PhDr. Ilona Špaňhelová
Bohužel se čerstvě rozvádím a s manželkou máme dvě malé děti – 4 a 2 roky. Pro to, abych byl dětem dobrým otcem a mohl jim dát svoji péči, našel jsem si bydlení několik stovek metrů od bydliště dětí.
V rámci předrozvodového řízení navrhuji střídavou péči. Co se týká OSPODu, paní nebyla zásadně proti, jen navrhuje postupné zvykání dětí, čili budou u mě ze začátku vždy pár dní v týdnu i s přespáním a pak by se s rozvodem mohlo přejít na střídavou péči.
Problém byl u dětského psychologa. Paní lékařka preventivně doporučuje ještě tak rok počkat s tím, že děti zůstanou u manželky a já si je budu půjčovat pár dní v týdnu na odpoledne. Dokonce mi doporučovala nebrat starší dítě na návštěvu přes noc k mým rodičům – dítě si údajně musí zvykat na novou situaci a bylo by lepší, kdyby obě děti každý večer spaly s matkou. Dnes se mnou dítě jezdí. Paní psycholožka také doporučuje, aby „střídací“ cyklus v následné střídavé péči byl třítýdenní s tím, že v průběhu cyklu má dítě mít co největší šanci vídat se i s druhým rodičem.
Rád bych se tedy zeptal na všeobecný názor na střídavou péči u takto malých dětí – dětí v předškolním věku. Já si myslím, že se o ně dokážu postarat – děti u mě již několikrát byly třeba celý den a vždy to bylo moc prima (vařil jsem i přebaloval mladší dítě). Přiznám se, že se bojím, že když teď ustoupím od střídavé péče, tak v budoucnu budu mít o to menší šanci ji získat.
V.K.
Samozřejmě nevím, z jakých konkrétních informací vycházela paní psycholožka, u které jste byli. Obecně bych doporučila, aby začala vaše péče o děti pozvolna – jak jste se domlouvali s paní na OSPODu. Domnívám se, že ani vaše bývalá manželka by nedělala nějaké zásadní kroky proti této střídavé péči. Ze začátku bych tedy navrhovala rozšířenou péči – např. od čtvrtku do neděle. Vždy za nějakou dobu doporučuji říci si navzájem zpětnou vazbu i s maminkou dětí, a pak postupně přejít na střídavou péči. U předškolních dětí ve většině případů doporučuji péči v poměru 3 – 2 – 2 (čili 3 dny u táty, dva u mámy a 2 u táty a další týden opačně). Doporučuji zaznamenat si tyto změny a přechody do jednoho kalendáře, který by dítě mělo vždy u sebe a podle kterého by se mohlo orientovat.
Pokud jsem to pochopila z vašeho dotazu správně, kolegyně doporučuje střídací cyklus do budoucna třítýdenní – čili tři týdny u táty a tři týdny u mámy – to je z mého pohledu velmi dlouhá doba bez jednoho z rodičů. Více se nám v poradně osvědčuje cyklus týdenního střídání.
Také to, že dítě bude u jednoho z rodičů a v průběhu tohoto cyklu se může vídat co nejvíce i s druhým rodičem, mi nepřipadá pro střídavou péči moc šťastné. Daný rodič je má v tomto termínu na starost a druhý rodič si může udělat nebo naplánovat jiné věci, aby byl pak k dispozici dítěti, až bude opět u něj. Z mého pohledu by to především v počátku střídavé péče mohlo dělat dítěti zmatek v hlavě.
Co se týká návštěvy u prarodičů a přespání tam – nevidím v tom problém, pokud jsou na to děti zvyklé.
Z vašeho dotazu jsem měla pocit, jako byste dostal doporučení, která povedou děti spíše o krok nebo kroky zpět. S tím bych nesouhlasila.
Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ
28. 7. 2011 at 10:29
No, s tím postupným zvykáním si bych byl hodně opatrnej..Copak když by se odstěhovala matka, tak by děti s ní nezůstávaly přes noc??Ach ty psycholožky..!!-:) Z vlastní zkušenosti vím, že tak malé děti s tímto nemají nejmenší problém, prostě jsou u toho, koho mají rády a kdo má rád je..čili rodiče, resp. jeden z nich. Aby to pak totiž nedopadlo časem tak, že titaková psycholožka řekne – děti už si zvykly u matky, a ted´by bylo pro ně hrozně obtížné něco měnit..že-;)
29. 7. 2011 at 0:19
v průběhu tohoto cyklu se může vídat co nejvíce i s druhým rodičem, mi nepřipadá pro střídavou péči moc šťastné – to by si měl přečíst Pešan s Korbelkou a neslídit za holčičkou, když je u táty