Ing. Aleš Hodina
Jaké je podle vás současné postavení rodiny na českém venkově?
Současné postavení rodiny na českém venkově je pořád ještě lepší a stabilnější než ve městech. Nicméně je to slabá útěcha – krize rodiny postupuje i zde, pouze pomaleji a se zpožděním. Rodinné hodnoty erodují stejně jako půda.
Měla by se podle vás změnit role rodiny a jak?
Role rodiny po staletí spočívá především ve vytvoření přirozeného prostředí pro zdravý vývoj dětí. Ta by se tedy rozhodně měnit neměla. Změnit by se ale měl současný přístup společnosti k ní. Zatímco za socialismu stát alespoň proklamoval, že „rodina je základ státu“, dnes už se neděje ani to. Populární osobnosti, ale i politici nám naopak předvádějí, jak malý význam rodině přikládají.
V první polovině roku 2011 připadlo v České republice na 16 849 svateb 14 476 rozvodů. Rozvodovost tak stoupá k neuvěřitelným 90 %. To je obrovský morální hazard. Budeme-li ještě nějakou dobu váhat, jak rodinám pomoci, nebude už komu pomáhat.
Jakou úlohu by měl v této změně hrát stát (příslušná oborová ministerstva)?
Stát může v této oblasti hrát zásadní roli. Například v kompetenci Ministerstva školství je připravit koncepci rodinné výchovy na školách, která nebude pouze formální, ale účinně vysvětlí mladým lidem význam i výhody rodinných hodnot. A naučí je odpovědnému výběru životního partnera i odpovědnosti v manželství.
V kompetenci Ministerstva spravedlnosti je připravit legislativní změny, které ztíží proces rozvodu a poskytnou manželům efektivní poradenskou a mediační pomoc, směřující k zachování rodiny. A v případech, kdy přece jen dojde k rozvodu, zachovají alespoň dětem péči obou rodičů. S preferencí toho rodiče, který rozpad rodiny neinicioval.
V kompetenci Ministerstva práce a sociálních věcí je připravit metodiku práce pro orgány sociálně–právní ochrany dětí. Ta by měla sociální pracovnice instruovat ne k podpoře rodičů, snažících se rodinu rozbít, ale k podpoře zachování rodin a těch rodičů, kteří se o to snaží.
V kompetenci Ministerstva kultury je přispět k rozvoji mediálních a kulturních aktivit, jež budou – v protikladu k bulvárním příběhům – prezentovat pozitivní rodinné vzory.
Otázky položila PhDr. Jaroslava Tůmová
10. 11. 2011 at 17:26
Pozitivní rodinné vzory netáhnou zato domácí násilí a zneužívání dětí v rodině to je trhák co na tom že v naprosté většině jsou to výmysly matek.Tak že do té doby dokud se nebude v naší zemi prosazovat zákon a za křivé obvinění odsuzovat tak se zde nic nezmění protože aby matka získala výhodu tak tohoto klidně beztrestně zneužije
11. 11. 2011 at 8:27
zákony a výhody byly protiprávně nastaveny matkám tomu se říká rovnoprávnost ve feministickém podání dokud se tento nešvar bude tolerovat a platit nemůže dojít k nápravě
11. 11. 2011 at 10:56
tady to máš jasně a výstižně napsáno
Zamlžit a překroutit původní význam slov je základní nástroj všech tmářů a demagogů. Pochopili to starověcí tyrani, středověcí absolutisté i novověcí nacisté a komunisté. Chápou to právníci a chápou to i feministky, které využívají toho, že pro jazyková omezení s nimi nelze vést poctivou debatu.