JáRodič.cz
–
„Mají rodiče rádi své děti stejně?“ Možná vás napadne, co je to za hloupou otázku. Každý rodič přeci své děti miluje a samozřejmě všechny stejně. Je to tak ale i ve skutečnosti? Je opravdu rodič schopen stejné lásky ke všem svým potomkům? Neupřednostňuje jedno dítě před druhým? Tak nad těmito otázkami se zamyslíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Upřednostňování jednoho dítěte před druhým
Hned na úvod je třeba říci, že řeč nebude vůbec o tom, zda rodiče milují jedno dítě více než druhé. Většina rodičů své děti miluje a tato láska se nedá měřit ani porovnávat. Je ale třeba si uvědomit, že každé dítě je milováno jiným způsobem. Je to logické, protože není možné mít dvě/tři/čtyři bytosti rád stejně.
Dnešní příspěvek je na téma upřednostňování jednoho dítěte před druhým, respektive o oblíbenosti dětí. Jedná se o složité téma, protože žádný rodič zřejmě dobrovolně nepřipustí, že jedno z jeho dětí je u něj oblíbenější než druhé (například: dítě má povahu, která rodiči vyhovuje, je bezproblémové, anebo naopak má dítě vlastnosti, které rodiče štvou a podobně). Pokud se na to ale podíváme objektivně, pak zjistíme, že na tom vlastně není nic zvláštního či nepřirozeného. Někdo je nám prostě bližší (názorově, povahově), jiný vzdálenější. Navíc „oblíbenost“ se v průběhu života může měnit (př. z roztomilé holčičky se stane ukřičená puberťačka; rodič a dítě mají najednou společné hobby atd).
Nejčastější důvody upřednostňování
Důvodů, proč rodič jedno dítě upřednostňuje, může být mnoho. K těm nejčastějším zřejmě patří:
- Dítě je povahově podobné jednomu z rodičů – pokud je rodič se svou povahou spokojen, pak může dítě jemu podobné upřednostňovat. A naopak. Stává se i to, že jsou-li napjaté vztahy mezi rodiči a dítě je podobné tomu druhému, pak se může stát tím méně oblíbeným.
- Dítě je fyzicky podobné jednomu z rodičů – viz výše
- Pohlaví dítěte – může platit, že matka upřednostňuje syna, otec dceru
- Pořadí dítěte v rodině – důvodem upřednostňování může být například to, že se dítě narodí jako první, anebo naopak jako nejmladší
- Vzhled dítěte
- Inteligence/šikovnost dítěte
- Zájmy dítěte
Jak se postavit problému čelem
Pokud má rodič pocit, že jedno dítě upřednostňuje před druhým, pak se určitě vyplatí se zastavit a zamyslet se. Rodič by si měl zodpovědět následující otázky:
- co je důvodem upřednostňování jednoho dítěte
- v jakém směru dítě upřednostňuje
- jak silný je tento pocit
- pociťuje (reálně) tento stav i druhý/třetí potomek
Tip: Všímejte si svého každodenního chování k dětem. Chováte se ke všem stejně? Jste spravedliví? Vadí vám na nich něco? Pokud ano, jak moc?
Co dále
Pokud si rodič odpoví na výše uvedené otázky, v podstatě ví či aspoň tuší, kde je problém. Samozřejmě není lehké (někdy to vlastně ani není možné) změnit své pocity. Nicméně je důležité postavit se k problému čelem a začít jej řešit.
Jak na to:
- Věnujte stejnou pozornost všem dětem; udělejte si dostatek času pro každé dítě
- Každé dítě potřebuje individuální přístup
- Cítí-li se jedno z dětí ukřivděné, řešte problém ihned
- Nesrovnávejte děti mezi sebou, ani s nikým jiným
- Chvalte děti za to, co se jim povedlo, co jim jde
- Mluvte s dětmi; řešte problémy i tohoto charakteru – nestrkejte hlavu do písku
Následky upřednostňování jednoho dítěte
Výrazné upřednostňování jednoho dítěte před druhým může mít samozřejmě i následky. Dítě, které je opomíjeno může mít problémy s chováním, problémy ve škole, psychické problémy. Objevit se mohou úzkosti, pocity méněcennosti, deprese. A problémy mohou přetrvávat i v dospělosti. Projevují se pak například při budování vlastního života, při navazování vztahů, při péči o vlastní děti.
Závěr
Máte pocit, že vaši rodiče upřednostňovali jedno ze svých dětí? Pokud ano, co bylo podle vašeho názoru důvodem? Jak se upřednostňování projevovalo? Změnila se tato situace během vašeho dětství? Myslíte si, že se ke svým dětem chováte tak, aby se ani jedno z nich necítilo opomíjené? Co je v tomto směru nejdůležitější? Vyčetly vám vaše děti někdy, že máte jedno raději než druhé? Jak jste problém řešili? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat