Stridavka.cz
Náš pravidelný nedělní CHAT navštívila na prvního máje sympatická dáma – jedna z právniček spolupracujících se Střídavkou, JUDr. Oldřiška Luňáčková. Zde je výběr z tohoto chatu:
stridavka: Vítám paní doktorku Luňáčkovou, pojďme klást dotazy.
lunackova: Také přeji pěkný večer.
stridavka: Pozorujete nějaké změny na soudech v posledních letech?
lunackova: Ano, setrvačnost rozhodování je značná, ale to neznamená, že by nedocházelo k vývoji názorů i soudců a tedy i ke změnám.
stridavka: Dá se to nějak přiblížit? Máme statistiku o vývoji střídavky, ze 3 % na 5 % za dva roky, tedy nic moc… co aspoň rozšiřování „styku“, dochází k němu?
lunackova: Co se týče styku dětí s rodičem, kterému není dítě svěřeno do výchovy, tak záleží též na tom, jak široký styk druhý rodič požaduje. Obecně se situace mírně lepší ve prospěch širšího styku.
stridavka: Dalo by se to nějak kvantifikovat? S jak širokým „stykem“ se setkáváte? A jak se vám líbí termín „styk“?
lunackova: Statistické údaje nemám k dispozici, ale z některých rozhodnutí soudů plyne, že se může „styk“ s druhým rodičem blížit až střídavé výchově. Pojem „styk“ v této souvislosti se mi vůbec nelíbí, nicméně jej používám, protože je to zaběhnuté a opisovat tento pojem by bylo zdlouhavé. Stejně tak se mi nelíbí pojem „půjčovat dítě“, také se ale často vyskytuje.
Martin: Tak já bych k tomu dodal, že můj „styk“ je dle rozhodnutí soudu od středy do pondělí, to opravdu nechápu, proč soudkyně nemůže dát střídavku…
Jaa: Jestliže je soudní znalecký posudek dítěte z psychiatrie jednoznačně ve prospěch střídavé péče, má matka šanci střídavou péči zrušit?
lunackova: Znalecké posudky jsou jedním z podkladů pro rozhodování soudů. Soud musí všechny důkazy, které provedl, vyhodnotit a zdůvodnit, jak který důkaz posoudil. Záleží tedy i na jiných důkazech a na tom, jak jednoznačný znalecký posudek je, resp. zda jej také soud takto vyhodnotí.
stridavka: Je podle vás většina soudkyň nestranných, nebo většina straní matce?
lunackova: To je choulostivá otázka. Takto bych vůbec úvahy nepřipouštěla. Soudce, soudkyně, otec, matka – to by nemělo hrát významnější roli než zájem dítěte.
Jaa: Omlouvám se, že se vyjadřuji možná trochu toporně, spíše mi jde o to, jaká je šance na střídavou výchovu, pokud jeden z rodičů jí očividně bojkotuje, ačkoliv dle názoru psychologů, učitelů i okolí dítěti zjevně prospívá. Je nějaká šance, že soudkyně/soudce řekne, aby dospělí mezi sebou měli cokoliv, ale pro dítě je dobré toto?
lunackova: Pokud je střídavá výchova v zájmu dítěte a jeden rodič je proti ní, není to dle názoru Ústavního soudu důvodem proti střídavé výchově.
Jaa: Ani pokud zde figuruje OSPOD výrazně ovlivněn matkou?
lunackova: Názor Ústavního soudu by měl být rámcem, ve kterém by se měly pohybovat rozhodnutí obecných soudů. Každý případ je ale věcí individuálního posouzení. Předsudky však zde samozřejmě vyloučit nelze. Doporučení OSPOD berou soudy jistě v úvahu, také by ale měla být zdůvodněna. Konečné rozhodnutí je věcí soudu.
p_c: Soudy nálezy US ani nečtou a neznají, je jim to jedno..
lunackova: Pokud je tomu tak, nezbývá než jim je v řízení předkládat a argumentovat jimi.
6. 5. 2011 at 9:01
děkuji za přínos nedělního chatu – zrovna jsem v neděli vracel syna jeho majitelce!!! a tak jsem se nemohl chatu zúčastnit. Doplním vám jeden výraz z praxe jak slovo „styk“ s druhým rodičem je také nahrazováno či interpretováno – matkou a babičkou – „návštěva u tatínka“ nesmějte se, to je realita a psycholožky toto schvalují (jak tedy vypadají jejich posudky – děs) – dodnes jsem žil ve světě, že jsem jezdíval na návštěvu ke strýci, ke známým – můj syn má tu možnost, že může chodit na „návštěvu“ za tátou BRAVOOO
6. 5. 2011 at 15:16
zbývá mu jen udělat kafe….
to snad není pravda 🙁
6. 5. 2011 at 16:00
ad Já – bohužel je, a to byste měli vidět jak tato maminka vše umě schová za zájem dítěte – kafe zatím ne, ve svých necelých 5ti letech dostává džusíka na návštěvě u táty – jsem zvědav jak mu toto své chování jednou matka bude vysvětlovat, spíše obhajovat – stejně ve výsledku vše shodí na otce, jak u ní „zodpovědné za své činy“ bývá zvykem – no a takovýchto matek se zastávají politici a ženské organizace