Ladislav Jakl
–
Správné by asi bylo říkat ne dětské krabice, ale „krabice na děti“. Jen si vzpomeňte, jak se kdysi populární dětská šunka musela přejmenovat na šunku pro děti, aby si třeba někdo nemyslel, že se dělá z dětských prdýlek.
Takže krabice na děti. Po světácku řečeno babyboxy. Prý úžasný nápad. Nejmíň na státní medaili, možná spíš na Nobelovku. Že to zachrání novorozence, kteří by jinak skončili mrtví v popelnici. Ale je tomu opravdu tak?
Je to už skoro dvě stě let od doby, kdy Fréderic Bastiat napsal legendární esej O tom, co je vidět, a co vidět není. Žijeme ve světě věcí na první pohled viditelných, zatímco ty „neviditelné“, často ale mnohem zásadnější, se na rozhodování téměř nepodílejí, protože lidé nedomýšlejí důsledky. Nedomýšlejí, že za viditelnou věcí se schovává nezamýšlený vedlejší, nechtěný a nežádoucí efekt.
Pro ilustraci oblíbený příklad: Je lepším bezpečnostním prvkem airbag, nebo spíše ostrý hrot směřující od volantu k řidičově hrudi? Na první pohled pitomost. Ale teď si představte, jak asi jede řidič v tom prvním případě, jak riskuje, jak je pozorný a opatrný, a jak v případě druhém. Najednou odpověď na to, ve kterém případě je řidič vlastně ohroženější, již není tak jednoduchá.
Proti babyboxům se stavějí pediatři i psychologové. Pediatrům vadí hlavně to, že babyboxy zbavují děti identity, dědičné anamnézy a pediatry tak i cenných informací, třeba na rozdíl od legálních utajených porodů, které dědičná rizika mohou dokumentovat.
Psychologové říkají, že vraždy novorozenců páchají ženy asociální nebo v afektu, tedy takové, co by k babyboxu stejně nikdy nepřišly, zatímco své děti tam odkládají takové matky, které by při neexistenci této snadné možnosti zbavit se dítěte nakonec volily zodpovědnější cesty.
Kriminalisté říkají, že šíření babyboxů na počet vražd novorozenců nemá žádný pozitivní vliv, a mají na to svá data. Některá data dokonce hovoří o opaku.
A jsme u věcí, které „vidět nejsou“. Tedy na první pohled. V dobách, kdy nebylo možné snadno odložit své dítě do krabice, aby matka měla pokoj, samozřejmě vraždy novorozenců existovaly a znám o nich několik jímavých lidových písní. Ale početí bylo především věcí zásadně měnící všechno, ne drobný zákrok na úrovni piercingu.
A kolem této výjimečnosti se točil celý život s mnoha rozhodnutími, co dělat a co ne, jak se chovat, co se smí a co by se už nemělo. Dnes nás obklopují stovky věcí, které nás přesvědčují, že početí je banalitou. Proto je dnes banalitou chování, které k početí může vést.
Takové chování už nevyžaduje rozvahu, zodpovědnost a vážení všech možných důsledků. Existence babyboxů tuto bezstarostnost podporuje. Je faktorem posilujícím nesnesitelnou lehkost sexu včetně možnosti početí. Je airbagem, který vede k pocitu, že nic nehrozí a lze tedy riskovat bez obav. A je tedy dost pravděpodobné, že neviditelným nepřímým důsledkem babyboxů může být naopak větší počet mrtvých novorozenců, než by bylo bez nich.
Anebo tento nový jev přijměme a dotáhněme ho do konce. Zaveďme krabice na odkládání otravných manželek, tchýní nebo nesympatických bloggerů. Je to přece lepší, než je zabít a strčit do popelnice.
