JáRodič.cz
–
Možná to zažíváte vy sami, možná jste se s takovou situací setkali při ranním příchodu do školky: pláč, trucování, křik, a to „jen“ proto, že se dítěti do školky nechce. Někdy se tato situace vyřeší během pár týdnů, kdy si dítě na školku zvykne, jindy je třeba vyhledat pomoc odborníka a v některých případech je dokonce nutné, aby rodiče docházku dítěte do školky odložili. V dnešním příspěvku jsme pro vás připravili několik tipů a rad, jak dítě na školku připravit, jak mu pomoci překonat první dny a přidali jsme i několik informací pro situace, kdy se dítěti do školky nechce během školního roku.
Nástup do mateřské školky
Je jisté, že nástup do mateřské školky je pro děti obrovská životní změna. Zatímco až doteď bylo zvyklé na to, že bylo doma s maminkou, popřípadě s jinou osobou a vše se točilo kolem něj, najednou musí ráno vstávat, jít do školky, kde jsou další děti a musí se přizpůsobit dennímu režimu.
Pokud tedy zpočátku dítě pláče, může to být reakce na tuto změnu. Často problémy ustanou v okamžiku, kdy dítě vstoupí do třídy a zavřou se za ním dveře. Ovšem pro některé děti je změna tak velká, že se s ní nedovedou vyrovnat, protože na vstup do školky prostě ještě nejsou připraveny. Projevit se to může například tím, že se dítě začne opět počůrávat, má ošklivé sny, často pláče, bolí ho bříško, popřípadě zvrací.
Příprava na vstup do školky
- O nástupu do školky s dítětem mluvte. Vyprávějte mu, jak to ve školce vypadá, co bude celý den dělat a podobně.
- Školku v rámci dne otevřených dveří navštivte. Vše dítěti dopředu ukažte, nechte ho si pohrát, popovídat s dětmi či s paní učitelkou.
- Naučte dítě vše potřebné, co se pro nástup do mateřské školy vyžaduje. Více informací na toto téma naleznete v příspěvku Co by mělo dítě umět před nástupem do školky
- Choďte s potomkem často mezi děti, zvykejte ho na další osoby
- Vysvětlete dítěti, proč je důležité, aby chodilo do školky
- Nikdy dítěti školkou nevyhrožujte („počkej, až budeš chodit do školky, to pak….“)
- V některých školkách umožňují tzv.“zvykací/adaptační režim“ – rodiče tráví se svým potomkem část dne
Nástup do mateřské školy
- Každé odpoledne si na dítě udělejte dostatek času, povídejte si o tom, co ve školce dělalo, co vyrobilo, co dělalo, jak si hrálo s ostatními dětmi atd.
- Promluvte si s paní učitelkou, zeptejte se, jak se dítě ve školce chová, zda pláče
- Neprotahujte zbytečně své odchody ze školky – dítě převlečte, rozlučte se (nezapomeňte mu říci, kdy pro něj přijdete), předejte paní učitelce a odejděte
- Můžete mu s sebou do školky dát plyšového či jiného kamaráda
- Vstaňte ráno včas, aby odchod do školky neprobíhal ve spěchu a stresu
- Chvalte dítě za výrobky, které ve školce udělalo, popřípadě za básničku/písničku, kterou se naučilo
- Buďte důslední, nenechte se dítětem ovládat. Na druhou stranu ho vyslechněte (nejlépe v klidu), poslouchejte, co ho trápí, proč se mu do školky nechce.
- Dítě neuplácejte
- V případě přetrvávajících problémů se obraťte na pediatra, který vám doporučí odbornou pomoc
Problémy během školního roku
Někdy se stane, že se výše zmíněné problémy objeví během školního roku. Důvodů může být mnoho a je třeba se pokusit zjistit, proč se dítěti najednou do školky nechce. Může se tak dít například v situacích, kdy je maminka doma s nemocným sourozencem, kdy se narodí další miminko, ale také v případech, kdy se dítě ve školce pohádalo s kamarádem, kdy se na něj rozzlobila paní učitelka, protože neposlechlo, kdy je ráno tma a školáčkovi se nechce vstávat atd.
V těchto případech je důležité povídat si s dítětem, co ho trápí, popřípadě si promluvit s paní učitelkou.
Přidají-li se i fyzické problémy (počůrávání, bolesti břicha, zvracení,…) je třeba navštívit pediatra. Ten dítě vyšetří a doporučí další postup.
Závěr
Navštěvuje či navštěvovalo vaše dítě mateřskou školu? Jak jste jej na tuto velkou životní změnu připravovali? A měli jste někdy s docházkou do školky potíže? Pokud ano, čeho se týkaly a jak se dítě chovalo? Jak jste celý problém vyřešili? Podělte se s ostatními čtenáři o své zkušenosti, tipy a rady, určitě je ocení.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat