Vojtěch Mečíř
„Lze ji doporučit pouze vymezenému okruhu. V ostatních případech může mít střídavá péče velmi negativní vliv na dítě.“
V souvislosti s tímto výrokem z Facebooku si nemohu nevzpomenout na jedno estrádní vystoupení Luďka Soboty, ve kterém tento známý komik použije úsloví: „K tomu už bych chtěl jenom dodat, že k tomu není co dodat.“ Nevím totiž, jak jinak vyjádřit, že se jedná o výrok zcela nesmyslný a hloupý. Pokusím se přesto o poněkud důkladnější analýzu, podotýkám, že s jistou dávkou ironie.
Autor v něm v jeho první části pracuje s pojmem „vymezený okruh“, což je pro mě pojem zcela abstraktní a nic neříkající. Kdo má patřit do tohoto vymezeného okruhu, kterému lze doporučit střídavou péči? Jsou to děti starší pěti let, nebo snad dvou či osmi let, děti, jejichž rodiče se „dohodnou“ (rozuměj, kde oba rodiče se střídavou péčí souhlasí), děti, jejichž rodiče bydlí ve vzdálenosti menší než 10 km, nebo takové děti, které u psychologa nakreslí strom symbolizující oba rodiče ve správné vzdálenosti od toho svého?
Můžeme se tedy pouze domnívat a dohadovat, co je to vymezený okruh. A to jsme ještě nezačali řešit, kdo by tento vymezený okruh přesně určoval. Já bych navrhl k tomuto ustanovit zvláštní vládní komisi, jejímž předsedou by měl být rozhodně ministr pro rovné příležitosti. Všichni víme, o jak kvalitního a pracovitého člověka se jedná a navíc nelze opomenout jeho dokonalý smysl pro běžnou denní realitu. Jedině on by dokázal sestavit tu nejlepší komisi, za účasti těch nejkvalitnějších psychologů a znalců. A rozhodně by bylo dobré zvážit, zdali tuto komisi zároveň nerealizovat jako projekt za účelem čerpání dotací z Evropské unie.
No a pak zde máme děti, které jsou mimo vymezený okruh, a u těch může mít střídavá péče velmi negativní vliv. Opět se dostáváme do situace, kdy je třeba se vážně zamyslet, co přesně znamená velmi negativní vliv. Znamená to snad, že pokud dítě nepatří do vymezeného okruhu, může u něj střídavá péče v pozdějším věku způsobit zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob? Nebo u těchto dětí může hrozit poškození štítné žlázy, brzké vypadávání vlasů, či dokonce ztráta plodnosti? Je to opravdu velmi vážné téma, které vyžaduje tu nejdůkladnější analýzu. Jsem přesvědčen, že pokud seriózní neziskové organizace (proFem) ve svých výzkumech dojdou k závěru, že „obětí domácího násilí se stalo 28 % žen, což je více než každá čtvrtá žena“, nebude jistě problém vytvořit analýzu, že střídavá péče proti vůli matky může v pozdějším věku dítěte znamenat až 30procentní (možná i víceprocentní) zvýšení rizika nádorových onemocnění.
Je to opravdu velmi vážné, co všechno může ta proklatá střídavá péče způsobit. Myslím si, že by bylo nanejvýš vhodné vytvořit na MPSV zvláštní rozpočtovou kapitolu, jejímž účelem by bylo poskytnout odškodnění obětem střídavé péče mimo vymezený okruh. Dovoluji si zároveň tímto na paní ministryni apelovat, aby tak učinila co nejdříve.
Každý týden publikujeme komentář k jednomu z výroků zařazených do ankety ŽBLEBT ROKU 2014. Hlasovat v ní můžete ZDE.
3. 3. 2015 at 13:38
kdo to je, nějaký „psycholog“, něco jako Klimeš?
3. 3. 2015 at 13:52
Každej českej pedagog (ospody jsou jich plné) a každej českej pediatr (odkaz laskavého matriarcháta Švejcara) má proti čtyřem pilířům spravedlnosti (Ústava, Listina, Úmluva a zákon o sociální a právní ochraně dítěte §5) má takový, pilířům nadřazený niterní pocit, že je nejlepším dětským psychologem, lepším, než dětský psycholog.
Pán prostě prošel českou vysokou institucí zabývajícími se dětmi bez dostatečné ochrany rodinného vzorce z kterého pochází. Není pro něj důležité právo dítěte na péči a výchovu rodičů a ani o tom právu dítěte asi neví. A není náhoda, že neví. Není náhoda, že se v občanských naukách neučí.
3. 3. 2015 at 18:44
Chce se mi zvracet
3. 3. 2015 at 20:01
Pan Leo je bezvýzvýznamný člověk.Chlap k ničemu.Dětem pouze ubližuje.Je to chudák-
3. 3. 2015 at 22:25
Pan Steiner není psycholog, ale regionální politik.
5. 3. 2015 at 15:26
Leo nemá děti nebo je nemůže mít. Jiné vysvětlení nemám.
5. 3. 2015 at 15:27
… nebo ho vychovala jen matka a nenávidí vlastního otce a stydí se za to, že je chlap.
28. 3. 2015 at 16:11
Bohužel tímto výrokem se Leo Steiner staví na roveň v článku jmenovaným ministrům.
28. 6. 2015 at 20:49
Kdo z nás si prožil jako dítě střídavku? Nikdo, jinak byste to neobhajovali vy dementi