JáRodič.cz
–
Po narození miminka je třeba vyřídit některé nezbytné záležitosti. Patří k nim i zápis do knihy narození a vystavení rodného listu. Kdo tyto dokumenty vyřizuje? A na který úřad je třeba se obrátit? Jaké doklady je třeba předložit? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Kdo vydává rodný list
Rodný list vydává matriční úřad, do jehož správního obvodu spadá obec, ve které se miminko narodilo. Oznámení o narození dítěte předává příslušnému matričnímu úřadu zdravotnické zařízení.
Poznámka: Pokud se miminko narodí v cizině (a jedná se o občana České republiky), pak rodný list vydává Úřad městské části Brno-střed, zvláštní matrika.
Matriční úřad postupuje podle Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Za vydání rodného listu se nevybírá žádný správní poplatek.
Co je třeba doložit
Pro zápis dítěte do knihy narození a následné vystavení rodného listu je třeba (v závislosti na rodinném stavu matky a skutečnosti, zda bude otec rodném listě uveden) předložit následující dokumenty:
Dítě se narodilo v manželství (viz § 16, odst.1 zákona):
- oddací list
- občanský průkaz, popřípadě cestovní doklad rodiče
- souhlasné prohlášení rodičů o jménu/jménech dítěte
- souhlasné prohlášení rodičů o příjmení dítěte, pokud tento údaj není patrný z oddacího listu
Dítě se narodilo mimo manželství, otec není znám (viz § 16, odst.2 zákona):
- občanský průkaz, popřípadě cestovní doklad matky
- rodný list matky
- prohlášení o jménu/jménech dítěte
- je-li matka rozvedená, pak pravomocný rozsudek o rozvodu manželství; je-li matka ovdovělá nebo úmrtní list manžela
Dítě se narodilo mimo manželství, otec je znám – bylo určeno otcovství (viz § 16, odst.3 zákona):
- občanský průkaz, popřípadě cestovní doklad rodiče
- rodný list matky a otce dítěte
- souhlasné prohlášení rodičů o jménu/jménech dítěte (včetně příjmení)
- souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství, popřípadě rozhodnutí soudu o určení otcovství,
- je-li matka rozvedená, pak pravomocný rozsudek o rozvodu manželství; je-li matka ovdovělá nebo úmrtní list manžela
Poznámka: Souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství k dítěti je možné učinit na kterémkoliv matričním úřadě v ČR, a to jak před, tak po narození dítěte.
Jaké jméno je možné zvolit
V České republice platí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve kterém jsou uvedeny podmínky pro zapsání jména do matriční knihy.
Jméno/jména dítěte se do matriky zapisují na základě souhlasného prohlášení rodičů (matky, není-li otec znám). Pro občany České republiky platí, že mohou být zapsána maximálně dvě křestní jména (nesmí být stejná).
Podle § 62 nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Fyzické osobě mužského pohlaví nelze zapsat jméno ženské a naopak. Matriční úřad dále nezapíše jméno, pokud je mu známo, že toto jméno užívá žijící sourozenec, mají-li sourozenci společné rodiče. Vzniknou-li pochybnosti o správné pravopisné podobě jména, je občan povinen předložit doklad vydaný znalcem.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat