Krajskysoud.info
Vítejte na stránce věnované Krajskému soudu v Plzni a jeho působení v opatrovnických kauzách nezletilých dětí.
Upozornění návštěvníkům: Informace uvedené na této stráce mohou vyvolat vedlejší účinky jako nevolnost, úzkost a ztrátu iluzí o fungování našeho soudnictví.
V roce 2010 podpořil Ústavní soud to, aby dětem zůstávala i po rozvodu ve větší míře péče obou rodičů (viz video v pravém sloupci). Bývalá místopředsedkyně Krajského soudu v Plzni Eva Vydrová však hned přispěchala s vyjádřením:¨
„Prozatím mohu říci, že si rodič, který usiluje o střídavou péči, v žádném případě nemůže ze stanoviska Ústavního soudu automaticky dovodit, že soud jeho návrhu vyhoví.“
A skutečně. Soudci a soudkyně Krajského soudu v Plzni těmto návrhům příliš nevyhovují. Otcové, kteří se prokazatelně mohou a chtějí o své děti starat, tak z rozhodnutí soudu činit nesmějí. Stávají se z nich „stykači“, kteří nemají prostor své děti vychovávat. Mohou se s nimi jen občas stýkat.
Podle Vydrové je však takové rozhodování soudní stolice v pořádku: „Podle mého názoru rozhodují tak, jak rozhodují, a já to přezkoumávat tedy nebudu. … Není to podle nás problém.“
Nevěříte svým očím? Poslechněte si tedy bývalou místopředsedkyni soudu na vlastní uši:
Bohužel k žádné významné změně v tomto přístupu nedošlo ani pod novým vedením soudu, v jehož čele nyní stojí MIROSLAV SEDLÁČEK.
Čeho všeho se tedy od plzeňských soudců a soudkyň můžeme dočkat?
MILOSLAVA NOVÁKOVÁ, IVA HEJDUKOVÁ, KAREL SVOBODA
„Otec nerespektuje rozhodnutí soudu, kterým byl nezletilý na základě předběžného opatření předán do péče matky, a proti její vůli uzavřel dohodu o vzdělávání nezletilého ve škole…“
Tato trojice soudců nerespektovala § 34 zákona o rodině, podle něhož „rodičovská zodpovědnost náleží oběma rodičům“. Svěření dítěte do péče matky neznamená, že otec je povinen se podřizovat její vůli. Zde navíc otec zajistil dítěti výrazně kvalitnější školu, kterou z vůle (nebo spíše zvůle) soudkyň nemůže navštěvovat.
„Z okolnosti, že nezletilý byl předběžným opatřením předán do péče matky, vyplývá, že je to matka, která rozhoduje o tom, do jaké školy nezletilý nastoupí, neboť nástup dítěte do I. třídy je třeba považovat za běžnou záležitost.“
Nástup do školy není běžnou záležitostí (může dojít například k odkladu). Ovšem výběr školy je jednou z nejpodstatnějších záležitostí v životě dítěte, o které nerozhoduje automaticky matka. Rodiče jsou si rovnocenní a v případě jejich sporu má rozhodnout podle tehdy platného § 49 zákona o rodině soud.
„Je pak nezpochybnitelnou skutečností, že bydliště dítěte určuje rodič, který má nezletilé dítě ve své péči.“
Další příklad překroucení platné právní úpravy a rodičovské odpovědnosti obou rodičů plzeňskými soudci. Rodič mající dítě v péči ve skutečnosti nemá žádná zvláštní práva oproti druhému rodiči.
„Otec nerespektuje rozhodnutí o tom, že nezletilý je na základě předběžného opatření v péči matky a činí veškeré kroky k tomu, aby dosáhl změny tohoto rozhodnutí.“
Co si to ten otec dovoluje? To je ale nehoráznost – on nechce respektovat to, že nemůže pečovat o své dítě! Toto evidentně soudkyním nejvíc vadí.
EMILIE ŠTĚPÁNKOVÁ, TAŤÁNA PÁNKOVÁ, JARMILA RŮŽKOVÁ
„Nezletilý navštěvuje řádně tu základní školu, ve které má povinnost podle shora uvedeného usnesení povinnou školní docházku plnit.“
To, že stávající školu navštěvuje řádně, je podle těchto „odbornic“ důvodem, aby mu neumožnily navštěvovat výrazně lepší školu, kterou sám nezletilý navštěvovat chce a kde by mohl zároveň být s otcem více než jen jednou za 14 dní o víkendu.
ZDENĚK JEŘÁBEK, EVA KOTRBATÁ, NATAŠA LOUŽILOVÁ
„Aby mohlo být vydáno nové předběžné opatření, kterým by byla matce uložena povinnost odevzdat nezl. Karla do péče otce, muselo by být prokázáno, že matka závažným způsobem porušuje své povinnosti řádně se o nezletilého starat a že je tak ohroženo zdraví nebo život dítěte.“
Podle těchto plzeňských soudců tedy otec smí své dítě vychovávat, jen když matka dítě ohrožuje na zdraví nebo na životě! A to i když má otec obdobné nebo dokonce lepší podmínky pro výchovu a péči než matka. Dokud matka dítě nepřizabije, nemá otec podle této trojice šanci.
OLGA KLÍMOVÁ, MARTA HAVLOVÁ, JANA ŘEŘICHOVÁ
„Není v souladu se zájmem nezletilého s ohledem na jeho věk, aby se jeho návrat přesunul do pozdních večerních hodin.“
Pod touto záminkou soudkyně rozhodly o tom, že v 17:00 má být dítě předáno matce v jejím bydlišti, nikoliv v bydlišti otce (odkud by k matce mohlo dojet zhruba za dvě hodiny). Fakticky tak přesunuly veškerou tíhu dopravy dítěte na otce, přestože komplikace s přepravou způsobila svým odstěhováním matka.
ALENA POLEDNOVÁ, JANA ŠALOMOUNOVÁ, MARTIN ŠEBEK
„Je třeba na jakékoli změny přistupovat citlivě a dítě na změnu v dosavadním způsobu prožití připravovat.“
A proto tato trojice bezohledně změnila způsob prožití Vánoc, na který už bylo dítě připraveno, jen několik dnů před Štědrým dnem. A změnila jej tak, aby jej netrávilo s otcem…
„Nezletilý má ke svému otci pozitivní vztah a není žádný důvod pro to, aby otec byl z výchovného působení na nezletilého vyloučen. Z tohoto důvodu odvolací soud přistoupil k úpravě styku nezletilého s otcem…“
Místo toho, aby nezletilému umožnili, aby o něj pečoval i otec, kterého má rád, právo na jeho péči mu bezohledně sebrali a nahradili jej pouhým „stykem“.
ALENA KRYSLOVÁ, JIŘÍ NOVOTNÝ, IRENA ONDRUSZOVÁ
„Otec úpravou styku má možnost podílet se na výchově nezletilého poměrně v nadstandardním rozsahu.“
Že by tito soudci naopak upřednostňovali otce? Ale kdepak. Jen jejich vnímání rodičovské rovnoprávnosti je poněkud posunuté. Pod „nadstandardní možností výchovy pro otce“ si totiž představují jen necelou polovinu z toho času, který je dítě ve výchově matky.
LUBOMÍR FIALA, EVA KOTRBATÁ, IVANA ŠÍMOVÁ
„Nesporné kvality na straně otce (obětavost, důslednost při výchově) jsou částečně snižovány až nadměrnou precizností a ctižádostivostí.“
Otec je narozdíl od matky vysokoškolsky vzdělaným odborníkem. Jeho pozitivní vlastnosti, které může vštěpovat i dítěti, jsou však touto trojicí účelově shazovány a použity k „odůvodnění“ toho, aby dítě dostala do výlučné péče matka.
MILOSLAVA NOVÁKOVÁ, IVA HEJDUKOVÁ, OTA KNOPFOVÁ
„Podle názoru odvolacího soudu dříve vydané předběžné opatření plní svůj účel, tedy upravuje prozatímně styk otce s nezletilým, a to dosti široce s ohledem na skutečnost, že se jedná o zatímní úpravu.“
„Dosti široký“ styk otce je i v tomto případě méně než poloviční oproti styku matky! To však podle těchto soudkyň „plní účel“. Jaký? Odcizit dítě od otce už v průběhu řízení a pak jej svěřit pouze matce, protože „dítě si zvyklo“?
JAROSLAVA PIHLÍKOVÁ, TAŤÁNA PÁNKOVÁ, JARMILA RŮŽKOVÁ
„Styk v sudém týdnu od čtvrtka od 16 hodin do neděle do 17 hodin zaručuje otci, aby se na výchově nezletilého podílel.“
Víkendový „styk“ jednou za 14 dní dělá z otce jen občasného návštěvníka. Ne rodiče, který má vychovávat své dítě a žít s ním běžný život. Matka je v režimu nastoleném touto trojicí s dítětem téměř čtyřikrát více než otec!
„Návrhu otce na rozšíření každotýdenního styku na dobu od středy do neděle nevyhověl, s tímto závěrem se odvolací soud ztotožnil, neboť taková úprava by představovala v podstatě střídavou péči…“
Zachování obou rodičů v podobě střídavé péče je, zdá se, noční můrou těchto soudkyň. Ke všemu neumějí pochopit psaný text, neboť otec dokonce ani nenavrhoval styk každotýdenní, ale pouze od středy do neděle v sudém týdnu.
„(Střídavá péče) je možná jedině tam, kde rodiče žijí v jedné obci, resp. v obci s minimální vzdáleností… Zejména pak je nezbytný věk nezletilého dítěte, kdy střídavá péče by přicházela v úvahu minimálně kolem šesti a více let nezletilé.“
Jde o diskriminaci podle věku – těmito obstrukčními podmínkami chtějí připravit malé děti o jejich ústavní právo na péči obou rodičů. Stejné je to se vzdáleností mezi rodiči, přitom nadřízený Ústavní soud již judikoval, že není na překážku střídavé péči.
