Anna Chaloupková
Zatímco dnes žije ve střídavé péči ani ne pět procent dětí po rozvodu, dá se čekat, že toto číslo bude už brzy stoupat. Přibývá otců, kteří o tento model usilují, což se nejspíš odrazí i v zákoně o rodině. Návrh, aby soudy volily právě „střídavku“ jako první možnost, sice zatím narazil v senátu, ale i tak je „týden u matky, týden u otce“ stále populárnější.
Mnozí soudci se k němu proto přiklánějí už teď. A to i tehdy, pokud je jeden z rodičů pro a druhý proti. Převedeno do praxe: většinou střídavou péči nechce matka, zatímco otec odmítá stát se pouze víkendovým rodičem. I když to zní možná drsně, ženy si na to budou muset zvyknout. „Měli bychom se chovat genderově korektně a nediskriminovat muže tím, že zamítneme střídavou péči jen proto, že matka v rodičovské roli neselhala a rozhodnutí o střídavé péči by byl doklad takového selhání,“ říká dětský psycholog Václav Mertin, který zdůrazňuje, že střídavá péče není v žádném případě trestem pro jednoho z rodiče.
Pozor na diskriminaci mužů
Podle něj je na místě hledat způsob, jak i po rozvodu či rozchodu umožnit střídavou péči oběma rodičům. A rozhodně se vyhnout znevýhodňování mužů. „Neměli bychom diskriminovat muže. A když už je chceme diskriminovat v péči o děti, tak si nestěžujme, že dětem schází mužský vzor,“ dodává ještě psycholog Mertin.
Sám patří mezi odborníky, kteří jsou pro rozšíření tohoto modelu péče, protože dítě má právo na oba rodiče a jejich rozchodem by mělo trpět co nejméně. A naopak, oba rodiče mají právo na své dítě, pokud nejsou vážné důvody, které by tomu bránily. Roli by samozřejmě měl hrát také názor dítěte.
Pro nejmenší se střídavá péče nehodí
Samozřejmě, střídavá péče je stále poněkud kontroverzní a podle všeho se skutečně nehodí pro nejmenší děti. Selhává také v případě, kdy ji otec volí jako formu pomsty matce, protože v takovém případě vůbec nefunguje potřebná komunikace mezi rodiči. Navíc, jedním z důvodů, proč je v Česku tak málo rozšířená třeba ve srovnání s Německem nebo Švédskem, kde ji volí desítky procent rozpadlých rodičovských párů, je i fakt, že zdejší muži se ve srovnání s těmi zahraničními mnohem méně zapojují právě do péče o děti.
Tatínkové se chtějí starat
Nicméně přibývá mužů, kteří pokládají výchovu dítěte za plnohodnotnou životní náplň a intenzívně se do ní zapojují. „Akceptují, že péče o dítě obnáší i starosti všedních dnů, nejen radosti volného času, víkendů a prázdnin. Je to tak v pořádku, protože výzkumy ukazují, že muži jsou s to naplnit podstatnou část pečovatelských úkolů podobně dobře jako ženy. Reflektují tím zároveň poznatek, že mužský prvek ve výchově je stejně důležitý jako ženský,“ upřesňuje psycholog Mertin.
Ve světle takových poznatků skutečně zní logicky, že se soudy začnou více přiklánět ke střídavé péči. A je třeba počítat s tím, že se o ni začnou hlásit i někteří z otců dětí, které byly zatím svěřeny do péče matky. I když to bude pro některé ženy zřejmě velmi těžké.
Převzato z časopisu KONDICE
15. 11. 2011 at 11:20
Ano, zní to logicky. V článku mi ale chybí jakékoli indicie, že by se ta změna skutečně dala v blízké budoucnosti očekávat. Nejsou tam uvedeny žádné argumenty podporující tu změnu. Co způsobí změnu v rozhodování soudců? Co způsobí změnu ve vnímání institutu SP v očích pracovnic OSPOD, v očích soudních znalkyň-psycholožek? Ta změna skutečně nastává, je ale tak pomalá, že 10% se dobereme možná za 20 let a 30% (což je typický podíl v USA či Německu) možná za 135 let. Je třeba udělat něco jiného než jen deklarovat, co je správné, co je genderově vyvážené, co je spravedlivé, co by nebylo pohlavně diskriminující, co by bylo nejlepším řešením pro dítě po rozchodu/rozvodu rodičů. Toto všechno ví 90% soudkyn, psycholožek, … přesto se tím neřídí!
15. 11. 2011 at 11:23
Problém je totiž v morálce lidí, kteří mají tu moc (spolu)rozhodovat o SP. Tito lidé (ženy) často jednají v rozporu se svým nejlepším vědomím a svědomím, jednají amorálně. Jak lze proti tomuto bojovat?
15. 11. 2011 at 12:10
TO JE VTIP
Ženy si budou muset zvyknout na střídavou péči
A to se jim to bude dávkovat v nějakých pilulkách nebo v čem?
Všude jejich vrtochy jsou podporovány solidaritou žen na ospodech, psycholožek (veřejně vám to již potvrdí ), soudkyň……
Nebo to přijde znenadání jako MOR to padne seshora a tady prozřou statisíce žen a úřednic? Opravdu v této české společnosti když se řekne VTIP tak si každý hned myslí, že je to zákon, který začně od zítřka platit a ty stáda ovcí co konaly do teď dle opačného se od zítřka předělají a začne vše logicky fungovat , když něco podporujete, tak zřejmě nemůže začít fungovat reálný opak toho co je systematicky podporováno…..to dříve začne fungovat perpetum mobile
15. 11. 2011 at 12:18
Michale ty jsi někdy viděl amorální ženu? Natož matku? Proboha, jak si to vůbec dovoluješ takto o nich smýšlet či mluvit, že ti pusa nebo prst neupadne – to jsou světice a pouze ty mohou na rozdíl od nás parazitů společnosti vychovávat potomky v pokoře, morálce, úctě, poslušnosti, respektu …atd…. – já si to snad předplatím místo dikobrazu
15. 11. 2011 at 19:48
Dokud se nezlepší přístup OSPOD a soudů a nezačnou se opravdu plnohodnotně zajímat o skutečnýZÁJEM DÍTĚTE, tak se budeme muset spokojit pouze s útěchou na diskuzních článcích a doufat, že se stane zázrak. Doba jde kupředu, životní postoje se mění, ale české soudnictví zamrzlo na dobu před revolucí. Až na těchto místech budou kvalifikovaní a podstatně mladší soudní pracovníci, kteří jdou s dnešní dobou, pak se něco změní!!!
15. 11. 2011 at 20:11
A co si myslíte, ze se OSPOD a soudy změni samy od sebe? Co jste udělal pro to, aby se změnily? Píšete články o soudkyních, dáváte na ne stížnostin návrhy na karne žaloby? Stezovani si v diskusích vam nepomůže. Dejme si závazek: každý teď podejme na tu svou soudkyni námitku podjatosti. Vzory tu jsou. At jich tam má justice aspoň desítky. A znova a znova. Znicme je jejich zbraněmi.
16. 11. 2011 at 8:37
souhlas, soudnictví a soudkyně stejně jako ospody se samy od sebe nezmění, naopak potřebují si upevnit své pozice ve svém starém systému rozhodování…čas sám o sobě jde neúprosmě kupředu, doba nikoliv, doba u nás přešlapuje na místě….chlapi raději sedí v hospodě u piva a koukají na fotbal, pak si maximálně postěžují na tu svoji fůrii a jdou opět poslušně domů, tam už nejsou ti hrdinové jako v hospodě a když už se jako hrdinové hodlají chovat tak tu svoji maximálně zmlátí a naplní statistiku fyzického násilí, ta se evidovat dá….na rozdíl od psychického týrání, vyhrožování a vydírání v čemž jsou experti na druhé straně….