• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůJak nepřijít o dítě?
Další v této kategorii

Jak nepřijít o dítě?

1. ledna 2010

Střídavce se ozval tatínek, jenž by se rád podělil o své zkušenosti se situací, která je mnohým dobře známá. Se situací, kdy matka usiluje o minimalizaci styku dítěte s otcem a snaží se diktovat míru tohoto styku. Účelově proto podal návrh na svou výlučnou péči, ačkoliv chtěl „pouze“ nepřijít o dítě a obhájit jeho právo na oba rodiče. Protože by nerad protistraně ve svém případě odkryl karty, přál si zůstat v anonymitě. Jeho názory jsou velmi dobře vyargumentované, a proto jsme jeho přání výjimečně vyhověli. Říkejme mu tedy třeba Karel. Jaké jsou jeho zkušenosti a postřehy?

Základní chybou, které se otcové v této situaci dopouštějí, je ztráta iniciativy. Je třeba být zásadně a vždy o krok napřed před matkou. V případě, že jste se dostal do konfliktu s matkou svých dětí, kdy je již zcela prokazatelné, že bude tvrdě požadovat velké omezení vašeho výchovného vlivu na dítě a omezení styku, je třeba začít neprodleně jednat.

První, co musí otec udělat, je promyslet, jaké má možnosti a reálný zájem o dítě pečovat. Zda je schopen a ochoten péči o dítě přizpůsobit svůj nový život. To bývá pro otce velmi obtížná otázka – ve fungujícím vztahu měl zpravidla roli, která vyžaduje významnější změnu jeho života, než je tomu u matky. Navíc musí spoléhat jen na vlastní síly z pohledu zajištění financí jak pro sebe, tak pro dítě. Nemůže si dovolit počítat s významnou finanční dotací od matky. Což v případě matek zpravidla neplatí a s finanční podporou otce dopředu kalkulují.

Po rozmyšlení, jaké péče je otec schopen, si musí stanovit cíl, který bude prosazovat. Zásadně je potřeba ten cíl stanovit vyšší, než jakou úpravu péče by si otec představoval. Těžko lze očekávat, že při stanovení prosazovaného cíle stejného, jako je skutečný, bude tohoto cíle při současném stavu opatrovnických sporů dosaženo.

Co tedy považujete za vhodné dělat v situaci, kdy otec chce a může o dítě pečovat?

Pokud objektivně nelze mít námitek proti péči ani jednoho z rodičů a oba rodiče mají stejný zájem a možnosti o dítě pečovat, jako optimální úprava se nabízí střídavé péče. Takže považujme střídavou péči pro účely tohoto článku za skutečný cíl otce. Prosazovaná úprava tedy nemůže být jiná, než výhradní péče otce.

Jak ale obhájit tento požadavek a zároveň prokázat respekt k rodičovským právům matky a právu dětí na oba rodiče? Pomůže nám základní moderní princip posuzování svěření do péče, který se odrazil i v některých judikátech:

Omezit rodičovská práva svěřením do výhradní péče lze pouze tehdy, pokud jeden rodič prokáže sníženou rodičovskou odpovědnost druhého rodiče. V případě, že sníženou rodičovskou odpovědnost druhého rodiče neprokáže, a přesto bez relevantního důvodu a prokázání zájmu dítěte nesouhlasí se střídavou péčí, je to důvod pro svěření dítěte do výhradní péče druhého rodiče.

Karle, jak by tedy měl podle vás otec konkrétně postupovat?

Tento právní přístup je třeba využít ještě před zahájením soudního sporu. Otec by měl tedy po rozchodu rodičů – v době tzv. neupravené péče – trvat na rovnoměrné péči o děti. Pokud už na začátku ustoupí tlaku matky, dosahování vyššího podílu péče a širšího styku je výrazně obtížnější.

Zároveň by měl co nejdříve kontaktovat OSPOD, seznámit je se situací, nechat založit spis a uvést, že po rozchodu rodičů považuje za nejvhodnější úpravu pro dítě střídavou péči (zde se formuluje optimální cíl při spolupráci matky). Důležité je prokázání reálného zájmu a schopnosti o dítě dlouhodobě pečovat. Dále by měl otec požádat OSPOD o svolání schůzky obou rodičů k dojednání úpravy výchovy po rozchodu rodičů.

