JáRodič.cz
–
Doba nachlazení a různých dalších nepříjemných chorob je tady a snad každý rodič se děsí chvíle, kdy onemocní i jeho dítko. Nejen, že má o něj samozřejmě starost, ale musí si vše přeorganizovat a zařídit tak, aby měl o dítě kdo pečovat. A když už to všechno zvládne, pak nastává práce největší, a to zabavit svého nemocného potomka a udržet ho co nejdéle v posteli. A to bývá někdy poměrně složité, protože ve chvíli, kdy se malému pacientovi aspoň trochu uleví, má pocit, že je zdravý a může běhat po bytě a hrát si jako by mu vlastně vůbec nic nebylo. V dnešním příspěvku jsme pro vás připravili několik rad a tipů, jak zvládnout péči o nemocné dítě a nepřijít přitom o nervy. Příjemné čtení.
Jak dítě zabavit
Je jisté, že nemocné dítě vyžaduje mnohem více pozornosti. Navíc často nemá dobrou náladu, je ukňourané, nic ho nebaví a u žádné činnosti dlouho nevydrží. A dospělý, který o něj pečuje, také často nebývá v nejlepší kondici – jednak se (aspoň na počátku nemoci) moc nevyspí, navíc musí řešit záležitosti ohledně zaměstnání, zorganizovat péči o nemocného a zároveň třeba i o druhé – zdravé – dítě a podobně.
Samozřejmě velmi záleží na věku malého pacienta. Jinak zabavíte roční batole a jinak čtyřletou slečnu. A jak tedy na to? Zde je několik tipů:
- Čtení (prohlížení) knížek, časopisů
- Tvoření předmětů – zajímavé tipy naleznete i na našich stránkách, a to například vystřihovánky, návody na drobné předměty, výrobu adventního kalendáře či draka
- Poslech pohádek a písniček z CD
- Malování obrázků, modelování, skládání tvarů pomocí zažehlovacích korálků, navlékání korálků
- Výroba perníčků či jiného pečivo, dítě pak může nazdobit
- Hraní společenských her
- Sledování televize či DVD – byť třeba nejste velkým příznivcem této zábavy, během nemoci není třeba se jí úplně vzdávat – dítě zabaví a vám poskytne chvíli na odpočinek
- Učte se s dítětem něco nového – tvary, barvy, čísla, písmenka a podobně
- Připravte mu postýlku v místě, kde se zdržuje více členů rodiny (na gauči v obýváku, pelíšek na zemi – jen pozor na prochladnutí). Pacient se nebude cítit sám, navíc může pozorovat dění okolo a také bude považovat novou postýlku za něco zvláštního a nového, takže si jí bude chtít užít.
- Klidné hry v postýlce či na zemi (pozor, aby bylo dítě stále v teple) – fajn jsou panenky, autíčka, plyšáci a podobně
- Vyzkoušejte hračky, se kterými si dcera či syn již delší dobu nehrál
- Je-li dítěti již lépe, můžete ho sem tam nechat udělat nějakou nenáročnou domácí práci
- Zkusit můžete i hry na počítači – naleznete je i na JáRodič.cz, a to zde a tady
- Stavět se po bytě dají i „domečky,“ „pelíšky“ a „bunkry“ – z peřin, polštářů, dek atd.
Tipy pro vás
- Je jisté, že v době nemoci nelze dodržovat veškeré zásady, které jsou u vás běžné. Netrapte se tím, nebojte se, že svého potomka rozmazlíte či z něho nevychováte řádného člověka. Jde přeci jen o krátké a ještě k tomu speciální období.
- Nestresujte se tím, že váš byt není vzorně uklizen, prádlo není vyžehlené a vy nemáte navařeno. Spíše věnujte čas malému pacientovi, anebo i sobě, abyste si odpočali.
- Nestyďte se požádat o pomoc partnera či někoho z rodiny (babičku, dědečka) – péče o nemocného potomka je psychicky náročná a vy máte nárok na odpočinek i rozptýlení.
- Nevařte složitá jídla – pacient často vůbec jíst nechce (aspoň na začátku nemoci), a tak by vás akorát mrzelo, že jste věnovali čas něčemu, co nikdo neocení. Naprosto dostačující jsou jednoduchá jídla či polévky.
Závěr
Jak zvládáte období, kdy je vaše dítě nemocné? Jste schopen/schopna udržet dceru či syna celý den v posteli? Pokud ano, jaké používáte triky? A jak vůbec malého pacienta zabavíte, aby nebyl protivný, ukňouraný a nenudil se? Podělte se s ostatními rodiči o své nápady, rady, tipy a triky. Určitě je ocení.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat