JáRodič.cz
–
Všichni si už asi zvykli na to, že pokud dítě cestuje do zahraničí, tak musí mít vlastní cestovní pas, anebo občanský průkaz. Jenže v některých případech nemusí být tento doklad dostačující, a to zejména pokud dítě cestuje bez rodičů, anebo jen s jedním rodičem mimo země EU. Co je třeba v takových případech ještě zařídit? Kde jsou uvedeny informace o cestách do zahraničí a povinnostmi s nimi spojenými? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. příjemné čtení.
Cesta dítěte do zahraničí
Pokud dítě cestuje s rodiči či samo do zahraničí, musí mít platný cestovní doklad (do některých zemí je dostačující platný občanský průkaz).
Souhlas s vycestováním nezletilé osoby
Pokud dítě cestuje do zahraničí samo, popřípadě s osobou, která není jeho zákonným zástupcem, pak se vyplatí dítěti na cestu přibalit vyplněný a podepsaný dokument Souhlas rodičů/zákonného zástupce s cestou/vycestováním nezletilé osoby/dítěte do zahraničí.
Tento souhlas by mělo mít s sebou nezletilé dítě (tedy do 18 let věku), pokud cestuje do zahraničí bez zákonných zástupců. Samozřejmě ne při každé cestě je tento dokument vyžadován (zpravidla v rámci EU není potřeba), ale lepší je ho dítěti dát než pak řešit případné problémy.
Konkrétní pravidla pro tu kterou zemi je možné nalézt na stránkách Ministerstva zahraničí České republiky.
A jak by měl tento dokument vypadat? Bohužel neexistuje jednotný formulář, který by rodiče jen vyplnili a podepsali. Dokument by měl obsahovat údaje o zákonných zástupcích (včetně telefonického či jiného spojení), o dítěti a o osobě, která bude dítě doprovázet, dále pak délku, místo a účel pobytu. Platnost dokumentu by měla být časově omezena.
Cesta do zahraničí v případě rozvedených rodičů
Podle občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) vykonávají rodičovskou odpovědnost rodiče ve vzájemné shodě.
Nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná zejména se zřetelem k jeho zájmu, rozhodne soud na návrh rodiče; to platí i tehdy, vyloučil-li jeden rodič z rozhodování o významné záležitosti dítěte druhého rodiče.
Za významnou záležitost se považují zejména nikoli běžné léčebné a obdobné zákroky, určení místa bydliště a volba vzdělání nebo pracovního uplatnění dítěte.
Z ustanovení zákona vyplývá, že dovolená není považována za významnou záležitost.
Nicméně je třeba myslet na to, že stejně jako při cestě bez rodičů, tak i v tomto případě by mohl být vyžadován v cílové zemi souhlas druhého rodiče s vycestováním dítěte (týká se zejména zemí mimo EU).
A jak by měl tento dokument vypadat? Bohužel neexistuje jednotný formulář, který by rodiče jen vyplnili a podepsali. Kromě údajů o rodičích a dítěti (identifikace) by neměla chybět o místě, délce a důvodu pobytu v zahraničí. Dále se doporučuje, aby byl podpis druhého rodiče opatřen notářsky ověřeným podpisem. Na místě může být i překlad.
Tipy
- Při delších cestách je určitě namístě zařídit souhlas druhého rodiče.
- Konkrétní pravidla pro tu kterou zemi je možné nalézt na stránkách Ministerstva zahraničí České republiky.
Závěr
Cestují vaše nezletilé děti bez vás? Museli jste někdy vyplnit dokument, že souhlasíte s vycestováním dítěte? Pokud ano, s kým a kam dítě cestovalo? Jestliže jste s dítětem cestovali bez partnera/ky do zemí mimo EU, měli jste jeho souhlas? Pokud nežijete s otcem/matkou dítěte, jak řešíte případné výjezdy do zahraničí? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat