RNDr. Josef Hausmann, CSc.
–
22. Feminismus a pokrok
Mnohé ženy používají moderní vynálezy techniky a přitom o principech jejich fungování mají asi takové vědomosti, jako kráva o fyziologii rostlin, které s takovou chutí požírá.
Albert Einstein
Feministky pokrytecky hlásají, že mužské výdobytky nepotřebují, přivedly prý lidstvo na pokraj ekologické a vojenské katastrofy. Podstatu tohoto vrcholného pokrytectví hledejme ve faktu, že ženy samy nic nedokázaly vynalézt, a to feministkám vadí. Proto se snaží, bohužel jen verbálně, se od pokroku distancovat. Žádnou z nich však ani nenapadne, aby šla v ekologické spáse lidstva a bojkotu mužských počinů příkladem a začala třeba prát prádlo v ruce bez saponátů, přestala jezdit autem, chodila bosa a živila se sběrem lesních plodů…
Touto falešnou morálkou připomínají anarchisty, kteří při demonstracích proti zabíjení zvířat rozbíjející výlohy McDonaldů a přitom mají na sobě kožené boty, vlněné svetry a v žilách jim kolují vakcíny připravené rovněž ze zvířat.
Vztah ženy k pokroku si ilustrujme na scéně, která se v r. 1821 odehrála v domácnosti Michaela Faradaye v den, kdy objevil princip elektromotoru. Když se mu podařilo uvést slabý drátek položený na hladině rtuti elektrickým polem do rotačního pohybu, zavolal k tomuto divu, který později roztočil soukolí továren i holicích strojků, svou manželku. Myslel si bláhově, že s ním bude sdílet jeho nadšení. Co je však ženským po vynálezech, které se jich přímo, bezprostředně a ihned netýkají? Utrhla se na něj, proč ji kvůli takové blbosti ruší v přípravě krocana, a když se ukázalo, že ten se mezitím připálil, nemluvila s ním do té doby, než utratil svůj drahocenný čas a pozval ji na usmířenou do divadla… Z hlediska dnešního feministického běsnění to však vlastně byla fajn ženská – nechtěla po Faradayovi, aby se podílel na vaření stejným dílem jako se ona bude podílet na vědě.
25. 12. 2011 at 15:02
No ona by to chtít mohla – ona se podílela na vynalézání nijak, on na vaření taky nijak .. dokonalá souhra …
27. 12. 2011 at 9:36
Bylo by zajímavé zjistit, zda kráva, která se poučí o fyziologii rostlin, bude dávat lepší mléko.