Převzato z JAKL.BLOG.IDNES.CZ
21. 11. 2015 at 1:35
Společnost (tedy ta naše se rozpadá). Rodina jako taková tradiční, je již něco spíše špatného, nepřístojného a je třeba ji rozbít. Velice jednoduchá věc a náplň většiny přebujelých soudních síní. Kdo zná, mrkne na rozpisy jednání a vidí. Dva zloději na 20 rozvodů.
Tedy zcela jednoduché.
Jednoduché řešení pak dát dítě do krabice, ono ve skutečnosti jde o velký kšeft s dětmi – to nelze opomíjet !!!!!
Staré rodiče zase šoupneme do domuvů důchodců, jsou přeci otravní a překážejí jako ty děti.
Opět velmi jednoduché.
Bude tuhle „kulturu“ někdo bránit, např. se zbraní v ruce proti radikálům ?
Ale kdež, proč taky ? Vše je přeci tak jednoduché.
Že nás pak narvou do krabic (pytlů,rakví) je každýmu fuk (krom výrobců), přeci jde především o dobrý kšeft jako babyboxy. (a on už to někdo alibisticky obhájí)
21. 11. 2015 at 16:06
jistě, máte pravdu.
zrušte domovy důchodců, protože o důchodce se má postarat rodina, to je lepší varianta než domovy důchodců. komu se nepoštěstí, toho nechte chcípnout – protože měl přece lepší variantu, žejo.
zrušte LDN-ky, protože o dlouhodobě nemocné se má postarat krankenkasa, to je lepší varianta než odklaďáky. komu se nepoštěstí, toho nechte chcípnout venku – protože měl přece lepší variantu, žejo.
zrušte babyboxy …..
není ostuda se splést, ale trvat na tom je trapné.
21. 11. 2015 at 22:14
Inu pokrok nezastavíš, to je jasné. Ovšem toto tzv. sociální inženýrství, zkoušel Hitler, zkoušeli bolševici a vše šlo do kopru i s milióny lidských životů. Spletli se kapánek, že ano ? A přiznali to ?
Babyboxy je jen obrovský kšeft, nic jiného. Stejná varianta jsou např. utajené porody, ale jak správně namítají pediatři, je alespoň nějaká genetická infornmace v případě maléru. Dítě v krabici, je variantou nejšpatnějěí, ze špatných.
22. 11. 2015 at 11:20
vy si asi myslíte, že lidi jsou obecně hodní – a že matka, která se rozhodla odložit či zabít své dítě, má pestrou škálu všech možností, a má nikým a ničím nerušenou možnost je svobodně vyhodnotit a kteroukoliv z nich si vybrat – včetně náročného administrativního procesu předání dítěte k adopci, nedostatečně anonymního porodu, problematiky (často neexistujícího nebo neplaceného) zdravotního pojištění, atd. a že taková matka má taky dostatečnou sociální i mentální inteligenci, aby ty možnosti vyhodnotila, a vybrala tu objektivně nejlepší pro dítě. pak je jasné, že babyboxy jsou zlo, které takovým matkám dává nemorálně snadnější řešení za cizí peníze.
naopak já si myslím, že matka, která se rozhodla zabít či odložit své dítě, dostatečnou sociální ani mentální inteligenci nemá, legální adopci zavrhla či jí není schopná podstoupit, a rozhoduje se mezi odhozením (vraždou) a babyboxem. v takovém případě má babybox smysl jako záchrana života dítěte – a kdo jsem já, abych mu tu šanci vzal.a že to stojí prachy? no to třeba léčba narkomanů stojí taky.
myslím že naše dva názory mohou vedle sebe koexistovat bez nějakého napadání – nejen proto, že pravdu se dozvíme až po smrti.
jen znova opakuji, že institut babyboxu je starý stovky let, a nemá nic společného s moderním nihilismem.
22. 11. 2015 at 11:25
mimochodem – jak vyřešíte právo na genetickou informaci u dětí, které se narodily v manželství, ale otcem dítěte je milenec ženy? podle některých statistik je takových dětí 25-30%. zavedete plošně povinné genetické testy u všech? ale ty jsou v mnoha zemích světa zakázané právě u dětí, které se narodily v manželství, právě kvůli těm statistikám. někdo si asi myslel, že právo na klid dítěte je vyšší, než právo na jeho genetickou informaci.