Zde je klíčové místo pro návrh na úpravu. Pokud matka neakceptuje schůzku nebo nebude bez zjevného důvodu ochotna podepsat před OSPOD dohodu o zatímní úpravě výchovy formou rovnoměrného střídání péče, je to pro otce impuls pro využití výše uvedeného právního přístupu. V souladu s ním nepožadovat střídavou péči, ale péči výhradní, s odůvodněním, že matka bezdůvodně brání zatímní dohodě o péči střídavé. Otec si tím ponechává respekt k právům matky, kdy v případě jejího souhlasu a dohodě by na střídavou péči přistoupil, ale v situaci neochoty matky k jednání nebo k dohodě požaduje péči výhradní se širokým stykem dítěte s matkou.

Protože se snažíme respektovat právo dětí na oba rodiče, dosud jsme doporučovali trvat i při nesouhlasu matky na střídavé péči (viz například článek JAK ZÍSKAT STŘÍDAVOU PÉČI?). Je ovšem pravdou, že soudy mají často tendenci dělat jakési kompromisy ne mezi péčí jednoho či druhého, ale mezi návrhy obou rodičů…

Za skutečně nevhodné a škodlivé považuji žádat o střídavou péči v případě militantních matek. Zde je nutné navrhovat výhradní péči otce. A hrubou chybou je požadovat vydání předběžného opatření na úpravu styku v situaci, kdy matka uchvátí dítě a efektivně brání kontaktu. Soud buď nevyhoví, nebo upraví styk takovým způsobem, že z otce udělá víkendového strýčka. Tím zpravidla šance na jakýkoliv důstojný podíl péče otce končí.

Při bránění ve styku s dítětem není podle mého soudu jiné cesty, než nashromáždit dostatek důkazů o tomto bránění a diktátu matky a následně převzít i bez souhlasu matky dítě do své péče. Dítě pak matce nevydat do té doby, než bude dosaženo dohody před OSPOD o zatímní rovnoměrné péči. Jednání o této dohodě je potřeba zahájit neprodleně po převzetí dítěte do péče, včetně informování OSPOD o zahájení takového jednání.

Je nutné mít připraven rozumný návrh na úpravu péče, bez omezení péče kteréhokoliv z rodičů – k prokázání toho, že převzetím dítěte nechce otec v žádném případě omezit práva matky, ale pouze obhájit práva dítěte a svá. Pokud matka na takový návrh nebude ochotna přistoupit nebo o nějaké vyvážené alternativě jednat, prokazuje tím, že je to ona, kdo chce v rozporu s Ústavou omezit práva dítěte a druhého rodiče. K tomu je oprávněn výhradně soud, a to ještě pouze při prokázaném zájmu dítěte na tomto omezení.

Karle, v čem vidíte výhody a naopak úskalí vašeho postupu?

Je třeba využít práv, která oba rodiče v době neupravené péče mají, tj. mohou se o dítě starat nebo je mohou svěřit do péče třetí osoby, která není bez souhlasu rodiče oprávněna dítě vydat druhému rodiči. Samozřejmě je potřeba se připravit na hysterickou reakci matky, možnost, že bude volat policii, oznamovat únos a další nesmysly. Proto je vhodné, aby otec měl s sebou vždy rodný list dítěte (za 100 Kč lze na matrice dostat duplikát), prokazující jeho otcovství a legálnost pobytu dítěte u něj.

Matka se při správném provedení naznačeného postupu dostává do pozice, buď že musí jednat o dohodě, nebo dohodu před opatrovníkem sjednat a pak porušit (což lze s úspěchem využít při soudním jednání jako ignorování veřejných autorit). Nebo bude muset ona žádat o nařízení předběžného opatření na úpravu styku nebo zatímní svěření dítěte do její péče.

Ovšem otec už v té době bude mít prokázáno, že o dítě je schopen se samostatně a dlouhodoběji starat, že dítě v jeho péči nijak nestrádá. Proto bude mít soud velmi ztíženou pozici pro případné svěření dítěte do péče matky nebo dramatické omezení styku dítěte s otcem. Podstatná je v tomto období prokazatelná osobní péče otce a její dokumentování, možnost ji doložit svědecky, ideálně i od OSPOD. Velmi vhodné jsou návštěvy OSPOD s dítětem, aby úřad viděl péči v reálu.

Co když přesto soud bude preferovat matku?

