JáRodič.cz
–
Možná právě nyní přemýšlíte, zda už nastala ta správná chvíle, aby vaše dítě přestalo nosit pleny a naučilo se používat nočník či záchod. V jakém věku je vlastně vhodné s nácvikem začít? A jak se pozná, že je dítě připraveno? Jak dlouhou dobu nácvik zabere? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Kdy začít
Nejdříve je třeba – ostatně jako obvykle – připomenout, že každé dítě je jiné. Některé dítě je na odkládání plen připraveno dříve, jiné později. Obecně lze říci, že děti bývají připravené na odložení plen okolo 18 až 24 měsíců věku.
Začít je vhodné až v okamžiku, kdy si dítě uvědomí spojitost mezi tlačením bříška a stolicí a pocitem plného močového měchýře (tlaku v bříšku) a čuráním. Je třeba si také uvědomit, že aby byl nácvik úspěšný, je potřeba spolupráce dítěte. S tím souvisí jeho dostatečná vyzrálost. Není-li dítě připravené, nemá smysl ho nutit k něčemu, co nechápe a není schopno zvládnout. Zbytečně tak dochází ke stresovým situacím.
A jak poznat, že je dítě připravené?
- Pozná, že je počurané/pokakané, dožaduje se přebalení
- Plena zůstane po nějakou dobu suchá
- Dítě jeví zájem o to, co se s jeho tělem děje. Zároveň ho zajímá, k čemu se používá záchod/nočník
Jak na to
- Seznamte dítě s nočníkem – mělo by vědět, k čemu slouží, jak se používá. Nočník umístěte na viditelném místě. Tip: měl by mít své stálé místo, aby jej dítě v případě potřeby nemuselo hledat.
- Nechte dítě bez plen – fajn jsou letní měsíce, kdy může být dítě nahaté, respektive třeba jen v tričku. Nicméně trénovat se dá i jindy (fajn jsou kalhotky, volnější tepláky či sukýnka, triko – ne body)
- Připomínejte dítěti, že má chodit na nočník
- Nenechávejte dítě sedět na nočníku příliš dlouho – optimální doba cca 5 minut; je fajn, pokud můžete zůstat s dítětem a povídat si s ním
- Je-li dítě úspěšné, pochvalte ho; naopak při nehodě ho nehubujte ani netrestejte
- Po použití nočníku dítěti pomozte vstát, utřete ho a nakonec ho nechte umýt ruce
Tipy pro rodiče
- Zvolit tu správnou dobu – dítě by mělo být připravené a zároveň by jej neměly čekat žádné velké změny (nástup do kolektivu, narození sourozence, odjezd na dovolenou a podobně)
- Na dítě nespěchat a nenutit jej. Nestresovat se tím, že potomek od sousedů už je bez plen.
- Pokud se dítě nedaří, netrápit se tím. Vše má svůj čas. Zkusit nácvik o pár týdnů odložit.
- Chce to hodně trpělivosti
- Nikdy dítě za neúspěch netrestat
- Motivovat dítě – fajn mohou být i drobné dárky
- Některé děti preferují záchod. V tomto případě je fajn koupit dětské prkýnko, popřípadě stupínek, aby dítě mohlo na záchod vylézt samo.
Doplnění: Ze zkušenosti rodičů vyplývá, že k usnadnění nácviku mohou pomoci látkové pleny – mokré pleny totiž dítě studí, takže si dříve uvědomí, že něco není v pořádku
Závěr
V jakém věku je podle vašeho názoru vhodné začít s nácvikem chození na záchod? Myslíte si, že má smysl dítě nutit sedět na nočníku před prvním rokem života? Kdy jste začali s nácvikem vy? Odhadli jste tu správnou chvíli? Jak dlouho vám zabralo, než byl váš potomek přes den bez plen? Vyžadovalo to hodně trpělivosti, anebo šlo vše víceméně hladce? Máte nějaký osvědčený tip, jak na to? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat