JáRodič.cz
–
Náušnice patří k tradičním ozdobám. Zatímco dříve se propíchnutí oušek považovalo u hodně malých miminek za téměř samozřejmost, dnes již rodiče zvažují možná rizika, která by s tím mohla být spojena. Je tedy vůbec vhodné dávat malým holčičkám náušnice? Pokud ano, v jakém věku? A který způsob je vhodnější – propíchnutí ucha, anebo nastřelení? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Propíchnutí uší
Propíchnutí ucha může provádět pediatr, ORL specialista nebo chirurg.
Uši se propichují jednorázovou jehlou. Náušnice musí být zlaté. Preferuje se zapínání vepředu, protože při propíchnutí je lékař rovnou provléká uchem. Tento způsob je bolestivější než nastřelení. A objeví se i krev.
A jak propíchnutí uší probíhá? Dítě drží sestra. Nejdříve je třeba označit místo vpichu. Ušní boltec se samozřejmě vydesinfikuje a pak se ucho propíchne a nasadí se náušnice. Rána se překryje a většinou se nasadí čepička. Po propíchnutí ucha je nutno o ránu pečovat. Čistí se lihem, očistit je třeba i samotné náušnice. Lékař vás vždy přesně poučí, jak na to.
Rady:
- Místo vpichu můžete nechat dopředu označit specialistou na akupunkturu
- Náušnice je nutno předem dezinfikovat – cca 24 – 48 hodin by měly být namočeny v lihu.
Nastřelování náušnic
Nastřelování náušnic se provádí pomocí nastřelovací pistole. Náušnice jsou vyrobeny z chirurgické oceli, z lékařského plastu nebo z kovu potaženého zlatem. Samotný výkon je rychlý a relativně bezbolestný (to je ale samozřejmě individuální záležitost). Z rány neteče krev a zpravidla se velmi dobře hojí. Dírka je rovná.
A jak nastřelení probíhá? Dítě sedí zpravidla na klíně jednoho z rodičů. Nejdříve je třeba změřit místo, kam budou náušnice nastřeleny (opět lze dopředu řešit u specialisty na akupunkturu). Ušní lalůček se vydesinfikuje a může se přejít k samotnému nastřelení. Rodič drží hlavičku a ručičky dítěte. Nastřelí se jedna a následně druhá náušnice.
Náušnice zůstávají v uchu minimálně 6 – 8 týdnů. Poté je možné je vyměnit za jiné (měly by ale být z ušlechtilého kovu).
Kdy nechat propíchnout
Pokud se rozhodnete, že své malé princezničce necháte propíchnout uši/nastřelit náušnice, pak je vhodné počkat po absolvování prvního očkování hexavakcínou – tedy zhruba okolo 3. měsíce života. Na druhou stranu se nedoporučuje příliš otálet (doporučuje se do cca 6 měsíců, protože pak si mohou miminka za náušnice tahat apod. Záleží ale vždy na domluvě s lékařem).
Jak náušnice vybírat
A jaké náušnice pro miminka vybrat? Kromě vzhledu se zejména zaměřte na:
- Způsob zapínání – vhodné je zapínání vepředu a tzv. bezpečnostní zámeček (dětská brizura)
- Dětské náušnice – jsou určeny speciálně dětem (materiál, velikost, tvar, zapínání atd.)
- Materiál – nejlépe zlato, je hypoalergenní a většina dětí ho bez problémů snáší
- Velikost a váha – váha by měla být nízká; nedoporučují se velké či dlouhé náušnice
Závěr
Má vaše dcera náušnice? Pokud ano, v jakém věku jste jí je dali? A nechali jste ucho propíchnout, anebo náušnice nastřelit? Domníváte se, že by se náušnice měly dát co nejdříve či je lepší, aby o tom rozhodla dívka sama? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat