• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůNebojte se politiků a zeptejte se, co vás trápí ...
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Nebojte se politiků a zeptejte se, co vás trápí

22. května 2014

Ing. Jiří Baudyš ve spolupráci se Stridavka.cz

Každého občana něco trápí v osobním nebo pracovním životě. Některá témata jsou tak složitá, že jdou pouze vyřešit v národním nebo evropském parlamentu. Zeptali jsme se proto lídrů do kandidátek do evropského parlamentu. Byli osloveni lídři těch stran, které buď mají šanci se do parlamentu dostat anebo mají jakousi šanci udělat alespoň zajímavý výsledek.

Pro dotaz byla zvolena nejjednodušší, internetová komunikace. Kontaktní e-maily byly převzaty z oficiálních stránek jednotlivých politických stran. Byla snaha najít osobní e-maily jednotlivých kandidátů na oficiálních stranických stránkách, s cílem znát osobní názor kandidátů, ne prohlášení strany. Bohužel u některých stran byly k dispozici e-maily pouze na stranické sekretariáty.

Ozvala se navíc jedna další kandidující strana, také byla zařazena do odpovědí. Naopak zástupci některých stran se vůbec neobtěžovali zaslat svoji odpověď. Buď přehlížejí voliče, anebo tématu vůbec nerozumí. Tak i tak dostávají černý puntík. Těm kandidátům, kteří zaslali odpovědi, ať už jakékoliv, patří poděkování.

Kopie odeslaného e-mailu s dotazem:

Vážené kandidátky, vážení kandidáti, lídři do evropských voleb,

je mnoho důležitých témat co je potřeba v EU parlamentu řešit, ale když půjdeme po kruhu problémů, tak dojdeme k tomu, že každého občana EU v první řadě zajímá jeho vlastní rodina.

Bohužel módní záležitostí se dnes staly rozvody. Lidé mají auta, domy, luxusní telefony, exotické dovolené. Jednoho dne si sobecký rodič řekne, co ještě nemám, nemám rozvod.

A práva dětí, v té chvíli jdou stranou. Nevím, jak je to přesně v jiných státech EU, ale v ČR práva dítěte jsou zakotvená v Ústavě. Bohužel jsou ale dennodenně porušována okresními a někdy i krajskými soudy.

Téma střídavé péče je velmi kontroverzní, ale je tomu proto, že málo se o tom mluví a málo se o tom ví. Některé sociálně vyspělé státy EU, na rozdíl od ČR, už pochopily, že pro zdravý vývoj dětí je potřeba, aby jim po rozvodu rodičů zůstal rovnocenný kontakt s matkou a s otcem. Názor odborníků, psychologů, kteří střídavou péči neberou jako TABU, je takový, že naopak pomáhá vylepšovat vztahy mezi rozvedenými rodiči. Nemluvě o tom, že pro děti je to nejlepší řešení.

Střídavá péče o děti by měla být jako primární řešení zakotvena v české legislativě. Neexistovaly by časté a velmi nehezké spory o děti. Ústavní právo dětí by se tím naplnilo.

Jaký je tedy prosím Váš názor?

PRÁVA DĚTÍ! BEZ TABU A OSTYCHU!

PAVEL RYCHETSKÝ: OBA RODIČE JSOU SI ROVNI – předseda Ústavního soudu

Odpovědi i nedošlé budou uveřejněny na WWW.STRIDAVKA.CZ. Prosím odpovědi zaslat nejpozději do 16. 5. 2014 (pá) Děkuji.

Dotaz obdržely tyto strany:

* vzhledem k tomu, že dotaz šel na stranický sekretariát, přes vnitřní problémy ohledně lídra mohl na dotaz odpovědět kdokoliv
** dodatečně se sami připojili se svou odpovědí

Zaslané odpovědi (v pořadí dle doručení), hodnocení a krátké komentáře k nim:

1. Svobodní

Dobry den,

domnívám se, že střídavá péče je jednou z možností, její vhodnost ale závisí na věku dítěte, na důvodech rozvodu, na preferencí dítěte a na dalších faktorech.

Myslím, že soud by měl vždy velmi pečlivě posuzovat, co je pro dítě nejlepší a žádná z možností by neměla být zákonem preferovaná.

S přátelským pozdravem,

Petr Mach

Komentář: Zde bude potřebovat ještě hodně vysvětlovat, jak funguje česká justice a OSPOD. Ústava jasně definuje, co je právo dětí a rodičů. Bohužel soudí a hodnotí často zaujatí lidé, kteří si zákony vykládají po svém. Kdo nectí ústavu, musí mít mantinely dané zákonem. Pečlivě a svobodně musí o dětech rozhodovat rodiče, ti nesou zodpovědnost za své děti.

2. Strana zdravého rozumu

Vážený pane inženýre,

Strana zdravého rozumu – NECHCEME EURO – za Evropu svobodných států hájí tradiční hodnoty, mezi které patří zejména rodina. Vědecké výzkumy i zdravý rozum říkají, že dítě potřebuje otce i matku.

Ideální je, pokud se mohou rodiče o děti starat společně. Podporujeme proto především úplné rodiny a jsme proti snadným rozvodům. Pokud však rodiče nemohou být spolu, měli by se o své děti starat alespoň každý zvlášť. Neměl by přitom být ani jeden z rodičů preferován, protože oba mají svou nezastupitelnou roli v životě dítěte.

Nedohodnou-li se tedy rodiče na jiném rozdělení péče a mají-li oba o výchovu zájem, měla by po jejich rozchodu nastoupit nějaká forma střídavé péče o děti.

S pozdravem

Mgr. Petr Hannig , předseda strany a lídr kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu

Komentář: Dlouhodobé občanské aktivity přinesly zde ovoce. Ano, je také potřeba zabránit snadným rozvodům. V některých státech mají peněžní kauci při podání žádosti o rozvod. Horké hlavy mají tak šanci zchladnout.

3. ODS

Vážený pane Baudyši,

Souhlasím s tím, že střídavá péče je za normálních podmínek ideálním způsobem starosti o společného potomka po rozvodu. Nicméně je potřeba si uvědomit, že to není problematika, která by se řešila na úrovni EU. Je to čistě národní rozhodnutí, obdobně jako kontrola fungování soudního systému. Doporučuji tedy se obracet na naší vládu a poslaneckou sněmovnu. Ačkoliv s Vámi sympatizuji tak z Evropského parlamentu nebudu mít šanci tuto problematiku ovlivnit.

S pozdravem,

Jan Zahradil

Komentář: S tím je možné do jisté míry souhlasit. Co je to ale definice – normální podmínky? Samotný rozvod není normální věc. Rozvody skoro vždy provází velké negativní vášně, které opatrovnické soudy často zhorší.

S čím rozhodně není možné souhlasit, je to, že to není evropské téma. Děti po celé EU mají stejné přání, mít stejně mámu a tátu. Některé státy to řeší stejně nedokonale a někde i hůř než v ČR. Na druhou stranu jsou státy EU s vyspělým řešením, kde mají střídavou péči jako primární. Z pozice Evropského parlamentu se toto téma dá otevřít napříč Evropou a nemít ho jako tabu.

Je třeba také zmínit, že jinému webu na otázku položenou opačně (protistřídavkově) odpověděl Jan Zahradil prostřednictvím svého asistenta také opačně. Nenapsal, že střídavá péče je ideálním způsobem po rozvodu, ale naopak uvedl: “Každá situace je unikátní a vyžaduje v zájmu dítěte individuální řešení.”

4. Zelení

Pěkný den,

jménem Ondřeje Lišky si dovoluji poslat odpověď na Váš dotaz.

“Strana zelených se dlouhodobě zabývá rovností mužů a žen a genderovou diskriminací. S tímto tématem se samozřejmě pojí také podpora aktivního otcovství. Jsme pro větší zapojení mužů do péče o děti a domácnost nebo zavedení otcovské dovolené. Podpoříme seriózní diskuzi o svěřování dětí do péče rodičů po rozvodu, včetně střídavé výchovy. Důležitá je také osvěta a vzdělávání soudců a soudkyň či zvyšování rodičovských kompetencí otců. Tam, kde jsou pro to vhodné podmínky, budeme podporovat svěření dětí primárně do střídavé péče obou rodičů po rozvodu.”

S pozdravem,

Tomáš Jungwirth
programový a mediální analytik

Komentář: Úvod odpovědi je skoro jako z příručky pro OSPOD. Jsou věci, se kterými je možné souhlasit, ale praxe je jiná. Děti rostou jako z vody a potřebují ne diskusi, ale mámu a tátu. Mají je rádi oba dva. Se závěrem se dá souhlasit. Tam kde to jde, primárně střídavá péče. Ale co jsou zase ty “vhodné podmínky”?

