Stridavka.cz
adikia.cz: Dobrý den, začnu hned otázkou na tělo pí. Volfové. Z jaké strany jste přešla do ČSSD?
janavolfova: Ze žádné, to byla moje první strana.
Pepa: Paní Volfová, jak se angažujete nyní v oblasti rodinné politiky?
janavolfova: V současné době to moc nejde, pokud jste v neparlamentní straně, nemáte faktickou moc něco měnit, ale určitě počítám se školením našich nových komunálních politiků, aby si uvědomily jejich sociální odbory, které budou možná řídit, že střídavka je důležitá.
Pepa: Myslíte si, že komunální politik ovlivní opatrovnické jednání na sociálním odboru?
janavolfova: Myslím si, že pokud tam bude jako radní či starosta nebo místostarosta člověk, který takovým věcem bude rozumět, bude schopen je prosadit i u svých sociálních pracovnic.
Pepa: Že by politik dělal „školení“ sociálním pracovníkům???
janavolfova: Pepo, proboha a proč by nedělal, když je řídí? A má ten odbor na zodpovědnost.
martin: Takže jakou že novelu zákona o rodině jste to tam připravovali, když střídavá péče musela přijít až ze Senátu?
janavolfova: Ten zákon o rodině byl novelizován v 48 paragrafech a byla to velká novela, ostatně v tom původním byla stále socialistická výchova a podobně.
martin: Návrh střídavé péče do novely obhajovala paní senátorka Jarmila Filipová. Institut střídavé péče procpal do zákona až Senát svým pozměňovacím návrhem, ne? Viz bod 30 zde: WWW.SENAT.CZ/XQW/XERVLET/PSSENAT/HTMLHLED?ACTION=DOC&VALUE=29490. Nebýt Senátu, tak střídavá péče v zákoně není, to si prosím uvědomme…
janavolfova: Martine, neříkám, že ne, mluvila jsem o tom, že jsem byla v odborném týmu a ten zákon nebyl jen o střídavce.
martin: OK, takže bych se chtěl zeptat, proč tedy – pokud jste byla spoluautorkou zákona – nebyla střídavá péče už v původním návrhu, ale musel ji tam nacpat Senát do poslanci již schválené novely.
janavolfova:Martine, protože v té době mne nikdo nenavštívil a neřekl nám, že je to třeba, prostě neumíme domyslet všechno, právě od toho jsou organizace, které mají možnost věci připomínkovat. Také jsem si až při projednávání zákonů vojenských uvědomila, že tam je třeba mít dovětek o možnosti kojení na pracovišti.
stridavka: Ke Staňkově novele: Původně tam měly vypadnout ty podmínky, na kterých dnes soudy střídavku zamítají. Teď je tam chce všechny zpátky. Co si o tom myslíte?
janavolfova: Že je to špatně, pokud to tak je, ale na tohle je opravdu třeba si sejít, dát dohromady stanovisko a třeba zajít za některými poslankyněmi a senátory a pokusit se trošku zalobovat, myslím, že budu v tomhle moci pomoci.
hans: Píšete o povědomí veřejnosti, ale jak je možné, že soudy překrucují zájem dítěte v takovém měřítku, že všechny děti přichází o otce?
janavolfova: Hansi, právě pro to povědomí, které říká, že dítě patří matce, a to je špatně. Dítě patří oběma rodičům a je třeba povědomí měnit právě kvůli tomu. Proto i ta změna soudců tak, aby byly porotní soudy a 50 na 50 muži a ženy soudci.
petrc: Myslím, že je to utopie, aby byli soudci 50/50 muži/ženy.. Jako je utopie, aby v mateřské školce učili muži. Je to na dlouho. Musí se vymyslet neco rychlejšího. Účinný lobbing v PS.
janavolfova: Účinné lobování v Parlamentu vám nepůmůže k rozhodování soudů, kdysi jsem napsala dopis jako poslankyně ministrovi spravedlnosti, tehdy panu Rychetskému, aby pomohl a poučil soudkyně, právě v oblasti rozvodových řízení, ten dopis dostaly všechny soudy a nic se nezměnilo.
janavolfova: Asi se budete divit, ale snaha, aby rozvod nebyl naprosto formální záležitostí, aby si lidé uvědomili, že není možné odejít jen tak tím, že prásknu dveřmi a druhý den jsem rozvedený, a především proto, aby když jeden z manželů rozvod nechce, měl to ten druhý těžší. Možná zde zasáhla má křesťanská výchova, ale já si prostě myslím, že není možné utíkat jen tak od odpovědnosti.
hans: Prý do roku 1948 byli děti svěřovány výhradně otcům a byla 1% rozvodovost…
janavolfova: Je mi líto, slíbila jsem hodinu a ta se nachyluje, věřím, že třeba se ještě nekdy setkáme, jen jsem chtěla některým z vás říci, že já nejsem vašm nepřítelem a pokud takhle jednáte s přáteli, budete jich mít čím dál tím méně :-)) A přesně tohle byste neměli dopustit, vy potřebujete miliony přátel pro vaši věc. .
Okomentovat