, pokud se dítě chce učit samo. Iniciativě se meze samozřejmě nekladou, nicméně i v tomto případě je třeba myslet na to, že dítě si potřebuje odpočinout, zkusit nové věci, užít si volný čas s rodinou, kamarády.

V čem dítě podporovat

  • Čtení
  • Psaní dopisů, pohledů, e-mailů
  • Společenské hry, slovní hry, hádanky, hlavolamy
  • Využití ve škole nabytých znalostí a dovedností v praxi – poznávání květin, zvířat, sestavování jídelníčku a další
  • Nabytí nových zkušeností a dovedností – stavění stanu, výuka pravidel tenisu, volejbalu a dalších sportů, zeměpis (vždy si na mapě ukázat, kam jede dítě na tábor/výlet/dovolenou), dějepis, poznávání hub či lesních plodů a mnohé další

Konec prázdnin

Je fajn, pokud se děti vrací domů pár dní před začátkem školního roku. Mají tak čas si srovnat režim a připravit se na začátek školního roku. Zároveň si urovnají zážitky z prázdnin.

Tipy pro rodiče

  • Dopřejte dětem odpočinek – snáze se pak budou učit novým věcem
  • Učení by mělo být zejména formou hry
  • Nenuťte dítě do učení
  • Pokud se dítěti v nějakém předmětu výrazně nedaří, pak se s ním pokuste dohodnout. Učení zopakujte nejlépe ke konci prázdnin. Ale pozor: nad učením by dítě nemělo sedět od rána do večera, ale pouze v předem vyhrazený čas (max 15 – 30 minut denně)

Závěr

Jste pokojeni s vysvědčením, které vaše děti přinesly? Myslíte si, že je co zlepšovat? Dostaly vaše děti ve škole nějaké úkoly na prázdniny? Musí se během prázdnin učit? Pokud ano co, respektive který předmět? Co je důvodem pro toto rozhodnutí? Jakou formou se budou učit? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.


Převzato z webu JÁRODIČ.CZ 


29.06.2018

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Dětská revoluce: CHYBÍ MI TÁTA!


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