Ing. Ivana Antalová
Rodiče novorozenců jsou v porodnicích diskriminováni, je jim bráněno v dodržování platných právních předpisů, dochází k porušování základní lidských práv a k ohrožení zdraví.
Nově vznikající rodiny čelí v porodnicích poškozující separaci. Děti jsou od svých rodičů oddělovány a umísťovány do inkubátorů, na observační boxy, případně novorozenecká oddělení, kde o ně pečují poskytovatelé zdravotních služeb, pouze s občasnou podporou kontaktu dětí s jejich rodiči. V případě spontánního porodu se jedná o oddělování až v řádu hodin. V případě zdravotních komplikací na straně matky (operativní porod) nebo dítěte (předčasný porod, nemoc) až v řádu dnů a týdnů. Děje se tomu tak i v případech, kdy rodiče opakovaně žádají o podporu nepřetržitého kontaktu v péči o své děti. Následkem tohoto oddělování dochází zejména ke zvyšování rizika nosokomiální (nemocniční) infekce zejména u dětí, zvyšování rizika vzniku či komplikací PTSD (postraumatické stresové poruchy) u jednotlivých členů rodiny, zvyšovaní rizika oslabování rodičovských kompetencí, zvyšování rizika poruch laktace matky a výživy jejího dítěte a další, což může mít zásadní negativní vliv na zdraví dítěte i celé rodiny. Dochází tím také ke zvyšování rizika zdravotních problémů v budoucnosti (ADHD, hyperaktivita, závislosti a další).
Tímto způsobem dochází také k porušování právních předpisů, a to zejména § 28, odst. 1, 2 a 3, písm. a) a e) zák. č. 372/2011, a § 855, odst. 1, § 856 a § 858 zák. č. 89/2012, dále k porušování práv hospitalizovaných dětí, která etická komise Ministerstva zdravotnictví schválila již v roce 1993, a Listiny základních práv a svobod, kterou vyhlásilo předsednictvo České národní rady již v roce 1992 jako součást ústavního pořádku České republiky.
Zákon číslo 372/2011 – Zákon o zdravotních službách:
platný od 1.4.2012
§ 28
(1) Zdravotní služby lze pacientovi poskytnout pouze s jeho svobodným a informovaným souhlasem…
(2) Pacient má právo na poskytování zdravotních služeb na náležité odborné úrovni.
(3) Pacient má při poskytování zdravotních služeb dále právo
a) na úctu, důstojné zacházení, na ohleduplnost a respektování soukromí při poskytování zdravotních služeb v souladu s charakterem poskytovaných zdravotních služeb,
e) na
1. nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce, popřípadě osoby určené zákonným zástupcem, je-li nezletilou osobou…
Zákon číslo 89/2012 – Občanský zákoník:
platný od 1.4.2014
§ 855
(1) Rodiče a dítě mají vůči sobě navzájem povinnosti a práva. Těchto vzájemných povinností a práv se nemohou vzdát; učiní-li tak, nepřihlíží se k tomu.
§ 856
Povinnosti a práva rodičů spojená s osobností dítěte a povinnosti a práva osobní povahy vznikají narozením dítěte a zanikají nabytím jeho zletilosti.
§ 858
Rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítětem, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění; vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti. Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud.
Práva hospitalizovaných dětí:
1. Děti mají být do nemocnice přijímány jen tehdy, pokud péče, kterou vyžadují nemůže být stejně dobře poskytnuta v domácím ošetřování nebo při ambulantním docházení.
2. Děti v nemocnici mají právo na neustálý kontakt se svými rodiči a sourozenci. Tam, kde je to možné, by se mělo rodičům dostat pomoci a povzbuzení k tomu, aby s dítětem v nemocnici zůstali. Aby se na péči o své dítě mohli podílet, měli by rodiče být plně informováni o chodu oddělení a povzbuzováni k aktivní účasti na něm.
3. Děti a/nebo jejich rodiče mají právo na informace v takové podobě, jaká odpovídá jejich věku a chápání. Mají mít zároveň možnost otevřeně hovořit o svých potřebách s personálem.
4. Děti a/nebo jejich rodiče mají mít právo poučeně se podílet na veškerém rozhodování ohledně zdravotní péče, která je jim poskytována. Každé dítě má být chráněno před všemi zákroky, které pro jeho léčbu nejsou nezbytné, a před zbytečnými úkony, podniknutými pro zmírnění jeho fyzického nebo emocionálního rozrušení.
Žádáme Ministerstvo zdravotnictví, aby v souladu s platnými právními předpisy, medicínskými důkazy a ochranou zdraví, neprodleně zabezpečilo podporu rodičů v nepřetržitém kontaktu při péči o jejich děti jako standard při poskytování zdravotních služeb v porodnictví.
Medicínské studie i zkušenosti, v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, opakovaně potvrzují prospěšnost poskytování zdravotních služeb v porodnictví s podporou rodičů v nepřetržitém kontaktu při péči o jejich děti. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje bezprostředně po narození dítěte nepřetržitý kontakt dítěte kůže na kůži s jeho matkou s odložením přestřižení pupečníku po jeho dotepání jako nejlepší, nejbezpečnější i nejlevnější způsob poskytování zdravotních služeb při porodu.
Stále větší množství rodičů dětí opakovaně žádá podporu v nepřetržitém kontaktu při péči o své děti v rámci poskytování zdravotních služeb v porodnictví, velmi často bohužel neúspěšně.
V souvislosti s výše uvedeným doporučujeme zejména, aby Ministerstvo zdravotnictví
– zabezpečilo vzdělávání stávajících i budoucích poskytovatelů zdravotních služeb k podpoře rodičů v nepřetržitém kontaktu při péči o jejich děti v souladu s platnými právními předpisy, medicínskými důkazy a ochranou zdraví
– zabezpečilo prostorové, provozní i technické zabezpečení nemocnic k podpoře rodičů v nepřetržitém kontaktu při péči o jejich děti v souladu s platnými právními předpisy, medicínskými důkazy a ochranou zdraví
– zabezpečilo vzdělávání stávajících i budoucích poskytovatelů zdravotních služeb v teoretických i praktických komunikačních dovednostech
– zabezpečilo ochranu duševního zdraví poskytovatelů zdravotních služeb
Věříme, že zabezpečení těchto požadavků bude mít positivní dopad na kvalitu poskytovaných služeb ve zdravotnictví, na schopnost rodičů vychovávat svobodné a zodpovědné občany naší společnosti.
16. 5. 2014 at 9:26
Ivo: musíte si umět vybrat porodnici. Pokud u Vás při porodu nevzniknou žádné komplikace a vy jim předložíte porodní plán, pak by Vám každá DOBRÁ porodnice měla umožnit porod, jaký si sama přejete. Jen musíte hledat. Dnes si můžete najmout i dulu, která Vám s tím pomůže a při porodu bude komunikovat s personálem, Vy na to sílu se bránit určitě mít nebudete a stres z dohadování by neprospěl ani Vám ani miminku. Přeji Vám, aby vše dopadlo podle Vašeho přání a byli jste oba v pořádku.
16. 5. 2014 at 9:58
Lenko, jak ale tu porodnici, kterou hledám nalézt? Jak jim uvěřit, že vše proběhne tak jak my si přejeme a že nebudou lékaři z běžného porodu dělat porod komplikovaný a chtít ho urychlit např. oxitocinem, protože za mnou bude další rodička? Každopádně jsem rozhodnuta pro malou porodnici, která se netváří jako luxusně vybavené sídlo a přitom je to bezohledná továrna na děti. Tuto negativní zkušenost jsem nedávno zažila v nemocnici v Praze na Bulovce, kde jsem kvůli malichernosti byla hospitalizována na oddělení pro riziková těhotenství. Přístup jedné lékařky a dvou sester po mé žádosti, že chci podepsat revers a zajít si k lékaři, kterému důvěřuji a můj problém zná se začaly chovat tak, že mi vyhrožovaly možnou smrtí vykrvácením, odloučením placenty a potratem v již pokročilém stadiu těhotenství. Při odchodu jsem byla tak vydeptaná, že jsem bulela. Nikdo mi neudělal při propouštění ani vyšetření, protože prostě nebylo po jejich a já se rozhodla tak, jak jsem cítila, že to bude nejlepší. Můj lékař se při mé prohlídce divil tomu, že jsem vůbec byla hospitalizována kvůli takové banalitě a hlavně tomu, že mne vystavily zbytečnému stresu z diagnoz, které by měl lékař na první pohled poznat. Vy máte nějakou kladnou zkušenost s některou z porodnic do100 km od Prahy? Pochybuji, že v Praze se nějaká taková nachází:(.
16. 5. 2014 at 10:08
hospitalizovaná kvůli banalitě jste byla proto, protože měli volná lůžka a nedostatečná obsazenost znamená co? znamená málo peněz od pojištovny, kapišto? všimněte, je li ve špitále plno, nevezmou vás ani když umíráte, je li prázdno je NUTNA hospitalizace:-)
Dobrá porodnice šmrnclá alternativním přístupem je Mělník, dítě vám tam nevezmou od vás ani na minutu když nechcete a nepadnete do bezvědomí…když bude partner bude u něj on
16. 5. 2014 at 10:10
Karle, máte pravdu. Peníze jsou až na prvním místě:). Proč tedy existuje Hypokratova přísaha, kde mimo jiné stojí : ,,Vystříhám se všeho, co by bylo ke škodě a co by nebylo správné. Nepodám nikomu smrtící prostředek, ani kdyby mne o to kdokoli požádal a nikomu také nebudu radit (jak zemřít). Žádné ženě nedám prostředek k abortu. Svůj život uchovám v čistotě a bohahojnosti, stejně tak i své lékařské umění.“ Začínám si myslet, že mladí medici jsou vtaženi do businessu této doby aniž by tušili, že jednají nesprávně. Oni prostě věří, že dělají vše tak, jak je to správné, když mají na to titul. Jiné možné alternativy jsou přeci nebezpečné a škodlivé. Přeci si farmaceutický průmysl nenechá ujít příležitost vydělat na pacientovi nějakou tu kačku – přísaha, nepřísaha.
16. 5. 2014 at 10:15
Filipe díky za tip. Přesně to jsem také měla na mysli, že pokud bude nutný nečekaný zákrok, např. císařský řez, naše dítě si ihned převezme tatínek a nahradí miminku, to oč by přišlo. Je to určitě lepší varianta, než dítě separovat.
16. 5. 2014 at 10:45
proč myslíte že mnoho kvalitních doktorů chlastá?
pokud se do toho systému dostanete a on vám umožní pohodlně žít, těžko se z něj vystupuje a přivíráte raději oči nad svinstvy které denně vidíte a děláte.
Druhou kapitolou jsou pak hloupé doktorky které to sice vystudobali ale nikdy nepochopily. Ty to mají vnitřně jednodušší protože páchají ty zvěrstva z blbosti a nepochopení jádra pudla.
16. 5. 2014 at 12:40
Hlavně jde o to, že „dítě patří k rodičům“ by měla být norma všude, ne jenom v porodnictví. Dítě nepatří státu, doktorům, soudkyním, ospoďačkám, ústavům, milenci matky…
19. 5. 2014 at 8:54
XXX: :-DD teď jste mě rozesmál, ukažte mi chlapa, který se bije za cizí dítě. Vaše dítě nikdy nebude patřit milenci bývalé ženy, jen se musíte snažit o to, aby dítě nikdy neupřednostňovalo právě toho milence. Pokud muž nemá dítě adoptované od mimina, může ženě navykládat cokoliv (a ona mu ve své zamilovanosti uvěří), že její dítě má rád jako vlastní, ale je to jenom lež, kterou si ji chce udržet a poštvat proti otci. A je to i naopak. Žádná žena nebude mít nikdy stejně ráda cizí děti jako to svoje.
19. 5. 2014 at 13:53
Zuzi, mne jste rozplakala. Často je to v naší společnosti tak, že přestože otec dítěte je vzorným a příkladným rodičem a chce se dítěti věnovat, není mu to umožněno! Potom má často právě druh matky dítěte větší možnost výchovně působit na dítě, vzdělávat ho, dělat s ním úkoly, provádět s ním sporty, trávit s ním mnohem více času než jeho vlastní otec. Ke komu si pak takové dítě vytvoří hlubší vztah? A proč? Otec (ani dítě) nic špatného neudělali, nic nezanedbali, nic neporušili.
19. 5. 2014 at 16:31
toZuzi: díky.
toMichal: otec? … ale udělal, pořídil si dítě s nepravou ženou (jeho problém) na nepravém místě (v ČR).