Mezinárodní institut pro rodinu a dítě
V poslední době můžeme zaznamenávat kampaň MPSV zasazující se za práva dětí. Stále však dochází k systémovému porušování dětských práv samotnou Českou republikou, a to i tam, kde by k jejich dodržování stačila pouhá změna přístupu státních orgánů, bez potřeby dodatečných finančních nákladů.
Patrně nejmasovějším případem porušování práv dětí je pošlapávání jejich práva na péči rodičů. To je zakotveno v čl. 32 Listiny základních práv a svobod a také v čl. 7 Úmluvy o právech dítěte (hned po právu na život). Přesto u nás toto základní dětské právo není respektováno v případě statisíců dětí a každým rokem přibývá zhruba 25 000 dětí, které rozhodnutím státu přicházejí o péči jednoho z rodičů.
Dochází k tomu v případech soudního svěření dětí do výlučné péče pouze matky nebo otce, čímž dítě přichází o právo na péči druhého rodiče. Je pravdou, že obvykle bývá druhému rodiči stanoven tzv. styk s dítětem, většinou však jen v úzkém časovém rozmezí několika dní v měsíci. Tato úprava rozhodně nemůže nahradit právo dítěte na péči tohoto rodiče. Mimo jiné i proto, že tzv. styk je pouze právem rodiče, nikoliv jeho povinností, takže dítěti vlastně žádnou péči tohoto rodiče ani negarantuje.
Řešením by bylo, kdyby obecné soudy konečně začaly respektovat úpravu danou novým občanským zákoníkem, účinným už od 1. ledna 2014. Podle § 906 odst. 1 „soud nejprve určí, jak bude každý z rodičů napříště o dítě pečovat“. Tímto rozhodnutím o podmínkách péče každého z rodičů, pokud možno v širokém rozsahu pro oba, by bylo právo dítěte na jejich péči řádně naplněno i v rozpadlých rodinách.
Zpracoval Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.
10. 11. 2015 at 18:25
K čemu je kontrola OSPODu, když se tím soud stejně neřídí. Ten systém funguje tak, že stačí blbý OSPOD a dítě je matky. Když je dobrý OSPOD, zazdí to znalec, když je dobrý i znalec, zazdí to soudce na prvním stupni, a když je dobrý i soudce na prvním stupni, pak na druhém musí být dva dobří, aby celá ta mašinerie byla překonána. A vzhledem ke koncentraci debilů ve výše uvedených pozicích je pravděpodobnost, že chlap uspěje, stále velmi malá.
10. 11. 2015 at 18:33
Pavle, ke znaleckému posudku, se vyjádřil PhDr.Tomáš Novák psycholog z Brna. Rodiče vyšli nastejno, přesto byla upřednostněna matka a otci rozšířený styk. Děti u soudu nebyly, vyjádřily se u psycholožky. Soud udělal přesně opak toho, co děti chtěly.Ta změna byla hrozná. Navrhnula to opatrovnice, která už je vyměněná. Jak dohlédnout na to,aby s výpovědí dětí nebylo manipulováno!.
10. 11. 2015 at 18:42
Pavle oni je k soudu raději nevzaly, protože by to ty děti rozhodnuly, kde chtějí být.
10. 11. 2015 at 21:26
nedělejte si iluze i po (několikahodinovém) výslechu dětí přímo před soudem
se mohou snadno rozhodnout, že jejich názoru nebudou přikládat význam
(stejně tak příp. znaleckému posudku), ale je dobré se snažit co nejvíc
11. 11. 2015 at 3:36
Pro Antonie. U pana PhDr. Nováka jsem jednou byl,mužů se zeptat, kolik orientačně stalo posouzení posudku?
Dle US je názor dítěte zásadním vodítkem pro rozhodování obecných soudu a názor dítěte při vyvažování ostatních důkazů je na prvním místě. Ve škole se učí státní znaky,pravda vítězí,a myslím ze je to pro 12 děti nejlepší škola života, ze vidí, jak to v CR funguje,porušování Úmluvy o právech dítěte,právo byt slyšeno. Trval bych na výslechu u soudu, samozřejmě bez přítomnosti kohokoliv v soudní síni.Vše je vsak na zvážení, jak to kluci zvládnou.
11. 11. 2015 at 4:29
Aktualni nález US 3462/2014. dává práva dětem byt slysena, použijte ho u krajského soudu.
11. 11. 2015 at 6:54
„…Trval bych na výslechu u soudu, samozřejmě bez přítomnosti kohokoliv v soudní síni…“
Tak to bych silne nedoporucoval. Advokat ma pravo u toho vyslechu byt. Ostatne – ospod take bezne zustava. Bez pritomnosti kohokoli a chybejici dukladne protokolace si soud a slova deti muze vylozit jakkoli, klast jim navodne otazky, ignorovat zjevne ovlivneni.Bezna praxe soudu je rict vsichni ven – nedopoustejte to, na pritomnosti pravniho zastoupeni trvejte.
11. 11. 2015 at 10:38
Díky všem za cenné rady. Podporujeme děti v tom, aby se nebály sdělit svůj názor, … ve stejném duchu, jak to tady od někoho už zaznělo. Pavle, setkání s PhDr. T. Novákem za to stojí. Je dobré se seznámit s jeho knihou, „Znalecké posudky dětí pod drobnohledem“.
12. 11. 2015 at 12:20
u MS v Praze se už téměř ze všech jednání pořizuje zvukový záznam
(a nepíše se tedy klasický/diktovaný protokol)
12. 11. 2015 at 20:03
…pred 26 lety se děti nebaly říct svůj názor,policajti je zmlatili,pak soudruh Štěpán mMluvil o tom, ze 15 létě děti nemají právo říkat kdo a kdy ma vládnout,,,,,, podívejme se všichni na to jak se zapalují svíčky na národní třídě a jak se dnes páchají na dětech zvěrstva,horší než za socialismu