Pokud by přesto matka dosáhla nařízení předběžného opatření o svěření dítěte do její péče, je nezbytné využít odůvodnění tohoto rozhodnutí a v odvolání se pokusit ho zvrátit. Pro toto odvolání je důležitá právě ta dosavadní bezproblémová realizace styku, nabídka na jednání o vyváženém podílu péče a naopak prokázání původní snahy matky péči otce omezovat. Je vhodné použít zákon o rodině, kde je jednoznačně řečeno, že pokud to poměry vyžadují, může soud styk upravit, ale omezit ho smí pouze při prokázaném zájmu dítěte. A stanovení pouze víkendového styku je omezení – není možné jej tedy nařídit, pokud není odůvodněn zájmy dítěte:

§27 (2) Soud však styk rodičů s dítětem upraví, vyžaduje-li to zájem na jeho výchově a poměry v rodině.
§27 (3) Jestliže je to nutné v zájmu dítěte, soud styk dítěte s rodičem omezí nebo jej i zakáže.

Nastavením vyváženého podílu péče o dítě před samotným jednáním soudu pak otec významně posiluje šanci na výhradní péči o dítě nebo na střídavou péči stanovenou soudem.

Děkujeme vám za rozhovor.

...
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on whatsapp
Whatsapp
Share on vk
Vk
Share on email
Email
Share on print
Print

Sdílejte!

Související články

10 mýtů o manželství

Úhrada nákladů zmařené cesty pro dítě

Sourozenci mají právo vyrůstat spolu

Průtahy v řízení u soudů

10 Responses to “Jak nepřijít o dítě?”

  1. Odpovědět
    T. Kudela
    12. 2. 2019 at 7:38

    Dobrý den,
    jsem v podobné situace jako Karel Obávám se, že v této zemi takových případů bude hodně a proto na tohle také reaguji.
    Matka usiluje u mého případu o omezení styku a zvýšení výživného. Nyní probíhá pouze víkendový styk s dětmi, který je pod záminkami víkendových aktivit kroužku ( turistika apod.) omezován na minimum a na této bázi je také založen návrh na zvýšení výživného. Již řeším 6 měsíců u soudu žádost matky o navýšení výživného po 3 letech o 100 % , téma styku ještě soud nezačal projednávat. Zvláštní pořadí. Taktika matky je mě finančně vyčerpat a následně budu muset povolit a vzdát to. Nepřišel jsem si zde stěžovat . Rád bych zde podpořil všechny otce a sdílel skutečnosti a rady, jak dosáhnout v tomto systému dohod ku prospěchu dětí a ne matek. Asi nás musí být více aby se systém začal měnit. Je třeba nebát se to sdílet.

    • Odpovědět
      Střídavka
      12. 2. 2019 at 11:20

      Výborně. Můžete se třeba zapojit do diskuse na velkém diskusním fóru.

  2. Odpovědět
    Fanda
    1. 9. 2022 at 11:32

    Omlouvám, se ale mám dojem, že pan Karel je buď naprosto naivní idealista, nebo žije v jiné zemi. Úpravu styku dítěte dostanou na starosti téměř vždy soudkyně – ženy. Většina z nich buď sama prošla rozvodovým řízením, nebo v něm právě je. Jakoukoliv objektivitu, rozumný názor, zájem dítěte, nebo rozhodování dle zákona nelze očekávat ani omylem. Rozhodují tak, jak ony samy by si přály aby bylo rozhodnuto v jejich případě. V našem případě paní soudkyně “vymyslela” nesmysl. Odvolací soud to vrátil s odůvodněním, že rozhodnutí odporuje zákonům ČR i zájmům dítěte. Jenže to vrátili stejné soudkyni. Ta vydala stejný nesmysl, jen ho jinak odůvodnila, takže běží další kolo odvolání. Celé se to táhne už 3 roky a škody na dětech jsou nevratné.

    • Odpovědět
      Daniel Sedlák
      4. 9. 2022 at 14:12

      Která soudkyně?

  3. Odpovědět
    Tomas
    4. 9. 2022 at 16:25

    Pro Fanda: Mužete se podělit i informaci jména soudkyně a daný soud? Nyní jdete ke KS zkušenější a budete jistě žádat, aby KS již sám správně rozhodnul a v žádném případě to již nevracel. Pan Karel je jistě naprosto v obraze reality bezpráví Přejte mu, že se mu dařilo promyšleným postupem věc uzavřít rychleji.

    Nevolil jste snad ANO ani ODS a tu partu spolu? Stále máte možnost zajít osobně za ministrem Blažkem a krátce mu vysvětlit, jaké zlovolné a nezávislé partě velí. Má kárnou pravomoc, kterou nevyužívá.

