Stridavka.cz
Webový portál Střídavka každoročně vyhlašuje anketu ŽBLEBT ROKU o nejpodivnější či nejhloupější výrok známých osob, který pronesly na téma rozvodu a porozvodové péče o děti. (Mimochodem, už teď přijímáme nominace na Žblebt roku 2014 – můžete nám je posílat na e-mail INFO@STRIDAVKA.CZ).
V roce 2013 se na jedné z čelných příček umístil výrok soudního senátu Krajského soudu v Plzni ve složení Iva Hejduková, Miloslava Nováková, Karel Svoboda. Tito soudci prohlásili, že o tak podstatné věci, jako je výběr školy pro dítě, může rozhodnout jen jeden rodič (matka):
„Z okolnosti, že nezletilý byl předběžným opatřením předán do péče matky, vyplývá, že je to matka, která rozhoduje o tom, do jaké školy nezletilý nastoupí, neboť nástup dítěte do I. třídy je třeba považovat za běžnou záležitost.“
Za umístění v naší anketě obdrželi tito soudci ceny – poukazy na ozdravné pobyty pod stanem, aby zde v náručí přírody a malebného Valašska přišli na jiné myšlenky. Protože na pozvánku k slavnostnímu předání cen nereagovali, rozhodli jsme se jim při návštěvě Plzně ceny předat osobně.
Veškerou vděčností, na kterou se ocenění zmohli, však bylo vyhrožování vyvedením justiční stráží (viz video). Přestože jsme se chovali slušně, reakcí bylo hned od počátku neuctivé a někdy až hrubé jednání. Soudce a soudkyně odmítli také odpovědět byť i na jedinou otázku týkající se jejich práce. Zdá se, že veřejná kontrola soudní moci (v tomto případě spíše svémoci) je pro tyto soudce stejně tak cizím a odpudivým pojmem jako rovnoprávné postavení obou rodičů.
Nedávno jmenovaný předseda soudu Miroslav Sedláček, kterého jsme také navštívili, se svých podřízených zastával. Naopak obvinil Valentina Papaziana, který průběh dění zaznamenával na kameru, z neslušného jednání… Následně dokonce odmítl přijmout stížnost na své chování, kterou je každý úřad povinen přijmout i ústně do protokolu.
Nakonec však byla s předsedou soudu dojednána samostatná schůzka v jiném termínu. V jejím průběhu pak tvrdil, že není v moci vedení soudu působit na soudce tak, aby hájili rodičovskou rovnoprávnost a péči obou rodičů. Není to tak docela pravda. Podle ust. § 126 odst. 1 písm. d) zákona o soudech a soudcích „předseda krajského soudu dbá o odbornost soudců a vytváří podmínky pro její zvyšování“. Základem odbornosti každého soudce by pak měla být znalost Listiny základních práv a svobod, podle níž „péče o děti a jejich výchova je právem rodičů; děti mají právo na rodičovskou výchovu a péči“ (čl. 32 odst. 4). A podle čl. 3 odst. 1 „základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví“. O vštípení těchto odborných znalosti našeho ústavního pořádku do hlav svých soudců by se tedy měl předseda soudu urychleně zasadit.
V závěru setkání předseda přislíbil, že se touto problematikou spolu s nově jmenovaným místopředsedou budou zabývat. S jakým výsledkem, to teprve uvidíme. Každopádně, s ohledem na dosavadní zkušenosti, se budeme působení KRAJSKÉHO SOUDU V PLZNI nadále intenzivně věnovat.
27. 5. 2014 at 19:38
a Krajský soud v Plzni také mj. odmítá zvěřejnit statistické výsledky
opatrovnických řízení resp. za ně obstrukčně požaduje obrovské částky
(a to je samozřejmě zcela v kompetenci správy/předsedy soudu)
27. 5. 2014 at 22:04
A nestydí se,byli tak vedeni od svých rodičů,či rodičky.
27. 5. 2014 at 22:37
Tohle by měli dávat na ČT1, aby lidé už konečně prozřeli a volili ty politiky, kteří tento stav změní a nastolí zde aspoň základní principy demokracie z nichž rovnost občanů této země před zákonem je jedním z nejzákladnějších. Diskriminace občanů na základě určení jejich pohlaví, zdá se, je již běžným jevem.
27. 5. 2014 at 22:47
http://www.novinky.cz/krimi/337524-opila-matka-spala-uprostred-hnijiciho-jidla-dite-se-snazilo-otevrit-dvere-bytu-vidlickou.html
28. 5. 2014 at 17:23
Lehce z jiného soudku. Žena bije muže – je to v pořádku ? http://www.youtube.com/watch?v=u3PgH86OyEM
40 % obětí domácího násilí tvoří ve Velké Británii muži (skoro jako zde v ČR – 50%)
28. 5. 2014 at 17:33
Jinak dobrá reportáž.
30. 5. 2014 at 14:10
Prostě klasika: křivé a vyhýbavé pohledy, úlisné chování, schovávání se za úřední předpisy, jak typické pro křiváčky, stydící se za vlastní rozsudky.
3. 6. 2014 at 2:07
Jste trapni