JáRodič.cz
–
Znají to snad všichni rodiče, co nemají hlídací babičky, dědečky či jiné příbuzné. Čas od času potřebují něco vyřídit nebo si prostě udělat klidné odpoledne/večer a najednou musí řešit, kdo jim jejich ratolest pohlídá. V tu chvíli se asi zrodí myšlenka, že by nebylo špatné pořídit si paní na hlídání. Jenže následně se dostaví otázky a možná i obavy z toho, jak takovou chůvu najít, co by měla umět, jak by se měla chovat a mnohé další. A dnešní příspěvek bude právě na toto téma. Příjemné čtení.
Než začnete vybírat
Předtím, než se pustíte do výběru vhodné chůvy, je třeba si rozmyslet, respektive si odpovědět na zejména na následující otázky:
- Jaká je vaše představa o chůvě (studentka, starší paní, člověk se zkušenostmi z oboru a podobně)
- Jak často budete služby chůvy potřebovat (pravidelné hlídání, nepravidelné/občasné hlídání, frekvence – každý den, jednou za týden, v případě potřeby)
- Jaké jsou vaše požadavky na chůvu
- Budete hledat chůvu sami či využijete služeb agentury?
- Kolik jste ochotni zaplatit?
Tipy, jak vybírat chůvu
- Poptejte se u svých přátel a známých
- Najděte si agentury, které tuto službu nabízí
- Pozvěte vybrané kandidáty/ky na pohovor – dopředu si připravte seznam otázek, na které se chcete zeptat. Fajn je, když jsou přítomni oba rodiče a samozřejmě také dítě. Na druhou stranu je třeba vytvořit prostor pro klidný rozhovor, získání potřebných informací. Tip: první schůzku můžete zorganizovat mimo domov, další pak již doma.
- S rodinou se o dané kandidátce pobavte, učiňte společné rozhodnutí
Seznam otázek
Před pohovorem je dobré si vytvořit seznam otázek, na které se chcete kandidátky zeptat. Chybět by v něm nemělo:
- Osobní údaje – jméno + příjmení, adresa, telefon
- Dosažené vzdělání, kvalifikace
- Zájmy
- Praxe, zkušenosti – jak dlouho a o jak staré děti se starala; fajn jsou určitě reference z míst, kde pracovala (nebojte se reference si ověřit)
- Motivace – respektive proč chce pracovat s dětmi, co ji na tom baví
- Vyjasnit si vzájemná očekávání – co očekávají rodiče a co chůva; postoj/názory k/na výchově/u atd.
- Frekvence hlídání; v případě nepravidelného hlídání je třeba si ujasnit, jak dlouho dopředu je třeba termín hlídání s chůvou domluvit
- Řešení konkrétních situací – například péče o nemocné dítě; jak postupovat v případě úrazu; jakým způsobem bude probíhat hlídání dítěte – co s ním bude podnikat, jak ho zabaví doma/venku
Tip: chůvu můžete na chvíli nechat si hrát s dítětem
Věnujte pozornost: chování chůvy. Věřte hlavně svým instinktům. Podstatné je, abyste si rozuměli, stejně tak, aby si s ní rozuměl váš potomek. Je třeba si totiž uvědomit, že chůva se stane součástí vaší domácnosti. Nezbytná je proto důvěra. Stejně tak je důležité, aby chůva respektovala výchovné metody rodičů, pravidla rodiny a podobně.
Závěr
Jaký je váš názor na chůvy? Měla jste vy či někdo z vašich známých někdy chůvu? Pokud ano, podle čeho jste ji vybírali? Kolikrát jste se s ní před přijetím sešli? Co pro vás bylo při výběru nejdůležitější? Byli jste spokojeni? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat