JáRodič.cz
–
Pokud bude nadcházející lyžařská sezóna premiérou vašeho potomka na dlouhých prkýnkách, nebo prostě jen potřebujete dětskou lyžařskou výbavu obnovit či doplnit, možná uvítáte pár praktických rad, jak správně vybírat.
Dětské lyže
A s radami začněme u oněch dlouhých prkýnek. Právě jejich délka bude při výběru stěžejní. Lyže by měly být asi o 20 cm kratší, než je výška postavy dítě. U začátečníků a nejmenších dětí to může být i o 30 cm.
V každém případě se vyvarujte častého nešvaru rodičů, kteří kupují dětem lyže příliš dlouhé a doufají, že jim lyže co nejdéle vydrží. To je sice v zásadě správná premisa, ale co rozhodně příliš dlouho nevydrží, je chuť dítěte lyžovat. Dlouhé lyže se mu totiž těžko ovládají, dítě nedělá pokroky a lyžování ho nebaví.
Když dítě z lyží vyroste, není problém je prodat v bazaru a koupit delší.
Konstrukčně jsou dětské sjezdové lyže od různých výrobců prakticky totožné, mají lehké kompozitové jádro, jsou měkké a snadno ovladatelné. Můžete tedy spíše nechat vybrat dítě design, který se mu líbí, ať už půjde o napodobeninu dospělých lyží (chci lyže, jako má táta), nebo o lyže s pohádkovými motivy.
Dětské přezkáče
Při výběru dětských lyžařských bot rodiče obvykle hřeší podobně, jako v případě lyží – totiž vybírají boty příliš velké. Efekt je podobný – boty vydrží, lyžařské nadšení už ne.
Dítě ve velkých botách plave, nemůže pořádně nakleknout, protože se mu zvedá pata a z bot vypadává. Kontrola lyží je pak nulová a dítě je rádo, že se nějak dostalo z kopce dolů.
Dětské lyžařské boty vybírejte maximálně o centimetr větší, než kolik měří noha dítěte. Ideální je při zkoušení vyndat z boty stélku, postavit na ní nohu dítěte a hned uvidíte, kolik místa ještě zbývá před prsty.
Pro menší děti jsou vhodné jednopřezkové boty se zadním nástupem, které si dítě bez problémů zvládne obout i samo. Větším dětem už vyberte boty s předním nástupem a nejméně se třemi přezkami, aby měly lepší oporu nohy a mohly zlepšovat lyžařskou techniku.
Dětské helmy
V žádném případě nenechte vašeho potomka lyžovat bez lyžařské helmy. Úrazy hlavy jsou bohužel na sjezdovkách poměrně časté a mají velmi vážné následky.
Helma má přitom smysl i v případě, že dítko zatím lyžuje jen na mírném svahu ve spodní části sjezdovky. I tady hrozí srážka s dospělým lyžařem, který přijede z horní části kopce a díky hmotností převaze takové srážky nekončí pro děti vůbec dobře.
Také u helmy je důležitá správná velikost. Helma nesmí tlačit, ale zároveň by měla sedět na hlavě co nejtěsněji. Při rozepnutém podbradním řemínku by helma neměla spadnout dítěti z hlavy.
Helmu vybírejte v každém případě pouze certifikovanou (údaj o certifikaci je uveden přímo na helmě), pokud možno lehkou a dobře odvětranou.
Pokud chcete mít jistotu, že je vaše dítko opravdu dokonale chráněno, můžete helmu doplnit ještě dětským chráničem páteře.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat