Aleš Hodina
–
„Ustát dvojí život v různých prostředích totiž sežere hromadu energie.“
„Sofinko, opravdu nemůžeš jezdit na víkendy na chalupu.“
„Proč?! Mami…“
„Představ si, kolik ti ten pobyt ve dvou různých prostředích sežere energie.“
„Ale mně se tam líbí, mám tam taky kamarádky a vůbec potom nejsem unavená.“
„To se ti jenom zdá, určitě tě to hodně vyčerpává.“
„Ale…“
„Sofi, už o tom nebudu diskutovat! Stejně musím jet, za hodinu začíná natáčení. Už jsi dojedla tu snídani?“
„Jo, ale kdo mě teď bude hlídat?“
„Bude tu u nás babička. Jede sem z Písku, za chvíli by měla dorazit.“
„Ach jo, to bude zase nuda… Nemůžeme si aspoň někdy udělat výlet k ní? To by mě bavilo, někam jet.“
„To je ale stejný případ, dvě prostředí…“
„Já vím, mami.“
„Tak já už půjdu, jo? Za chvíli tu bude, tak buď hodná.“
„A mami…?“
„Copak?“
„Co kdybych třeba… místo toho šla… víš kam?“
„Ne…“
„No… že bych třeba… Že bych třeba zkusila jít do školy.“
„Sofie!“
„Ale mami, proč nemůžu chodit do školy?“
„Vždyť to přece víš, tak už se neptej.“
„Nedalo by se to aspoň vyzkoušet?“
„Já to nebudu riskovat! Ještě aby se ti něco stalo…“
„Neboj, mami.“
„Vždyť je to tam horší než na tý chalupě. Tam máš aspoň svou postýlku, a co ve škole? Nic! Ani mobil tam nemůžeš mít zapnutý.“
„Já ho nepotřebuju pořád…“
„Potřebuješ, abych ti mohla zavolat. Když nejsme spolu, moc se o tebe bojím. Může mi strachem i puknout srdíčko.“
„Já vím, mami… Mám tě ráda. Nechci, aby se ti něco stalo.“
„Já ale myslím hlavně na tebe.“
„To já vím…“
„Musím tě přece chránit, Sofinko. Víš, kolik energie by ti sežralo chodit do školy? Ustát dvojí život v tak různých prostředích… Přemýšlej o tom trochu.“
„No, asi máš pravdu, maminko… Tak já… Já už tam asi nechci chodit.“
„Jsi hodná holčička, mám tě moc ráda. Tak fajn, měj se tu krásně a nezlob babičku.“
***
Možná, že takový rozhovor mezi Ivanou a její dcerou Sofií skutečně proběhl. Možná jí ale dvě různá prostředí pro dítě vadí – tak jako některým jiným matkám – pouze v jediném případě. Když má jít dcera k vlastnímu otci.
2. 2. 2018 at 18:45
Chování popisované panem Tomášem J. je břemenem pro všechny blízké osoby, nejen pro nepohodlné oběti na něž se defekt projektuje.
Tohle znám zblízka a je nutno zmínit, že se to týká všech nepohodlných osob promítače/ky, nejen toho úhlavního nepohodlného.
Takže to jsem rád, že je to v psychologii popsáno, jen tu naši psychologii ještě odprostit od ideologie, aby nic nebránilo na takové rodičovské výchovné vlastnosti přijít.
4. 2. 2018 at 22:03
Celá ta diskuse je poučná. Ať se za jménem nebo pseudonymem Jirešová skrývá kdokoli, je vidět jeho obrovská flustrace a jak píše Tomáš J. projekce , a to nejen do jiných osob ale i do jiných příběhů
5. 2. 2018 at 18:47
Přeji si, aby děti obou Tomášů zcela přišly o své ostudné čecháčkovské kořeny!!!!
5. 2. 2018 at 20:31
Milé Urve, naprosto s tebou souhlasím. Čím kosmopolitnější děti budou, tím lepší, jednou se usadí v nějaké pořádné zemi. Česká banánovka ani omylem, Španělsko také ne – nejšpinavější vzduch v Evropě, nedostatek vody, nezaměstnanost, korupce, vlastně ani nevím, co je horší. Dcery Toma Holka zase určitě rády vypadnou ze švédského chalífátu. Jedna matka líná celoživotně nezaměstnaná veš, druhá matka s věkem ztratí svůj přírodní výdělečný zdroj, ony obě feminy na svou blbost dojedou a ve stáří budou skuhrat samy. Bude-li za 15-20 let existovat Střídavka, povíme si.
5. 2. 2018 at 20:54
Bude existovat.
6. 2. 2018 at 8:31
Střídavá péče za 15-20 let existovat bude, ale otázka je jestli bude existovat stridavka.cz. Myslím, že ne. Že bude zbytečná. Společnost bude již natolik v oblasti péče o děti civilizovaná, že střídavá péče je samozřejmá a přirozená věc a zločiny jako jsou únosy dětí a nerespektovaní druhého rodiče již budou ve společnosti neakceptovatelné a neakceptované. Tak jako dnes je normální, že za vraždu se jde sedět do vězení, tak v budoucnu bude normální, že za únos dětí do Švédska půjde“matka“ do vězení.
6. 2. 2018 at 9:37
Pokud se stane běžné, že dětem bude i po rozchodu rodičů zůstávat péče obou (o což se samozřejmě snažíme), bude Střídavka více informovat ne o tom, jak se péče obou rodičů domoci, ale jak v rámci ní lépe fungovat (možnosti rozdělení péče, právní otázky, psychologické otázky apod.).
6. 2. 2018 at 12:22
Ja mam naopak pocit, že stridava pece prestava byt tak horka jako dřív a je spíš na ústupu.Bublina splaskla, málokomu se to osvědčilo a bude čím dál složitější ji dostat do rozsudku. Kauzy, jako je ta pana Hodiny a jeho dětí, fungují jako odstrašující případ. Úředni aparát fungující kolem dětí se teď bude snažit zadupat snahy tahat se o děti už v začátcích, protože z tohoto případu je už všem zřejmé, ze to nikdy neskončí.
7. 2. 2018 at 19:28
Pokud se státní aparát bude snažit zadupat snahy tahat se o dítě (= mít ho jen ve své výlučné péči) hned zpočátku, bude to jedině dobře.
7. 2. 2018 at 19:30
Naopak, mam pocit ze se o ni tolik nemluvi, protoze zacina byt normalni. Uz kazde dite zna z okoli, ze skoly, z kamaradu nekoho, o koho se stara mamka i tatka, kdo se stridavkou zije. Z meho okoli se mnoho lidi divi – jake problemy s ospodem a soudem, ja myslel ze to je uz normal?? Bohuzel stale zustavaji nektere ospody a soudy, kde to normal neni :(. Ale driv nebo pozdeji bude.