ALEXANDER ŠÍMA, VLADIMÍRA LADMANOVÁ, MIROSLAV HROMADA
„Tvrzení otce, že prostředí u matky je pro nezletilého nevyhovující, nebylo ani osvědčeno, …, stejně jako to, že sám nezletilý si přeje být u otce delší dobu.“
Otec opakovaně předkládá důkazy o manipulaci dítěte před odjezdem k otci, o bránění v kontaktu, o přání dítěte být s otcem více. Přesto tito soudci takto lžou a „stabilizují“ prostředí nezletilého tak, že z jeho výchovy separují otce.
ALENA KRYSLOVÁ, JIŘÍ NOVOTNÝ, JIŘINA HRONKOVÁ
„Nezletilý byl předběžně svěřen do výchovy matky, bude na matce, aby vybrala školní zařízení, které nezletilý bude navštěvovat.“
Tato trojice evidentně neznala nebo ignorovala § 34 zákona o rodině, podle něhož „rodičovská zodpovědnost náleží oběma rodičům“. Ani výlučná výchova jednoho rodiče nečiní z tohoto ustanovení výjimku.
Převzato z KRAJSKYSOUD.INFO
23. 12. 2015 at 9:42
Smutne cteni. Nemam co dodat, nechci byt vulgarni.
23. 12. 2015 at 11:02
Všem otcům a matkám, kteří chápu, že děti mají dva rodiče přeji klidné a pohodové vánoční svátky. Těm, které čeká (stejně jako mě) v novém roce boj o to se vídat se svými dětmi přeji hodně síly a pevné nervy.
23. 12. 2015 at 12:58
je to celé absurdní. Místo toho, aby soudy vyhazovali rodiče, co přijdou s dohodou o zrušení práva dítěte na péči jednoho z nich, že taková dohodanení v zájmu dítěte, tak zoufale hledají způsob, jak jednoho rodiče vyřadit z péče, když pečovat chce a může. Tenhle paradox opatrovnického soudnictví je pro mě nepochopitelný.
Pokud rodiče přijdou k soudu, měl by soud zjistit, v jakém rozsahu chce každý z nich pečovat, uložit v zájmu dítěte nejméně 1/4 péče každému rodiči, zbytek až do půlky podle jeho návrhu a pak poslat rodiče pryč, ať se vrátí s návrhem, jak tu péči uspořádat.
Svěřovat děti do péče jednoho rodiče by mělo být přípustné pouze tehdy, pokud druhý rodič přímo ohrožuje nějaké ústavní právo dítěte, tj. v případech týrání, odvlečení do velké vzdálenosti, neposílání do školy, vážného ohrožování zdraví apod.
23. 12. 2015 at 13:19
To je hanba Plzeňského soudu, pohrdání Ústavou a občaný této republiky. Fůůůůůj
23. 12. 2015 at 19:02
Je to celé volajaké absůrdné Kefalín, čo povětě ?
Zkrátka stále žijeme v dobách „černých baronů“. Oni mnohdy ještě někde soudí i mnozí ti co soudili v té době tzv. soudci z lidu. No a vždy musí být nějaký třídní nepřítel. A jsou to momentálně nejvíce zranitelní otcové. A poté výchova, respektive tvárnost našich dětí, které vyrůstají s matkou, tedy z jedním a opět více ovlivnitelným rodičem, nebudou schopny se jako generace postavit zlu, které je může v budoucnu ohrožovat.
23. 12. 2015 at 19:08
A hanba plzeňského soudu ?No jakoby to bylo někde jiné. Ty fráze z protokolů jsou stejné a stejné a stejné. Absurdní, protichůdné. Jednou je otec moc chudý, jednou moc bohatý, jednou moc chytrý, jednou ne moc chytrý. Jednou bydlí moc daleko, pokud moc blízko, tak je zase dítě moc malé, potom už moc velké.
23. 12. 2015 at 20:17
….nebudou schopny se jako generace postavit zlu, které je může v budoucnu ohrožovat. (naprostý souhlas)
26. 12. 2015 at 7:12
Soudružka Věra Sýkorová (KSČ) z MS v Praze je podobná elita – např. dítě bylo 1 krát za život na alergologii – zcela jasně účelově. „Vzhledem k zdravotním potížím dětí potřebuje dítě péči matky“. Babička bydlí 600 km od bydliště dítěte, „Vzhledem k vztahům dětí k příbuzným matky se péče matky v průběhu školního roku rozšiřuje“. Oba rodiče dostali stejná identická vyjádření od školky a školy, že jsou dobří rodiče, nikoliv komu má být dítě svěřeno. „Vzhledem k vyjádření školního apředškolní zařízení se dítě svěřuje do péče matky, k čestným prohlášením otce se nepřihlíží“.
30. 12. 2015 at 2:56
Ahojky,
najde se tu někdo z Plzně, který by byl ochoten se sejít – vzájemná podpora boje za práva dětí
kontaktujte na: facebook – Le Ra
100009968117738@facebook.com