5. KSČM

Dobrý den,

střídavá péče je velmi citlivé téma a pokud soud přistoupí na rozhodnutí o střídavé péči, vždy musí být přesvědčen o bezproblémových vztazích obou rozvádějících se rodičů a souhlasné stanovisko dětí. Někteří soudci dokonce chtějí i psychologické posudky tak, aby bylo rozhodnuto v nejlepším prospěchu a zájmu dítěte. Může být problém, pokud dítě při střídavé péči střídá kromě domova i školu, či své kamarády. Právě tyto aspekty jsou jedním z nejdůležitějších podnětů pro rozhodování o střídavé péči. Podle mého názoru, dítě musí chodit do stále stejné školy a rodiče musí mít bydliště ve stejné obci nebo městě tak, aby nebylo narušeno prostředí dítěte. Za sebe si myslím, že i při sebevětší snaze, může dojít – dříve nebo později – k různým zádrhelům při takto stanovené péči. Pro dítě je důležitý pocit bezpečí a harmonie v rodině a proto by mělo mít jeden domov a možnost bezproblémové komunikace s oběma rodiči v rámci rodinných vztahů a snadného kontaktu rodičů s dětmi.

Kateřina Konečná, poslankyně parlamentu ČR

Komentář: Zde navážu na hlasování paní poslankyně z roku 2011, kde zvedla ruku proti střídavé péči. Ve výše uvedeném vyjádření je spíše hledání důvodů, proč by střídavá péče neměla být. Nehledají se důvody, proč by měla být. Není problém o podmínkách střídavé péče diskutovat, mít obě strany sporu u kulatého stolu. Je ale potřeba hledat kroky vedoucí k řešení, které naplní práva dětí daná v Ústavě. V roce 2011 naopak dobře problému porozuměla poslankyně Ivana Levá (KSČM).

6. LEV21

Dobrý den,

v posledních dnes nás zavalila záplava různých dotazů na níže zmíněné téma. Dovolte tedy, aby ch i já krátce reagovala.

Nejprve bych ráda uvedla, že rozvodovost v ČR je skutečně alarmující a měli bychom se zamyslet proč a jak jí snížit. Je to zřejmě tak jednoduché, že se rozvod stal rychlým řešením problému. Bohužel na úkor dětí. Porozvodová péče je pak ze strany rodičů řešena velmi emotivně a nerespektuje přání dětí a fakt, co by pro ně bylo nejlepší.

Nemyslím si, že na vše lze aplikovat střídavou péči, nicméně se domnívám, že právo na výchovu mají oba rodiče a je třeba jim to umožnit. Návštěvy 1x za 14 jsou skutečně málo. Každý případ je třeba asi posuzovat zvlášť a bylo by skvělé, kdyby např. speciálně vyškolení mediátoři by byli schopni najít konsenzus obou rodičů, ať už v podobě střídavé péče nebo svěření do péče jednomu z rodičů, ale bez omezeních jako je jedna návštěva za 14 dní a 2 týdny v létě.

Můj známý má dva syny. Je rozvedený. Děti jsou sice v péči matky, přesto on, jako otec bydlí nedaleko, vidí se skoro každý den, někdy spí u něj, někdy u matky. Vše je na domluvě a na přání synů. Přestože vztahy rodičů nejsou ideální, jsou rozumní a schopní se domluvit. To je myslím dobrý příklad, co říkáte?

Méně emocí, více rozumu. Ale chápu, že praxe je často jiná.

Přeji pěkný den!

Mgr. Kateřina Průdková
Krajská manažerka – Praha

Komentář: Ano, primárně je potřeba zabránit rozvodům. Z rozvodů se stala módní záležitost. Opětovná připomínka toho, že v některých státech se to už řeší vysokou kaucí, která ochladí horké hlavy. Zde je vidět, že došlo k načtení informací a že je zde už snaha pomoci řešit problém, ale jedna osobní zkušenost nestačí. Bohužel negativních příkladů je příliš mnoho. Děti také primárně nezajímá, jestli se i po rozvodu rodiče hádají, děti si přejí mít rovnocenně mámu a tátu. Toto právo by mělo být nejdůležitější.

7. NE Bruselu

Dobrý den,

omlouváme se za zpoždění.