  4. Odpovědět
    siux
    5. 9. 2022 at 16:54

    Uvedená metoda je nesmysl. Srovnej “(což lze s úspěchem využít při soudním jednání jako ignorování veřejných autorit)” s naším rozsudkem

    “…dospěl soud ke skutkovému stavu…Tento styl
    výchovy prosazuje vůči otci i ve vztahu k institucím, kdy řádně nespolupracuje s OSPOD a příslušnými programy na zlepšení vztahů v rodině, a naopak vůči těmto zaujímá negativní postoj. Matka nezletilé ovlivňuje vůči otci”

    a proto je dáme do asymetrické střídavé péči s dvojnásobným časem u matky než u otce.

    • Odpovědět
      Daniel Sedlák
      8. 9. 2022 at 8:59

      No pokud matka odmítá spolupracovat s OSPODem a dalšími institucemi, tak to je příkladný vzor pro děti, jak se bránit státním zásahům do života. Spolupráce s těmi většínou (čest výjimkám) gaunery má charakter oportunistické kolaborace.
      Ovlivňování vůči druhému rodiči je přítomné ve většině sporů a to oboustranně, záleží na míře, způsobu a legitimitě ovlivňování. Něco jiného je třeba dítěti sdělit, že otec matku mlátí, aniž by to byla pravda, nebo že matka si našla jiného muže a nechce s otcem být, když to pravda je. Oboje je ovlivňování vůči druhému rodiči. Takže to není tak jednoduché. Samozřejmě v tvém případě je podstatné odůvodnění, proč matce daly soudy 2x více času při stejném právním postavení.
      Nezdá se mi, že by tvá formulace “a proto dáme děti do asymetrické střídavky” vystihovala odůvodnění rozsudku. Tu příčinnou souvislost sis asi takto naformuloval sám, nebo ne? Čím odůvodnili tu asymetrii?

      • Odpovědět
        siux
        8. 9. 2022 at 10:43

        Nijak. Nekecám, prostě tam odůvodnění není. Stejně jako není odůvodnění proč soud zpětně za 3 roky změnil otci alimenty na dvojnásobek, proč musí otec platit alimenty za měsíce, kdy měl děti ve výhradní péči a proč má nýní při asymetrické střídavce otec platit alimenty s předběžnou vykonatelností a matka začne platit až od právní moci rozsudku.

        Prostě tam není nikde odůvodnění ničeho.

        Jinak v našem případě matka dětem tvrdí, že ji otec shodil ze schodů a že ji mlátil. A podává na otce smyšlená či zhola nesmyslná trestní oznámení (třeba za to, že na ni převedl smlouvu na elektřinu v domě, který ona užívá).

        • Odpovědět
          Daniel Sedlák
          8. 9. 2022 at 11:40

          Takže ještě proběhne odvolání, ne? Kdo to takto rozhodl, která soudkyně, ve kterém okrese?

  5. Odpovědět
    Únia mužov Slovenska - Hnutie pre rodiny
    8. 9. 2022 at 9:24

    Náš pan učitel Ing. L. Balvín je moderní evolucionista.

    Učí, že zdravé děti, mládež i dospělí by si v den svých narozenin měli uvědomit a oslavit, že žijí a jsou zdraví díky tomu, že jejich předkové i oni měli O T C E.

    Většina žen i dnes nevraždí děti od početí jen z proto, že jmuž-manžel, otec nesprávně emancipované ženy přesvědčuje všemi prostředky k tomu, aby nemrzačily, nevraždily děti od početí …

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Nenecháme se zastrašit

    21. dubna 2022

    Pánové, sedejte si do dámských kupé

    13. září 2018

    Nové formy rodičovství: střídavá péče a hledání je ...

    10. ledna 2023

    Aktuální otázka

    24. února 2022
  • Žblebt roku 2022: Martin Ludvík

    2. února 2023

    Proč by nesporné rozvody neměly řešit soudy

    1. února 2023

    Tohle musí Ursula Leyenová vědět

    31. ledna 2023

    Expřítelkyně „tak trochu lhala“ a zničila mu život ...

    30. ledna 2023

Kalendář příspěvků

Únor 2023
Po Út St Čt Pá So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
« Led    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Daniel Sedlák: Tohle musí Ursula Leyenová vědět
  • Tomáš Jadlovský: Tohle musí Ursula Leyenová vědět
  • Daniel Sedlák: Tohle musí Ursula Leyenová vědět
  • tulen2: Tohle musí Ursula Leyenová vědět
  • Střídavka: Proč by nesporné rozvody neměly řešit soudy

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (361)
  • Odborné články (327)
  • Vaše zkušenosti (206)
  • Fungování institucí (172)
  • Zahraniční zkušenosti (124)
  • Zákony, judikáty, vzory (144)
  • Výchova dětí (301)
  • Akce a aktivity (161)
  • Starší nezařazené (1 382)
  • Ostatní (17)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu