• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůKulatý stůl ke střídavé péči
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Kulatý stůl ke střídavé péči

14. dubna 2014

Poslanecká sněmovna PČR

Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
2014
7. volební období

Pozvánka

Předsedkyně Stálé komise pro rodinu,
rovné příležitosti a národnostní menšiny Ing. Radky Maxové,
na jednání „U kulatého stolu“ na téma:
„Střídavá péče ano či ne?“
které se koná
15. dubna 2014 od 14:00 hodin
v budově Poslanecké sněmovny Praha 1 – Malá Strana,
vchod z Malostranského náměstí 7/19
v zasedací místnosti č. 48/přízemí „Konírna“

P r o g r a m:

  • Úvodní slovo

    • Ing. Radka Maxová, předsedkyně Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny
    • MUDr. Jitka Chalánková, místopředsedkyně Kontrolního výboru
    • Mgr. Dana Váhalová, místopředsedkyně Výboru pro evropské záležitosti

    Jednání se zúčastní zástupci:

    • Ministerstva práce a sociálních věcí,
    • Ministerstva spravedlnosti,
    • OSPOD,
    • proFEM,
    • Mezinárodní institut pro rodinu a dítě,
    • Sdružení rodinných a opatrovnických soudců

    Při vstupu do Poslanecké sněmovny je nutno předložit průkaz totožnosti

    ...
    Share on facebook
    Facebook
    Share on twitter
    Twitter
    Share on linkedin
    Linkedin
    Share on whatsapp
    Whatsapp
    Share on vk
    Vk
    Share on email
    Email
    Share on print
    Print

    Sdílejte!

    Související články

    10 mýtů o manželství

    Úhrada nákladů zmařené cesty pro dítě

    Sourozenci mají právo vyrůstat spolu

    Průtahy v řízení u soudů

    10 Responses to “Kulatý stůl ke střídavé péči”

    1. Odpovědět
      Oliver
      14. 4. 2014 at 15:08

      Nevidím tam žádného z propagátorů Střídavky, nepřijde mi to složení příliš vyrovnané.

    2. Odpovědět
      Oliver
      14. 4. 2014 at 15:09

      Pokud bude z jednání nějaký záznam, nalezneme ho i na těchto stránkách?

    3. Odpovědět
      JTR
      14. 4. 2014 at 16:27

      Škoda že avízo kulatého stolečku přišlo poměrně pozdě, tedy dnes a zítra se má konat. Bohužel “postižení” ze vzdálenějších enkláv absurdistátu, kam slovo střídavka, rodina, dokonce rovné příležitosti (tedy stejná rodičovská práva a povinnosti), vůbec ještě nikterak nepronikla do kovaného systému postkomunistické juvelijní justice, nemluvě o podivných orgánech OSPOD – nemají se jak dostat v tak krátkém čase k diskusi.
      Přimlouval bych se, aby avíza byla dříve prezentována, i když chápu a znám, že to někdy technicky není možné.

    4. Odpovědět
      res nullis
      14. 4. 2014 at 20:12

      Téma je zástupné, skutečný problém vězív náhledu státu na rozchod rodičů.Ta rodina prochází krizí a místo nejistot, spojených se soudním řízením, by měl stát nabídnout jasný “havarijní plán”. Oni potřebují pomoci a zklidnit. Známé statistiky o svěřování dětí do péče matek jsou při neexistenci jednotící judikatury Nejvyššího soudu tou jedinou jistotou a vedou rodiče ke zcela odlišným strategiím postupu. Matka co nejvíce tlačí pilu přes soud, otec obstruuje a snaží se dohodnout mimosoudně. Výsledkem jeprohlubování napětí a eskalace konfliktů v již tak rozkližující se rodině. Trpí tím hlavně děti, jejichž zájem má stát plná ústa.je paradoxem, že zatímco ve vyloučených lokalitách se dětem věnují odborníci ze státní kasy, děti, trpící rozvodovým bojem jsou naopak zdrojem vítaného příjmu. Stávající systém je nastaven na podmínky totality, kdy si otec nedovolil postavit se proti systému a možnost střídavé péče ani neexistovala, v současnosti však v návaznosti na vyostřování soudních bitek o děti asi všichni cítí, že soudní řízení o děti představuje společensky neudržitelný anachronismus.
      Náznaky humánnějšího postupu jsou v novém zákonu o zvláštních řízeních soudních, ale chybí mi tam povinnost soudu nejprve vést učástníky k dohodě a poté je odkázat na rodinného terapeuta s cílem ztlumit případný konflikt a vysvětlit oběma stranám aktuální a vývojové potřeby dítěte. S těmito znalostmi by pak měli být rodiče nasměrování k zapsanému mediátorovi, který je – pokud tomu tak dosud neučinili, by je směroval k dohodě. A po měsíci by soud obnovil řízení a schválil dohodu. I kdyby nedošlo k dohodě soud by již měl od obou subjektů zprávy o chování rodičů a rodinné situaci a mohl by vyhodnotit, který z rodičů uznává toho druhého. A ve většině případů by pak rodiče nemuseli dále platitza často zbytečný posudek znalce. Takovýto postup á Cochemský model však bude narážet na odpor znalců i advokátů. Obrat v obou případech odhaduji na desítky mil. Kč. ročně. A zájem dít

    5. Odpovědět
      petrk
      14. 4. 2014 at 21:20

      to res nullis: Zkuste to prosím rozepsat. Toto jsou velmi dobré myšlenky. Škoda jen, že jsou vedeny na uzavřeném fóru.

    6. Odpovědět
      res nullis
      15. 4. 2014 at 0:46

      Model restriktivní (soud) vs. model jednací (rodinní poradci, mediátoři). Model obchodní (děti jako číslem označené subjekty zakázek v rámci soudních jednání ) vs. model podporující (děti jako jmenné subjekty podpory poradců, mediátorů). Model schematický (šablony soudních rozhodnutí) vs. model individuální (dohoda rodičů). Model rodiče podřízeného soudní vůli vs. model rodiče jako partnera jednání (rodinní poradci). Atd..atd…

    7. Odpovědět
      Jan Ryska
      15. 4. 2014 at 21:55

      Dnešní seminář z mého pohledu proběhl dle předpokladu nerovného obsazení hlavních diskutujících.Aleš svojí ucelenou přípravou vynucené obhajoby práv českých dětí na rodiče opět nedával prostor k serioznímu napadení, jen se zas zmohli k mocensky bez argumentačnímu silovému postoji, tak jak je programovali od školky.Silová pozičnost s citovou stylizací.Pořád melou to svoje na putinově úrovni,vědomi si své moci a velké skupiny nezůčastněných osob i při pětapadesáti procentní ! rozvodovosti,která svoji nezůčastněností jim tu moc udržuje.Prostě Takyrodičům styk pohodlně vyhovuje,tak,jako jejich už vykořeněným dětem.
      Překvapivé bylo jen to,že skupinka těžce zkoušených tátů věřila a ztotožňovala se s názory vývojového autokrata, guru českýchOSPOD jeronýma klimeše.Pravda,kritizoval českou justici,ale zároveň staví stabilní zeď dle senty radvanové mezi dítě a rodiče,takže nechává prostor k opakování rodinných poměrů s kterého sám zřejmě pochází,když munevadí,že musí české děti přicházet o rodiče.
      Dobře mluvil i Valentin Papazian,děkuji.Nechali jste je tam samotné v tom poměru,jako jdeme k odvolačce na kraj.
      Takže si v té perestrojce ověřili svou pozici,že je poptávka neohrožuje.A dál a dál budou tvarovat naše děti.Kryla ale máte rádi,že?A ty skloněné hlavy jsou to ty jiné hlavy.

    8. Odpovědět
      res nullis
      15. 4. 2014 at 22:49

      A copak povídal pan Klimeš? Jinak pokud má někdo děti v péči pouze na obvíkend, vyčerpal všechny zákonné prostředky a intuitivně vnímá, že to dětem neprospívá, má možnost projevit občanskou neposlušnost. Děti zpět předá až po týdnu. A příště opět. Existují důkazy, že obvíkendový kontakt dětem neprospívá/Laumann-Billings, L. and R.E. Emery, Distress among young adults from divorced families. Journal of Family Psychology, 2000. 14: p. 671-687/.

    9. Odpovědět
      Jan Ryska
      15. 4. 2014 at 23:36

      Pan klimeš to staví na tom,že není zastáncem změny prostředí dítěte, a když ano,podmiňuje rodičovství dohodou mezi rodiči.Klasická překážka k přirozené potřebě dítěte být vnímán rodičem.Dále loboval za individuální bádání znaleckých posudků,hlavně napadal justici za nepříjímání pořízených důkazů o nezpůsobilosti jednoho z rodičů,tak,aby mohlstát vést vývoj dítěte autokraticky jen jedním z rodičů.Nepůsobí matriarchálně,jde mu o autokratické vývojové prostředí.Nenazývá to takto,má proto obvyklou všem srozumitelnou populistickou šablonu ,,stabilita”.
      Ztráta životního pilíře dítěte je tvrdě s úsměvem na tváři padesátnic a šedesátnic prosazováno jako stabilní prostředí dítěte oproti zachování obou pilířů,které je pro život dítěte označováno jako nestabilní.Absurdní sešlost živnostníků,kteří jsou nebezpeční svou úrovní rozhledu úměrně své státní pozici.

    10. Odpovědět
      res nullis
      16. 4. 2014 at 0:44

      Že by Klimeš postuloval teorii environmentální vazby? Tyhle věrouky lze případně léčit doporučením autorovi, aby je publikoval v odborném časopise.
      Přemýšlím o její opodstatněnosti v kontextu biologické podstaty člověka a přírodního výběru. Tímto by rodiče, jakožto empatičtí pečovatelé, ochranitelé a uvaděči do rozmanitostí světa ztráceli význam. Ideálem by byly přístroje, zajišťující dítěti přiměřenou teplotu, stravu a pravidelný denní harmomogram. Osobně to nazývám autistická výchova. Myslím, že tyto názory indikují stav nitěrného prožívání autora. Ostatně, nejvyšší stabilita prostředí s pevným řádem bývá v dětských ústavech. O prospívání jejich absolventů lze mluvit stěží. Děcka potřebují stabilitu a bezpečí vztahů s pečovateli, stabilita prostředí je jim šoufl. Prostředí bylo po milióny let plné predátorů a strach, obavy a překonávání nepohody jsou součástí evoluční výbavy člověka. Zeptal bych se ho, o co svůj názor opírá, ono totiž někteří čeští psychologové jsou plni různých názorů, zpravidla si je vypůjčují jeden od druhého, ale málokdo odkazuje na původní zdroj. Cokoliv psycholog tvrdí, musí mít svoji biologickou opodstatněnost a logiku v kontextu přírodního výběru. Pak se lze vyvarovat různým myšlenkovým podivnostem o psychologii, která nemohla vzniknout přírodním výběrem.
      A to je další kámen úrazu v opatrovnických řízeních. Při absenci poctivé vědy a jednotného normativního výstupu směrem k veřejnosti se pak o to snadněji na její místo vkrádají věrouky, mýty, ideologie. Mrkněte na stránky asociace klinických psychologů – nenajdete zde žádné metodiky, informace směrem k veřejnosti.

    Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Nenecháme se zastrašit

    21. dubna 2022

    Tohle musí Ursula Leyenová vědět

    31. ledna 2023

    Ochráníme naše děti před degradací a degenerací ...

    23. února 2023

    Pánové, sedejte si do dámských kupé

    13. září 2018
  • Rozvodem to nekončí

    29. března 2023

    Hodnoťte soudce: Mgr. Radmila VLADYKOVÁ

    28. března 2023

    Ústavní soud: Z každého rozhodnutí, které má dopad ...

    27. března 2023

    Prořezávání mléčných zubů

    24. března 2023

Kalendář příspěvků

Březen 2023
Po Út St Čt Pá So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
« Úno    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Lubomír Balvín: Rakušan počítá s těhotnými muži!
  • Tomas: Rakušan počítá s těhotnými muži!
  • Tomáš Jadlovský: Rakušan počítá s těhotnými muži!
  • Lubomír Balvín: Feminacismus u nás
  • Anonym: Feminacismus u nás

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (373)
  • Odborné články (331)
  • Vaše zkušenosti (208)
  • Fungování institucí (177)
  • Zahraniční zkušenosti (127)
  • Zákony, judikáty, vzory (147)
  • Výchova dětí (309)
  • Akce a aktivity (166)
  • Starší nezařazené (1 379)
  • Ostatní (17)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu