Mgr. Tomáš Jadlovský, Ph.D.
–
„Odborníci bijí na poplach, zjistilo se totiž, že děti, které podstoupily střídavou péči, jsou psychicky labilní.“
Čtenářům Střídavky, kteří se zajímají o nejrůznější aspekty střídání dětí mezi rozvedenými rodiči, musím poradit nový zdroj informací, pokud ho ještě neznají. Je jím internetový časopis NAŠE HVĚZDY.CZ. Nejde o hvězdy na obloze, ze kterých bychom mohli věštit, jestli je správný čas požádat o rozvod nebo zdali má zrovna soudkyně příslušného soudu dobrou náladu a bude se řídit zákony. V časopise se píše o životních radostech a strastech herců a zpěváků. Jak už tak střídavá výchova prostupuje celou společností, dostala se i na tuto hvězdnou úroveň. V časopise nesmí chybět herečka Michaela Maurerová, která je stálicí nejen ve světě bulváru, ale i v anketách Střídavky o nejhloupější výrok na toto téma.
Jak se dá ve hvězdách.cz dočíst, „nejvíc se Míša vždycky bála střídavé péče, která podle ní dětem neposkytne ani zázemí, ani bezpečí, a už vůbec ne pocit domova.“ Někdo se bojí hadů, někdo psů, někdo pavouků, někdo výšky, někdo zlých lidí a někdo střídavé péče. Kdo se bojí střídavky, má podle naší hvězdy obavy o zázemí. Já myslel, že zázemím jsou především oba rodiče, kteří s dítětem žili do rozvodu. A ono ne, zázemím je rozvedená maminka. Dále je v sázce bezpečí. I v tomto případě jsem si myslel, že bezpečí představuje co nejvíce blízkých lidí, kteří dítě chrání, a dva jsou více než jeden. Kdepak! Hvězdným bezpečím je maminka, ta na ochranu dětí stačí i sama. A ještě pocit domova. Pocity jsou hodně individuální, a kdo ví, jestli se na ně dětí Kožíškových někdo ptal. V časopise prostor nedostaly, vše podstatné za ně řekla hvězdná maminka, protože ta to ví nejlépe.
A pak už následuje zlatý hřeb, argumenty ze světa společenských věd, a totiž, že „odborníci bijí na poplach, zjistilo se totiž, že děti, které podstoupily střídavou péči, jsou psychicky labilní. Zná rodiny, kde se děti ze střídavé péče počurávají, koktají, mají deprese, špatně se učí.“ Asi málo čtu Naše hvězdy.cz a jiné podobné fundované časopisy, ale poplach ke mně ještě nedorazil. Škoda, že se Michaela Maurerová nerozmluvila více o těch odbornících, určitě budou na slovo vzatí. Musím se spokojit pouze s tím, že chuděry střídavkové děti jsou labilní. V době, kdy i režimní televize začíná pouštět na obrazovku FILMY O OSVĚDČENÝCH PŘÍNOSECH STŘÍDAVKY, se více hvězdných argumentů nedočkám.
Před střídavkou děti labilní nebyly, v péči matky by labilní také nebyly, jen ta protivná střídavka je spouštěčem lability. Když jdou děti Michaely Maurerové na 4 dni k tátovi, labilita z toho nekouká, maminka dny správně spočítala. Děti sice spí na dvou různých místech, čtyřikrát měsíčně se stěhují, přenášejí s sebou věci do školy, navštěvují školu z dvou různých míst, ale na labilitu to není, protože je v rozsudku napsáno, že děti vychovává matka. Kdyby zůstaly děti u táty o jeden, dva nebo nedejbože tři dny déle, už by to bylo na odborníka, asi proto, že by se stěhovaly méně.
Je třeba ocenit takt, jaký Michaela Maurerová má. Nedělá žádnému dítěti ostudu tím, že by v médiích jmenovitě komentovala jeho počurávání, koktání, deprese a špatný prospěch. Musíme se spokojit s tím, že ona je dobře zná a to stačí. Děti v úplných rodinách se nepomočí a dobře se učí. Když se střídavkové dítě v noci probudí mokré, je jisté, že je to střídavkou, protože nic jeho život neovládá tolik. Určitě to není spory mezi rodiči a už vůbec ne kvůli tomu rodiči, který střídavku komplikuje. A co teprve deprese. Ze ztráty jednoho rodiče určitě vzniknout nemůže, to je životní normálka. Z hádek mezi rodiči také ne, deprese bývá až z toho, že dítě bude mít pořád oba dva jako před rozvodem. A to nemluvím o přínosu pro pedagogiku, která nyní získala zásadní podnět, jak bojovat za lepší prospěch žáků – odebrat z výchovy jednoho rodiče. Jestli je jeden rodič lepší v matematice a druhý bude pomáhat psát úkoly ze zeměpisu, to není podstatné. Musí být ve výchově jen jeden – maminka. Přinejhorším se ve škole počká, až bude dítě puštěno na víkend k otci.
Jak už je naše herečka stálicí v této anketě, věřím, že nám bude průběžně přinášet aktuální poznatky nejen ze svého správného boje proti střídavce, ale i odstrašující příklady z postižených rodin. Jsem zvědavý, do kolika let se budou pozorované střídavkové děti pomočovat a za jak dlouho skončí když už ne ve zvláštní škole, tak alespoň u cvokaře.
20. 2. 2018 at 9:22
chudak Michalka, take pochazi z rozvedene rodiny a bydlela s maminkou. musela tak zreplikovat model, ktery videla v detstvi. je to jako rakovina. psychocky labilni bude zejmena michalka.
20. 2. 2018 at 11:36
Je to tak, vzory a návyky z dětství se překonávají jen těžko – vzít si za manželku ženu z „rodiny“ bez funkčního otce, zavání od počátku průšvihem. Ne nadarmo se vždy říkalo, než si ji vezmeš, podívej se nejdřív na její matku. 100% pravda. Ovšem, není nad vlastní zkušenost, já to také kdysi bagatelizoval.
20. 2. 2018 at 20:32
„děti, které PODSTOUPILY střídavou péči“ to je obrat jak „podstoupily třeba… lobotomii“.
20. 2. 2018 at 22:30
Vyšší forma hitlerovského fašizmu dělá ze ženského rozkroku opět bohyni. Je to návrat hluboko do minulosti. V minulosti žblebty žen vedli do duševního, morálního a reprodukčního úpadku, který nepřežil ani jeden národ a ani jedna civilizace.
Je ale potřebné si uvědomit, že za nadvládu a keci žen vedených lesbami obou pohlaví, nesou zodpovědnost především muži, kteří ji dovolili. To je zákon evoluce!
21. 2. 2018 at 0:07
Vůbec nechápu proč se někdo zabývá přihlouplými výroky, takové blbky.
21. 2. 2018 at 18:22
zvlastni. obe odpurkyne spojuje spatne herectvi. neznam jedinou dobrou herecku, ktera by takto ortodoxne odmitala stridavku. Pokud by na DAMU u prijimacekzavedli jednoduchy dotaz: Co si myslite o stridavce? ušetřili by si spostu prace a rozpoznali absenci talentu okamzite…
21. 2. 2018 at 22:11
Pro Tatínek: Protože by se mohlo stát, že je nějaký blbec začne brát vážně. Ostatně už to, že je byť i jen médium jako Naše hvězdy považuje za hodné publikování, je přinejmenším důvodem k zamyšlení.