JáRodič.cz
–
Zná to asi většina pracujících rodičů – odpoledne vyzvednou dítě ze školy, utíkají společně domů, tam musí zvládnout nejen domácí povinnosti, ale také domácí úkoly a další přípravu do školy. A někdy je právě tato činnost jejich noční můrou, protože dítěti se často do toho nechce, nebo je unavené či není dostatek času. V dnešním příspěvku jsme pro vás proto připravili několik tipů a rad, které by vám měly přípravu do školy usnadnit. Příjemné čtení.
Vytvoření podmínek pro učení
- Správně zvolit čas – pokud je to jen trochu možné, zkuste najít takovou dobu, která dítěti nejlépe vyhovuje. Složitější to může být například tehdy, kdy rodiče vyzvedávají děti ze školní družiny pozdě odpoledne. Na napsání úkolů a přípravu do školy zbývá poměrně málo času. Ale i tak lze vysledovat, kdy se dítěti pracuje nejlépe – je to hned po příchodu domů, nebo se musí nejdříve najíst a chvilku si pohrát? Či je lepší se chvilku projít, pohrát si na hřišti a pak se pustit do úkolů?
- Vytvořte dítěti vhodné podmínky – patří k nim nejen klid, ale i dobrý psací stůl a židle, dostatek světla a podobně.
- Nechte dítě pracovat samostatně – samozřejmě vždy záleží na věku dítěte, na jeho povaze a podobně. Určitě ale stojí za to nechat dítě aspoň na některých úkolech pracovat samostatně. Má například vybarvit obrázek? Tak to ve většině případů zvládne naprosto v pohodě samo. A postupně přidávejte.
- Pokud dítě potřebuje vaši pomoc, udělejte si čas. Chce to ale klid a trpělivost, a to i v případě, že už po osmé vysvětlujete, že 8 je větší než sedm. Pokud cítíte, že máte „nervy na pochodu,“ udělejte si pauzu, věnujte se jinému úkolu a podobně.
- Nezapomeňte, že i starší dítě je občas třeba vyzkoušet z cizích jazyků, zeměpisu či jiných předmětů
Jak na to
- Nejdříve od dítěte zjistěte, jaké má domácí úkoly, zda se má něco naučit a podobně
- Nechte dítě vybalit aktovku a připravit věci do školy (u menších dětí je kontrola nezbytná)
- Zvažte, kterými úkoly začnete
- Společně se pusťte do úkolů. Pokud dítě zvládá vše samo, můžete se věnovat vlastním povinnostem. Je však třeba počítat s tím, že dítě může kdykoliv potřebovat vaši pomoc.
- Pokud se dítě již připravuje do školy samostatně, můžete společně sestavit přehled toho, co je třeba každý den udělat – například: napsat domácí úkoly, v pondělí se naučit kapitolu 2 – 3 na test z angličtiny a procvičit zlomky, v úterý kapitolu 6 – 7 ze zeměpisu a zopakovat savce atd.
- Pokud je to třeba, dělejte přestávky
Poznámka: U starších dětí je to spíše o organizaci času, respektive o tom naučit je, aby si jednotlivé činnosti uměly dobře naplánovat. Je třeba společně s nimi probrat program dne a domluvit se, co kdy budou dělat. Čas by měl být rozdělen tak, aby jim zbyl čas nejen na přípravu do školy, ale i na kroužky, pobyt venku s kamarády či relaxování doma.
Tipy pro vás
- Některé věci se dají vyřešit cestou domů či na procházce – není problém vyzkoušet ze slovíček, zopakovat vyjmenovaná slova a podobně
- Zkuste dítěti vysvětlovat látku tak, aby jí skutečně pochopilo. Využít můžete i příklady ze života, věci kolem vás a podobně.
- S dětmi o škole a školních povinnostech mluvte – a to i se staršími
- Dítě by mělo vědět, že jste ochotni mu poradit a pomoci
- Dítě chvalte a povzbuzujte
Závěr
Chodí váš potomek již do školy? A do které třídy? Jak u vás probíhá domácí příprava? Zapojují se do ní rodiče? Pokud ano, v jakém směru a jak často? Co děláte, když se vaše dítě učit nechce, popřípadě jak byste takovou situaci řešili? Myslíte si, že škola a vzdělání je pro život důležité? Trestáte své potomky za špatné známky? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
30. 4. 2023 at 20:36
Nejlepší řešení našel táta parťák, který svému dítěti prosadil, že domácí úkoly psát nebude.