JáRodič.cz
Každý rodič si přeje, aby jeho dítě bylo šťastné a spokojené. V životě ale dítě zažívá i situace a s nimi spojené pocity, které pro něj nejsou příjemné. Rodiče se sice často snaží své děti ze všech sil před tímto chránit, nicméně v konečném důsledku jim neprokazují nejlepší službu. Dítě se totiž musí naučit vypořádat se i s takovými situacemi. V dnešním článku se zaměříme na zklamání a na to, jak mohou rodiče dítěti pomoci se s tímto pocitem vyrovnat. Příjemné čtení.
Citát: Kdo nic neočekává, nemůže být zklamán.
Kdy dítě zažívá zklamání
K nejčastějším situacím, kdy dítě zažívá zklamání, patří:
- Dítě se na něco těší a nepovede se to
- Nesplnění daného slibu
- Neúspěch, prohra
Jak dítěti pomoci
Je jasné, že pro rodiče je velmi těžké vidět své dítě smutné a zklamané. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že dítě si pocity zklamání musí prožít, aby se naučilo se s nimi v životě poprat. Navíc chybami se člověk učí, takže díky nim děti získají zkušenosti, jak některé věci udělat příště jinak.
Jak tedy dítěti pomoci zvládnout zklamání? Zde je několik tipů:
- Mluvit s dítětem – nechat dítě se vypovídat
- Chápat pocity dítěte a dát mu to najevo – dát mu najevo, že chápete, že je zklamáno, že je smutné. Brát jeho pocity vážně. Věty typu: „Nic se neděje“ či „Nedělej z toho takovou vědu/tragédii“ dítě asi příliš neocení.
- Podpořit dítě – musí vědět, že v tom není samo, že jste s ním
- Zkusit na dané situaci najít něco dobrého
- Hledat společně řešení – v té správné chvíli (většinou ne hned) se vyplatí společně hledat nějaké řešení. Př. nepovedla se písemná práce, dítě je zklamáno – řešení: doučit se látku a nechat se přezkoušet
- Dítě obejmout
Tip: Důležité je nezklamat důvěru dítěte. Rozhodně není dobrým nápadem říkat (popřípadě to s nimi rozebírat) ostatním členům rodiny či dalším příbuzným a kamarádům něco, co si dítě nepřeje.
Co musí dítě vědět
Jak již bylo uvedeno, na zklamané dítě je smutný pohled. Pocit zklamání neodezní hned, někdy trvá i docela dlouhou dobu. Nicméně k jeho postupnému překonání je důležité, aby dítě vědělo:
- Rodiče dítě milují takové, jaké je
- Rodiče jsou mu vždy oporou
- Nikdo není dokonalý, každý má nějaké slabiny
- Každý dělá někdy chyby
Závěr
Vzpomínáte si na své dětství a na zklamání, která jste prožili? Komu jste se svými pocity svěřili? Pomohlo vám to? Jak pomáháte svým dětem, aby zklamání zvládaly? Chráníte je před některými zklamáními? Domníváte se, že i pro dítě platí: Chybami se člověk učí? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato ze stránek JÁRODIČ.CZ
10. 5. 2017 at 7:20
Děti jsem vždycky učil, že dokonalý je ten, kdo už lepší být nemůže, tedy i dement je dokonalý, pokud se snaží dosáhnout hranice svých možností, naopak inteligentní dítě vůbec není dokonalé, pokud svůj potenciállenosti nevyužívá. A hodně dětem pomáhá, když se jim odstraní to soutěžení s druhými, k tomu jim říkám, že není důležité být lepší než druhý, ale lepší než včera.