Natálie Exnerová
–
3 Intervaly střídání
Jak již bylo uvedeno v přechozí kapitole, OZ nikde výslovně nestanoví, jak dlouhý má být časový úsek, po který nezletilé dítě bude v péči matky a následně v péči otce. Zároveň tyto časové intervaly nemusí být stanoveny stejně pro oba rodiče. Závisí tak pouze na konkrétním soudu, jaký časový úsek zvolí a jestli daný časový úsek bude stejný pro oba rodiče dítěte. Časové úseky střídavé péče pak musí soud stanovit s přihlédnutím ke všem relevantním okolnostem. Typicky soud svěří nezletilé dítě do střídavé péče s intervalem střídání jeden týden, čtrnáct dnů, jeden měsíc, dva měsíce nebo půl roku. (30)
Co se týče intervalu střídání po jednom týdnu či čtrnácti dnech, dítě v tomto případě neztrácí kontakt s druhým rodičem či ho ztrácí naprosto minimálně. (31) Interval střídání po jednom týdnu je však vhodný zejména, pokud rodiče dítěte mají bydliště velmi blízko u sebe, typicky v jednom městě, a dítě tak není nuceno střídat dva školní kolektivy. Střídaní školních kolektivů po tak krátké době by mohlo vést ke ztrátě kontinuity ve výuce, a mohlo by být proto nemožné vůbec dítě v daném školním pololetí hodnotit. (32) V případě intervalu střídání po jednom týdnu také není nutné stanovit styk dítěte s rodičem, který v daný týden o dítě nepečuje, neboť, jak již bylo zmíněno výše, při střídání o jednom týdnu dochází pouze k minimální ztrátě kontaktu dítěte s tímto rodičem.
Intervaly delší než dva týdny se nedoporučují, neboť mladší děti by odloučení od druhého rodiče mohly snášet hůře. (33) Interval střídání po půl roce je tak vhodný v těch případech, kdy rodiče dítěte mají bydliště daleko od sebe a dítě je nuceno střídat školu. Za této situace je vhodné stanovit styk dítěte s druhým rodičem, v době, kdy je v péči druhého rodiče, neboť v opačném případě by dítě v daném půl roce ztratilo osobní kontakt s druhým rodičem. (34)
Možné je zvolit i tzv. slovenský model střídání, který se osvědčil právě na Slovensku. V případě slovenského modelu střídání o dítě pečuje jeden týden první dva dny matka, poté dva dny otec a další tři dny matka. (35) Další týden se tento model střídání otočí, aby v celkovém součtu dnů na měsíce oba rodiče pečovali o dítě stejně. (36) Další týden tedy dítě bude nejprve dva dny u otce, poté dva dny u matky a následně tři dny opět u otce. (37) Takový model střídání ale nemusí být vhodný pro všechny děti a může být uskutečněn za předpokladu, že rodiče mají bydliště velmi blízko u sebe, neboť za opačné situace by dítě bylo nuceno překonávat velkou vzdálenost mezi bydlišti rodičů třikrát do týdne.
Jak již bylo zmíněno v předchozí kapitole, při rozhodování o časovém intervalu, po který bude dítě u jednoho a následně u druhého z rodičů, se musí vzít v potaz všechny okolnosti daného případu. V každém případě je nutné, aby tento časový interval vyhovoval dítěti i jeho rodičům a podle toho byl takový model střídání zvolen. Důležité rovněž je, aby všechny zúčastněné strany tento časový interval dodržovaly. Samozřejmě může docházet k situacím, kdy interval střídání nebude možné dodržet. Může se jednat například o situaci, kdy dítě bude nemocné a pro jeho zdravotní stav nebude vhodné, aby přejíždělo k druhému rodiči. V tomto případě je vhodné, aby se rodiče domluvili na náhradě, například tak, že dítě bude po uzdravení delší dobu s druhým rodičem. I s takovými změnami tedy může být střídavá péče efektivní.
(30) TRÁVNÍČEK, Milan. Střídavá péče. Praha: C. H. Beck, 2015, s. 75.
(31) Tamtéž, s. 76.
(32) Tamtéž.
(33) KOVÁŘOVÁ, Daniela. Střídavá péče velebená i proklínaná. Bulletin advokacie, 2015, roč. 17, č. 3, s. 45.
(34) TRÁVNÍČEK, Milan. Střídavá péče. Praha: C. H. Beck, 2015, s. 76.
(35) FRENCLOVÁ, Adéla. Přehled modelů styku a modelů střídání v péči o dítě [online]. pravniprostor.cz, 10. ledna 2019 [cit. 17. března 2020]. Dostupné na <https://www.pravniprostor.cz/clanky/obcanske-pravo/prehled-modelu-styku-a-modelu-stridani-v-peci-o-dite>.
(36) Tamtéž.
(37) Tamtéž.
Pokračování za týden
Okomentovat