Jako kandidát NE Bruselu – národní demokracie a zároveň sociální pracovník Unie otců jsem dostal za úkol odpovědět Vám na Váš dotaz:

Rodičovství musí zůstat pod ochranou zákona a to i v případě rozvodu nebo rozchodu rodičů.
Vybízíme sociálně právní ochranu dětí a okresní a krajské soudy, aby svou činností neponižovaly lidskou důstojnost ani jednoho rodiče ani prarodiče.
Vybízíme je, aby začaly respektovat mezinárodní úmluvy o právech dítěte a aktuální nález Ústavního soudu: “Hlavním kritériem musí být zájmy dítěte, mezi které patří zachování vztahu s oběma rodiči”!
NE Bruselu – národní demokracie podporuje opatření zachovávající dětem úplnou rodinu, která je nejlepší výchovné prostředí. (Co Bůh spojil, člověk nerozlučuj ).
NE Bruselu – národní demokracie považuje roli vlastního otce a vlastní matky ve výchově dětí za nenahraditelnou a nezastupitelnou. (Cti otce svého i matku svou).
NE Bruselu – národní demokracie považuje střídavou péči rodičů jako nejlepší z náhradních řešení.
NE Bruselu – národní demokracie podporuje zakotvení střídavé péče v české legislativě jako výchozí řešení při rozchodu rodičů.
Ke střídavé péči nechť se nevyjadřují ti, kteří nejsou seznámeni s tragickými následky špatného opatrovnictví, a sice se syndromem zavrženého rodiče!
NE Bruselu – národní demokracie odmítá jakékoliv upřednostňování, tzv. pozitivní diskriminaci.
NE Bruselu – národní demokracie považuje současné jednostranné svěřování dětí do výlučné péče matek za narušování přirozeného vývoje národa.
NE Bruselu – národní demokracie považuje za jednu z příčin vysoké rozvodovosti právě upřednostňování matek státními úředníky.
Manželské svazky bývají uzavírány s pocitem dočasnosti a bez vědomí věčnosti, zodpovědnosti, a bez odhodlání vytrvale usilovat o soulad.

S pozdravem Ing. Valentin Papazian
kandidát do evropského parlamentu
NE Bruselu – národní demokracie

Komentář: Kandidát, se souhlasem lídra, svými slovy popsal svoji životní zkušenost a důvody pro střídavou péči. Souhlas. Jak už to řekl předseda Ústavního soudu, oba rodiče jsou si rovni, není možné jednoho preferovat.

Co říci závěrem? V těchto dnech opět padnul výrok Ústavního soudu na podporu střídavé péče – III. ÚS 650/14 ze dne 30. 4. 2014. Ústavu ČR je potřeba dodržovat i na úrovni okresních a krajských soudů. Několikráte to zde zaznělo a závěru to zazní opět. Děti mají rády mámu a tátu stejně. Jejich domov netvoří čtyři stěny a střecha, ale láska od obou rodičů, třeba i na střídačku.

Technická poznámka: Pro informaci – aby nedošlo k omylům – problematika střídavé péče není ani levá, ani pravá, ani středová. Otcové, kteří nejvíce chtějí docílit zákonně stanovenou střídavou péči jako primární řešení, jsou voliči napříč spektrem.

...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on VK
VK
Email this to someone
email
Print this page
Print

Sdílejte!

Související články

10 mýtů o manželství

Úhrada nákladů zmařené cesty pro dítě

Sourozenci mají právo vyrůstat spolu

Průtahy v řízení u soudů

10 Responses to “Nebojte se politiků a zeptejte se, co vás trápí”

  1. Odpovědět
    Tomáš J.
    22. 5. 2014 at 10:03

    Omlouvám se, přehlédl jsem se ve sloupku, komunistka je hodnocena záporně, jen odpověděla na rozdíl od jiných.

  2. Odpovědět
    Stridavka
    22. 5. 2014 at 11:16

    Když si všichni o malých stranách budou říkat, že se tam nedostanou, tak se tam nedostanou. A naopak. Zde evidentně není volbou malých stran moc co ztratit, volbou větších sice hlas spíše nepropadne, ale připadne protistridavkovým názorům. Co je lepší?

  3. Odpovědět
    Jan Ryska
    22. 5. 2014 at 11:49

    Lepší je mít naději,že malá strana nepropadne úplně a proto bude mít šanci postupně se zviditelňovat.Není jiný rychlejší výběr poměrný k růstu našich dětí.Aleš má u posledního odvážného článku blogu idnes karmu přes 40,nic není ztraceno,nebo marné.Karmu vysokou,ale v diskusi jen pohrdavý odpůrci,to je unikát.To naznačuje skrytou sílu podpory.

  4. Odpovědět
    Tomáš J.
    22. 5. 2014 at 13:20

    Úspěch pro prostřídavkové strany bude i získat peníze na činnost za více než 1%, i když nemusí získat křeslo. Piráti a zelení jsou také zatím jen mezi příjemci příspěvků, ale jsou vidět, protože mají zdroje na agitaci a dříve či později mohou prorazit.

  5. Odpovědět
    Svobodní?
    22. 5. 2014 at 14:21

    … se zvěrstvy opatrovnické justice mají, proto také plkají to, co plkají, za vším hledejte Pešana s Korbelovou, toho času na kandidátce. Je to absolutní zklamání, že demokratická strana, která by mohla nahradit odvařenou pravici, má na kandidátce fašisty …

  6. Odpovědět
    Aleš Krejčí / B
    22. 5. 2014 at 22:50

    Liškovi rozumím, žer nestihl odpovědět, ten kope za buzny a jejich právo krást děti z úplných rodin. Jenom se to musí zaonačit pomocí “práva”. Liška má vůbec nadání stát vždy na té špatné straně.. smajlík 1Důkaz zde: http://nebruselu.cz/20140519c.htm

  7. Odpovědět
    aleš krejčí
    23. 5. 2014 at 8:21

    vra jh dvou lidí a svých dětí?

  8. Odpovědět
    Pavel Moravec
    23. 5. 2014 at 8:49

    Osobní odpověď jednoho člena Pirátů: https://forum.pirati.cz/post317320.html#p317320

    (nevyjadřuje oficiální názor strany ani Ivana Bartoše)

  9. Odpovědět
    Střídavka
    24. 5. 2014 at 13:16

    Pane Moravče, v příspěvku, na který odkazujete, citujete oblíbené předsudky proti střídavé péči (“chudák zmatené dítě” apod.). Asi by bylo dobré si o tom nejdřív něco načíst (např. https://www.stridavka.cz/predsudky-proti-stridavce.html) a zjistil byste, že nejde o problémy způsobené střídavou péčí, ale samotným rozvodem nebo rozchodem. Ať už jde o stěhování, konflikty, nekomunikaci rodičů apod. Střídavá péče tyto problémy naopak částečně zmírňuje. Více v článku.

    Je také hezké, jak odhalujete své socialistické myšlení, že o dítěti mají více rozhodovat třetí osoby (psycholog, soud) než rodiče. My hájíme primární odpovědnost a zároveň rozhodovací právo rodičů, a to obou.

    A protože také nechceme dělat soutěž mezi rodiči, podporovat jejich války o dítě ve stylu “buď – anebo”, nebudeme podporovat ani výlučnou péči otců. Dítě má zkrátka dva rodiče a ti se o něj mají starat, ať jsou spolu, či nikoliv.

  10. Odpovědět
    otec
    24. 5. 2014 at 13:33

    Můžete taky podpořit dva kandidáty a opravdové zástupce zkušených otců na kandidátce NB Ing. Krejčího a Papaziana. Oba mají nechtěné bohaté zkušenosti se zrůdnou českou opatrovnickou justici.

    Nevolte určitě taková obskurní sdružení ODS a TOP s přeběhlíkem bývalým ministrem zlovůle Pospíšilem.

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Pánové, sedejte si do dámských kupé

    13. září 2018

    Poradna: Výživné při střídavé péči

    2. března 2017

    Rozvodovost u nás a ve světě

    5. února 2013

    Podle Ústavního soudu není třeba zachovat péči, po ...

    6. ledna 2021
  • Děti a peníze: Jak jim vše vysvětlit? Měly by dost ...

    5. března 2021

    OSPOD navrhl odebrání dítěte z péče matky, aniž by ...

    4. března 2021

    Největší aktuální problém českého školství? Gender ...

    3. března 2021

    Ústavní soud: Povinnost soudu seznámit účastníky s ...

    2. března 2021

Kalendář příspěvků

Březen 2021
Po Út St Čt Pá So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« Úno    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Ver. Zan.: Jak naučit dítě vykat
  • George: Předávání dětí při omezení pohybu
  • hipo: OSPOD navrhl odebrání dítěte z péče matky, aniž by pro to existovaly závažné důvody
  • siux: OSPOD navrhl odebrání dítěte z péče matky, aniž by pro to existovaly závažné důvody
  • Jiří Zouhar: Největší aktuální problém českého školství? Genderová nerovnost!

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (230)
  • Odborné články (248)
  • Vaše zkušenosti (167)
  • Fungování institucí (128)
  • Zahraniční zkušenosti (90)
  • Zákony, judikáty, vzory (104)
  • Výchova dětí (210)
  • Akce a aktivity (115)
  • Starší nezařazené (1 419)
  • Ostatní (5)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu