Ing. Vojtěch Mečíř
„Jisté je, že změna od druhých nepřijde. Jediná změna, které můžeme docílit, je ta, že se tou změnou staneme my sami.“
L. Gounelle v knize „Bůh chodí po světě vždy inkognito“
Portál Střídavka má řadu čtenářů i příznivců na FACEBOOKU. Je nás spousta, kteří se ne vlastní vinou dostali do situace, kdy nemají reálnou možnost vychovávat a starat se o své děti, ačkoliv by si to přáli. Sám tento pocit znám a musím říct, že moc horších jich v životě asi nepřijde. Ano, člověk může onemocnět závažnou nemocí, může zemřít při dopravní nehodě, stejná věc se může stát i jeho dětem. Nicméně jsou to věci, které těžko dokážeme ovlivnit a ať se nám to líbí nebo ne, musíme je přijmout.
Právě proto si myslím, že situace, kterou zažívá mnoho čtenářů portálu Střídavka, je svým způsobem horší. Někdo, kdo nám byl blízký, s kým jsme chtěli žít a vychovávat děti, nás staví do pozice podřadného člověka. Nemyslím, že existuje moc více ponižujících situací, než je ta, že nemůžeme vychovávat a vídat své děti – ačkoliv máme pocit, že jim máme co dát. Avšak oproti situacím, kdy se neštěstí stane díky vyšší moci, máme v této situaci možnost (i když nyní velmi omezenou) se bránit a něco s naším osudem dělat. A rád bych k tomu dodal, že kandidatura Aleše Hodiny je právě jednou z těchto příležitostí. V následujících řádcích sděluji proč.
Domnívám se, že za rozhodováním naší justice, které je bezesporu zločinné a je také často oprávněně na stránkách Střídavky kritizováno, nestojí v první řadě pochybení jednotlivých soudců. Jsem přesvědčen, že rozhodování těchto soudců, činnost orgánů OSPOD, jednání soudních znalců či různých psychologů je v první řadě ovlivněno většinovým názorem naší společnosti (myšleno obyvatel žijících v ČR). Názorem, že pro vývoj a výchovu dítěte je nejdůležitější matka, a to za všech okolností. A je jedno, zdali vás matka citově vydírá, citově vydírá dítě, či odejde k jinému muži – ona je matka a má na to právo. Právo dítěte prakticky neexistuje, neboť platí, že pokud by mělo být nějakým způsobem snad „ublíženo“ matce, pak jde veškeré právo, včetně práva dítěte na zdravý vývoj, stranou.
Ono se možná ani není čemu divit. Kupte si časopis „Maminka“, kde si přečtete, že od narození je pro dítě maminka tou nejdůležitější bytostí. Pokud odcházíte z porodnice, dostanete balíček pro maminku a miminko… Vedlejší produkt tatínek je poněkud nepodstatný, ačkoliv si myslím, že spousta z nás ráda přebaluje, jezdí s kočárkem, atd. V dřívějších dobách byly matky i jejich děti bez otců považovány za méněcenné. V dnešní době si žena pořídí dítě, vyškrtne otce z jeho života a celé okolí jí za to zatleská… Kupte si jogurt pro děti, kde najdete informace o složení výrobku pod heslem „vzkaz pro mámu“ – tátové je vědět přece nepotřebují. Přečtěte si slabikář pro děti, kde je napsáno, že tatínek, který musí jít v sobotu do práce, je tak trochu kašpárek, který si tam má odnést postel. Další články o dětech vyrůstajících u maminek bez tatínků následují…
Na druhou stranu je třeba uvést, že společnost Danone přislíbila upravit informaci o složení jogurtů na sdělení „pro rodiče“. Stejně tak bylo přislíbeno od odborných redaktorů nakladatelství Fraus upravit text slabikáře tak, aby pasáž o tatínkovi, co si má do práce odnést postel, byla nahrazena jinou větou. Tuto poznámku píši proto, že i při mých četných prohrách jsem zažil tato dvě malá vítězství, která dokazují, že boj za důstojné postavení tátů jako rodičů má smysl.
Pokud chceme být rovnocennými rodiči je třeba o tom společnost přesvědčit a dávat každým krokem najevo, že otec je pro vývoj dítěte stejně důležitý jako matka. Když v roce 1880, resp. 1881, chtěly zahájit praxi na našem území první české lékařky B. Kecková a A. Bayerová, tehdejší rakousko-uherské úřady jim to neumožnily a ony musely svou praxi zahájit v emigraci. Ano, tehdejší společnost (muži i ženy) považovala za něco nemyslitelného, aby se lékařkou stala žena…
Situace je dnes obdobná. Pokud chceme být jako muži rovnocennými rodiči, je třeba o tom společnost přesvědčit. Kandidatura Aleše Hodiny je k tomu vynikající příležitostí. Je to člověk, který udělal pro rodičovskou rovnoprávnost a pro uznání střídavé péče mnohé. Pokud by se podařilo, aby byl zvolen, bylo by to ohromné povzbuzení a zároveň i zpráva pro společnost, že je nás spousta, kteří chceme být rovnocennými rodiči. A i kdyby se zvolení nepodařilo, pak podle mého názoru i výsledek okolo jednoho procenta (a to zas není úplně nereálné) by byl úžasný. Na tom se dá stavět, určitě by si toho všimla média a téma rovnoprávného rodičovství by zase získalo více prostoru.
Každý z nás má možnost poprosit své přátele, blízké, známé, aby dali hlas Aleši Hodinovi a zároveň tak pomohli i sobě. Přestaňme myslet na to, jestli to bude či nebude stačit na zvolení. Pojďme každý zabojovat za naše právo a touhu být rovnocenným rodičem. Prosím tedy všechny, které tento článek zaujal, pojďme zajistit podporu Aleši Hodinovi ve volbách do Evropského parlamentu, které se konají 23. a 24. května 2014.
Rád bych ještě požádal každého, koho tento článek oslovil, aby uvedl v diskusi svůj kontakt nebo mi napsal na MECIR@STRIDAVKA.CZ. Každá nabídka pomoci může přispět k našemu cíli.
9. 4. 2014 at 23:56
Musim se smat :-))) ze bojujete za spravnou vec. Lituju vase deti.
9. 4. 2014 at 23:57
Paní Aleno, prosím vás, přestaňte s tím ubohým pruděním.
10. 4. 2014 at 11:56
Zoufalče: trestně odsouzená Uváčiková přesvědčila veřejnost výsledky její „kvalitní“ práce na jejímž konci byla obyčejná vražda.
11. 4. 2014 at 11:24
Zoufalci a chorý mozci – ach ta gramatika, zkrachovanci co je nikdo nechce
11. 4. 2014 at 11:48
Hlásím se do vybrané společnosti k pánům Holkovi a Hodinovi.
11. 4. 2014 at 19:14
osobně bych se podílela na vydávání časopisu „Tatínek“ mohli bychom tam diskutovat předporodní bolesti, porod, nastřižení, první okamžiky novorozence, kojení, dětské koliky atd., v nemocnici bychom mohli dávat balíčky pro tatínka a miminko, spousta z otců určitě může skoro kojit. Vazba dítěte a matky vzniká již v bříšku a tato vazba je velmi citlivá, pokud je narušena, dochází k trvalému poškození jedince. Otec si musí vazbu s dítětem vytvořit. Nebo snad chcete něco z toho popřít? Otec-muž je též velmi důležitý při výchově, ale dá se vyrůst i bez něho a kolikrát tyto jedince, kteří bohužel vyrůstají bez bio otců jsou v životě vychovanější než děti z úplných rodin, kde to bohužel nefunguje …
11. 4. 2014 at 19:23
Pane Hodino, co třeba oslovit společnosti zabývající se prodejem plen nebo dětskými náhražkami za MM mohli by tam obrázky tatínků anebo reklamy na vložky, tam by také mohli vystupovat chlapi, všechno souvisí se vším … nebo dokonce by mohla být fotka muže na krabičce síťovaného spodního prádla pro ženy po porodu …
13. 4. 2014 at 23:45
Navrhoval bych, aby do diskuse na střídavce.cz mohli přispívat jen registrovaní a ověření uživatelé. Lidé, kteří se nemusí stydět za presentovaný názor a stojí si za nim, se již nyní podepisují celým jménem. Avšak anonymity využívají různí psychovatkyk nevhodným utokům, vystupující pod různými pseudonymy, naposledy pod „no way“. Někteří diskutující tyto příspěvatele považují za nechvalně známou Alenu Uváčikovou, ale klidně by to mohla být i některá z psychopatických soudkyň, může to být i JUDr. Jana Niedobová. Ale kdo je kdo, při anonymní diskusi, nikdo neví.
14. 4. 2014 at 21:36
„pro no way“: i já znám otce, kteří vychovávají své dcery bez matek (pravda, dílem našich soudů a pracovníků OSPOD je jich pomálu), ale dcery jsou vychované neméně dobře. Odnošení dítěte a jeho kojení ještě nedělá mámu mámou, ale to asi paní „no way“ nejspíše ví také. Mimochodem, měla by jste zakázat práci těm řadám našich vynikajících gynekologů a porodníků, když podle „no way“ tomu, co dělají pro ženy vlastně nemohou rozumět….
15. 5. 2014 at 14:19
Hodina do EU, snad jen blázen by o tommohl uvažovat.