MPSV
–
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) dvě dotační výzvy na podporu přímé práce s rodinou. První výzva podpoří neformální pečující, kteří většinou pečují o své blízké v jejich přirozeném prostředí. Druhá z výzev se zaměří na zajištění péče o ohrožené děti, aby vyrůstaly v bezpečném a rodinném prostředí. Zároveň podpoří mladé lidi opouštějící náhradní péči. O peníze z těchto výzev mohou žádat zejména neziskové organizace, obce a jimi zřizované organizace, i poskytovatelé sociálních služeb. Celkem se mezi ně může rozdělit až 650 milionů korun.
Výzva Podpora pečujících osob a sdílené péče (1), která byla vyhlášená 12. srpna letošního roku, reaguje na Národní strategii rozvoje sociálních služeb na období 2016–2025. „Cílem je podpořit pečující, kteří jsou pro lidi závislé na pomoci druhých nepostradatelní. Podle kvalifikovaných odhadů je až 90 % veškeré sociální a zdravotní dlouhodobé péče poskytováno rodinnými příslušníky nebo někým blízkým. Počet neformálních pečovatelů v České republice se odhaduje na 250 až 300 tisíc osob. Proto považujeme za nutné jim touto formou pomoci,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem 200 milionů korun, které jsou rozdělovány v rámci této výzvy, má posloužit jak na podporu lidí závislých na péči jiných, tak i na pomoc jejich pečovatelům. „Chceme především zvýšit kvalitu života obou skupin a usnadnit tak péči v domácím prostředí,“ doplnil ministr.
Lidem, kteří se starají o své blízké, bude poskytnuta psychosociální podpora. Současně se výzva zaměřuje na spolupráci těchto neformálních pečujících a profesionálních poskytovatelů péče tak, aby mohla fungovat péče sdílená. To vše by mělo vést k odlehčení péče. Cílem výzvy je také změna postoje veřejnosti k využívání sdílené a neformální péče a uznání péče za formu práce, která je i finančně ohodnocená.
Dnes vyhlášená výzva Podpora služeb pro ohrožené děti, rodiny a mladé dospělé (1) pomůže zapojit děti, rodiny a mladé dospělé do rozhodovacích procesů, které ovlivňují jejich život. Cílí také na vytvoření systému spolupráce jednotlivých složek z oblasti sociálních služeb, zdravotnictví, školství a dalších služeb pro ohrožené děti, rodiny a mladé dospělé. Tato spolupráce má zajistit ochranu a zkvalitnění života všech dětí a rodin, zejména těch, které se nacházejí v obtížné životní situaci. Aktivity budou směřovat k rozvoji ambulantních a terénních služeb a zlepšování systému náhradní rodinné péče. Projekty se zaměří i na řešení krizových situací rodin a podpoří opatření a služby, které přispějí ke zlepšení postavení rodin u nás. V projektech se bude možné věnovat i mladým dospělým, kteří opouštějí náhradní rodinnou péči, neboť v Česku chybí systém provázaných služeb, který by jim jejich náročnou situaci ulehčil. Tato výzva, na kterou je vyčleněno 450 milionů korun, reaguje na Národní strategii ochrany práv dětí na období 2021–2029.
Všechny vyhlášené výzvy z Operačního programu Zaměstnanost plus jsou dostupné v přehledu výzev OPZ+.
Okomentovat