22. 11. 2015 at 18:19
Nejsou obecně hodní. A pokud je ta ženská blbá, neví ani že nějaké babyboxy existují. Naopak ty velmi chytré, (bylo několik případů), že poté co využila babybox si pro dítě přišla, když jí kámošky řekly, že je lepší pak vycůcnout otce. Stejně ovšem poté skončilo dítě v děcáku.
bavíme se skutečně o extrému. Babyboxy jsou a budou, jak jsem napsal púokrok nezastavíš
Včera jsem opět narazil na rady nějaké feministky co radila ženám že téměř vše je domácí násilí. Tedy ze strany muže, aby bylo jasno. naprosto extrémně a fanaticky. Nikoli to když je evidentní, klasické a to je pochopiteně nepřijatelné.
Ale ta šílená baba radila těm ženskejm, že i když se starej náhodou zeptá kam jde ? Nebo naopak když se neptá kam jde. Nebo když poprosí o milování, nebo naopak nechce lotr jeden. Když chce moc, nebo málo !!!
Nedej Bože, aby jí poradil aby využila babybox – když by na to přišlo. Šel by okamžitě do báně !!!
Tedy kdyby partner řekl, hele jsme na tom blbě, dítě neuživíme, dáme ho do babyboxu – hned by šel v klepetech !!!!! Páč to by byl zločin domácího násilí, zbavení se dítěte, zřeknutí se zodpovědnosti výživy a výchovy.
Tedy jinak diskriminace podle pohlaví jako prase. Hurá, jen tak dále. bude líp
22. 11. 2015 at 18:23
Abych odpověděl na předchozí dotaz. Když je s dítětem zle (vážná nemoc), tak to stejně vždycky prakne, že je otcem soused, nebo tak. To je pochopitelně extrém.
22. 11. 2015 at 19:40
je potřeba taky rozlišovat rozsah těch problémů:
babyboxy asi 10 lidí za rok
počet obětí autonehod je asi 500 za rok
a počet opatrovnických řízení – asi 20.000 za rok
viz třeba https://www.stridavka.cz/stridava-pece-o-dite-pohledem-rodicu-6.html
24. 11. 2015 at 9:23
Je vidět, že pisatel je naprosto mimo, ale vzhledem k tomu, že je to omezený chlap, pak zcela jistě ani nedokáže vytušit, co dělají s ženskou psychikou těhotenské hormony a nedejbože poporodní deprese. Tohle, pánové, totiž nikdy nezažijete, takže se nám, ženám, laskavě přestaňte plést do naší biologie a procesů myšlení během rozhodování, co s dítětem. I těhotná, která dítě chce a těší se na něj a dítě je plánované, prožívá několik období lehčích či těžších depresí z toho, že má strach z porodu, jestli vůbec udělala dobře, že otěhotněla a jestli zvládne mateřskou roli a pokud se do toho přidají i existenční potíže, je naprostým právem matky poskytnout dítěti zabezpečení, které mu sama nemůže dát. V takových případech totiž „tatínek“ již dávno zmizel ze scény. To je naprosto přirozený a podložený proces, což vy chlapi ani neumíte pochopit. Takže bych navrhla krabici o rozměru babyboxu pro pisatele a všechny fanatiky, kteří tady píší, že ženy jsou naprosto tupá stvoření a jako takové by neměly mít děti, ale to byste ty děti jaksi neměli ani vy, že?
24. 11. 2015 at 10:46
Jana ve svém diskusním příspěvku hezky odhalila podstatu sobeckého a nadřazeného uvažování některých žen, které považují dítě za svůj majetek a podle toho se chovají: „takže se nám, ženám, laskavě přestaňte plést do naší biologie a procesů myšlení během rozhodování, co s dítětem“.