• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskusní fórum
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskusní fórum
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůRozhovor: Deset let střídavé péče
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Rozhovor: Deset let střídavé péče

21. dubna 2015

Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.

Ota Jelínek je 45letý analytik z Brna. Baví jej – dle jeho vlastních slov – děti, šachy, knihy, věda a sport. Pro nás nejzajímavějším faktem ale je, že už deset let vychovává své potomky s bývalou ženou ve střídavé péči.

Oto, jak staré byly děti, když jste se začali ve výchově střídat?

Synům bylo 4 a 6 let. Praktikujeme střídavou péči už od roku 2005, nyní mají tedy kluci 14 a 16 let.

Jak jste ke střídavce dospěli?

Naše manželství jsem dlouhé roky považoval za velmi šťastné, rozvrat našeho vztahu mě hodně mrzel. Ale po roční krizi, kdy se jakákoliv snaha o zachování úplné rodiny ukázala být marná, jsme rozvod já i bývalka nakonec brali jako vysvobození. Na druhou stranu jsem se nemohl ubránit pocitu, přestože se rozpadalo kolem nás i mnoho jiných rodin, že rozpad naší rodiny je do značné míry naše osobní rodičovské selhání. Protože jsem se snažil už od narození kluků podílet rovnocenně na péči o ně a mí kluci byli pro mne vždycky zdrojem opravdické otcovské radosti a pýchy, tak jsem si poměrně rychle ujasnil, že se chci i po rozpadu naší rodiny významně podílet na péči o ně. Že mi v žádném případě nestačí být „víkendový strýček“, který vidí své děti o víkendu dvakrát do měsíce. Hlavním motivem byl pochopitelně můj dojem, že podobný názor na mou péči mají i mí kluci, s nimiž jsem měl od malička hodně blízký, otevřený vztah.

V roce 2005 byla střídavá péče v zákoně teprve 7 let a tato problematika mě předtím pochopitelně nijak nezajímala, tak prvotní moje myšlenka byla, že budu muset usilovat o moji výhradní péči s velmi nadstandardním stykem matky. Až posléze jsem přijal myšlenku střídavky jako rozumného kompromisu. Dodnes jsem vděčný PhDr. Tomáši Novákovi, nestorovi rodinné psychologie, který mě před lety právě na tuto cestu navedl a uchránil nás tak tvrdého a značně nesmyslného sporu o naše děti. Čekal mne však ještě úkol navést na cestu střídavky také bývalku, která o ní nechtěla zpočátku ani slyšet. Psal se teprve rok 2005 a pochopitelně značná část žen měla názor rozšířený ještě z dob komunistické justice, že v případě rozvratu rodiny má matka přednostní právo dostat dítě do své výhradní péče.

Co jsi tedy dělal?

Snažil jsem se udělat pro nějakou rozumnou dohodu v zájmu dětí opravdu maximum, ale zároveň se chystal na nepříjemný soud o naše děti. V práci jsem si zkrátil pracovní úvazek, abych se mohl co nejlépe věnovat dětem, začal si psát deníček pro případný soud, přes svou rodinu jsem si našel rodinnou právničku, navštěvoval s dětmi poctivě školu, školku i dětské lékařky, maximálně jsem se věnoval dětem a snažil se pěkně vybavit náš nový byt a také jsem navázal korektní vztah se všemi sociálkami, které nás měly během našeho stěhování postupně na starosti.

Dařilo se to?

Na OSPOD jednání probíhalo vždy obdobně – na začátku jsem se musel obrnit značnou trpělivostí, abych bez negativních emocí snesl obvyklou velkou nedůvěru ze strany sociální pracovnice k dalšímu otci, který se nechce smířit s výhradní péčí matky. Bylo třeba si zvyknout na počáteční značně manipulativní otázky typu: „Proč vlastně komplikujete situaci a nesouhlasíte s výhradní péčí matky?“ Na ty jsem se naučil odpovídat ve stylu: „Protože se cítím jako rodič, který by strašně rád vychovával své děti a myslím si, že v ničem významném nezaostávám za matkou, tak se stejně tak můžu já ptát, proč vlastně bývalka komplikuje situaci a nesouhlasí s výhradní péčí otce…“

Naštěstí se naše sociálka pak už chovala poměrně korektně. Asi ze mě bylo cítit, že se opravdu snažím o to, aby se kluci měli dobře a rozvod rodičů je poznamenal co nejméně. Při dalších jednáních už sociálka zachovávala poměrně neutrální postoj. Společnými silami se nám nakonec po složitých vyjednáváních (i mých ústupcích v méně podstatných záležitostech) podařilo brzy po počátku soudu přesvědčit bývalku k souhlasu se střídavkou.

Probíhala pak střídavá péče bez problémů?

Úplně ne. Po 3 letech matka dokonce vyvolala nový opatrovnický soud, který tentokrát skončil až u krajského soudu. Tam jsme se po soudně znaleckém psychologickém posudku nakonec dohodli na pokračování naší střídavky. Samozřejmě mne lákala i možnost mé výhradní péče, měl jsem u krajského soudu už o něco silnější pozici než bývalka. Ale jednak jsem střídavku stále považoval za spravedlivý model, který nejméně poznamená děti po rozvodu, a také jsem si byl poměrně jistý, že by se bývalka s mou výhradní péčí těžko smířila. A představa, že se budeme soudit až do plnoletosti našich synů, mne opravdu nelákala. V současnosti máme já i bývalka nové partnery a s nimi i další děti, ale střídavku si stále držíme.

Jak máte nastavené intervaly střídání?

Po týdnu. Když byli kluci menší, tak jsme v naší dohodě umožnili i to, aby každý rodič měl právo na děti některá odpoledne v týdnu druhého rodiče. Zkoušeli jsme i střídání po dvou týdnech či předávání v neděli. Postupem času jsme ale dospěli k této dohodě, která je snad pro naši rodinu optimální a funguje dodnes:

  1. V péči o syny se budeme střídat po týdnu. Vždy od pátku odpoledne do příštího pátku do rána.
  2. Pečující rodič se během svého týdne o děti kompletně postará, včetně přípravy do školy.
  3. Během letních prázdnin bude matka se syny ve dnech 15.7. – 15.8. a otec s nimi bude ve dnech 1.7. – 15.7. a 15.8. – 31.8.
  4. Děti budou mít trvalé bydliště u otce.

Způsobuje vám střídavá péče nějaké obtíže?

Musím říct, že žádný zásadní problém jsme naštěstí nemuseli řešit. Nějaké drobnosti spojené se zdvojováním věcí, stěhováním, organizováním či papírováním se čas od času pochopitelně vyskytly. Další problémy mohou být spojeny s tím, že střídavka si vynucuje téměř každodenní praktickou komunikaci mezi rodiči, kteří spolu jinak nemají po rozvodu zrovna idylický vztah. Ale pro děti je to dobře, že se taková komunikace vynutí. Dále střídavka má asi o něco vyšší finanční nároky na oba rodiče a také v pozdějších letech někdy nebylo úplně snadné sžívání s novými partnery či sourozenci. Prostě střídavá péče není všelék, ale všechny dílčí problémy se dají při dobré vůli zvládnout. Radost z dětí mi je bohatě vynahradí. Největší obtíží tak asi bylo, že bývalka měla v prvních letech dost velký osobní problém, aby se vůbec ztotožnila se střídavkou. Protože do rozvodu šla jako mnohé jiné matky s ideou vlastní výhradní péče.

A jak vnímají střídavou péči děti?

Myslím si, že kluci oceňují, že mají kontakt s oběma rodiči. Za celou dobu jsem od mých synů nezaznamenal názor, že by chtěli střídavou péči vyměnit za výhradní péči jen jednoho z rodičů. Z toho usuzuji, že naše děti, když už jsme se rozvedli, považují střídavku opravdu za lepší řešení. Byla tedy po rozvodu v jejich zájmu a o zájem dětí by mělo jít opatrovnickým soudům i sociálce přece především…

Máte také zkušenosti se střídavou péčí a chcete se o ně podělit s ostatními? Napište nám: INFO@STRIDAVKA.CZ

Sdílejte!

Související články

Otec na útěku – slovem i písmem 3.

Mgr. Tomáš Jadlovský, Ph.D. – Ukázka z knihy, str. 153 – 157, video pod textem: &nb ...

Všechny děti opustila, dvouletého syna trápila hlady a žízní. Soud ji chtěl napravit pouhou podmínkou

Petr Kozelka – Krkavčí matka by bylo snad až příliš lichotivé označení pro ženu z Prostěj ...

Otec na útěku – slovem i písmem 2.

Mgr. Tomáš Jadlovský, Ph.D. – Ukázka z knihy, str. 109 – 114, video pod textem: &nb ...

Otec na útěku – slovem i písmem 1.

Mgr. Tomáš Jadlovský, Ph.D. – Pro ty z vás, kdo se nemohli zúčastnit autorského čtení kni ...

6 Responses to “Rozhovor: Deset let střídavé péče”

  1. Odpovědět
    ForU
    21. 4. 2015 at 9:27

    dva zpravidla nesplnitelné předpoklady – korektní OSPOD a matka přinutitelná ustoupit od požadavku na omezení práv dětí a otce. Sen každého otce usilujícího o rovnoprávné postavení.

  2. Odpovědět
    hmm
    21. 4. 2015 at 15:26

    Naštěstí teď sociálka jednala správně. Ale zavřít by měli i tu „matku“.
    http://www.novinky.cz/krimi/367582-otcim-na-plzensku-brutalne-tyral-ctyrleteho-chlapce.html

  3. Odpovědět
    JTR
    21. 4. 2015 at 15:50

    Pohádka, kterou přeji každému tátovi, co má zájem vychovávat své děti.
    Proč to ovšem nejde tisícům tátům, kteří usilují o střídavku, když to podle článku vypadá tak jednoduché.
    Vysvětlil už trochu ForU. Sociálbába která nenavádí matku proti střídavce existuje jen snad v pohádce nebo možná jedna v této republice.
    Dohoda rodičů je téměř jediná cesta ke střídavce a tuším, že to bylo i v tomto případě. Pak to ještě se skřípěním zubů musí schválit promatriarchální soud. Hovk.smajlík 4

  4. Odpovědět
    Ota
    21. 4. 2015 at 16:16

    Ty sociálky jsem vystřídal tři, takže zas taková pohádka to asi nebyla, stejně tak je možné, že ty jsi měl smůlu na OSPODu na nějaké zamindrákované rozvedené slepice nenávidějící chlapy – kterých je na OSPODu jistě stále hodně a které je záhodno z jejich fleků vyštípat, protože v důsledku svým chováním škodí dětem smajlík 6
    Jinak v mém případě jsme k soudu s dohodou o střídavce nešli (v obou případech jsme oba chtěli výhradní péči a já jen jako možnou alternativu připouštěl střídavku, což je taktika, kterou jako poradce doporučuji všem otcům bojujícím proti zaslepeným maminám), na střídavce jsme se poprvé dohodli v průběhu městského soudu (kdy proběhlá jednání u soudu dost jasně ukázala, že cesta k výhradní péči ani jednoho z nás nebude snadná) a podruhé až u krajského soudu na nátlak soudního znalce (kdy předtím městský soud rozhodl k šoku bejvalky o mé výhradní péči)

  5. Odpovědět
    Pavel
    22. 4. 2015 at 7:10

    Ať se vám Oto daří. Držím, palce. Nebude to dlouho trvat a kluci nám sami napíší svůj pohled na věc. Nikdo střídavou péči neohodnotí lépe než samy děti.

  6. Odpovědět
    JTR
    22. 4. 2015 at 10:11

    Děkuji Oto za upřesnění. Rozhodně to byl zcela jistě boj. Se soc. máš také pravdu. Vedoucí odboru soc. věcí – rozvedená děti ve výhradnípéči, vedoucí OSPOD rozvedená – děti ve výhradní péči, procovnice rozvedené – děti ve výhradní péči. Pak se náš případ dostal ke kurátorovi – ten pomohl prosadit docela významný i když tzv. standardní kontakt. Po roce práce, skutečné především pro děti, byl ostatními sociál bábama vyštípán z úřadu. byl ženatý a měl děti. Vše se dostalo do starých kolejísmajlík 6

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Marek Štilec a Barbora Plachá: Bránění v kontaktu ...

    6. listopadu 2023

    Nenecháme se zastrašit

    21. dubna 2022

    Dítě jako rukojmí systému?

    18. března 2025

    Tohle musí Ursula Leyenová vědět

    31. ledna 2023
  • Jak se vyrovnat s poruchou pozornosti?

    20. června 2025

    Už začátkem prázdnin začne dětský ombudsman pracov ...

    19. června 2025

    Pohlaví přidělena Evropským soudem a změny v české ...

    18. června 2025

    Ústavní soud: Nepečujícímu rodiči svědčí povinnost ...

    17. června 2025

Kalendář příspěvků

Červen 2025
Po Út St Čt Pá So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
« Kvě    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Linda: Zabily novofeministické požadavky muže?
  • Linda: Zabily novofeministické požadavky muže?
  • Linda: Ústavní soud: Nepečujícímu rodiči svědčí povinnost styku s dítětem
  • Linda: Ústavní soud: Nepečujícímu rodiči svědčí povinnost styku s dítětem
  • Petr Vodička: Žblebt roku 2017: Josef Smrž

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Akce a aktivity (189)
  • Fungování institucí (227)
  • Odborné články (393)
  • Ostatní (21)
  • Starší nezařazené (1 194)
  • Úvahy a komentáře (510)
  • Vaše zkušenosti (268)
  • Výchova dětí (414)
  • Zahraniční zkušenosti (168)
  • Zákony, judikáty, vzory (171)
Copyright © 2024 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Hodina změny
  • OSPOD Podbořany
  • Prodej obrazu