JáRodič.cz
–
Kapesné pro děti spousta rodičů vidí jako zbytečně vyhozené peníze. Protože si za něj děti koupí spoustu hloupostí, které by jim oni nikdy nekoupili. Navíc, všechno co potřebují, přece dostanou, tak k čemu utrácet víc. Jenomže tato představa je hodně mylná. Odborníci se shodují, že kapesné je pro správný vývoj finanční gramotnosti velmi důležité.
Pravidelné kapesné totiž děti učí hospodařit s penězi a chovat se k nim zodpovědně. A to se jim bude hodit po zbytek života, nemyslíte? Nemáme však na mysli, že máte z ničeho nic na dítě vybafnout, „tady máš peníze, dělej si s nimi, co chceš a až ti dojdou, tak mi řekni.“ To by nebylo ani rozumné a ani příliš výchovné.
Jak často a kolik peněz by měli děti dostávat?
Je logické, že kapesné budete dítěti přidělovat úměrně k jeho věku, potřebám a schopnosti počítat. Kolik je ale dost? Z průzkumů vyplývá, že výše kapesného u menších dětí, ve věku od 8 do 11 let, je průměrná hodnota měsíčního kapesného 250 Kč a u dětí větších to potom dělá 420 Kč za měsíc.
Když si uděláte představu o tom, kolik budete dítěti dávat peněz, pak je na čase také rozhodnout, jak často bude peníze dostávat. Tady se přímo nabízí měsíční cyklus, tak jako tomu je s výplatou, ale u dětí to není úplně nejvhodnější.
Především menší děti jsou zvyklé spíše na týdenní cykly – rozvrh ve škole mají na týden, kroužky se opakují jednou týdně, … Proto by měly i kapesné dostávat jednou týdně. Navíc týden pro ně není tak dlouhá doba, aby ji nepřečkaly, i kdyby udělaly chybu a peníze utratily hned druhý den.
Kapesné učí děti zodpovědnosti
U větších dětí můžete výplatu kapesného naplánovat na 1x měsíčně. Navíc je vhodné s postupným zvyšováním kapesného převádět na děti zodpovědnost. Jinými slovy, zvyšte jim kapesné, ale podmiňte zvýšení kapesného tím, že si budou z kapesného platit kredit do telefonu, obědy ve škole či kupóny na MHD. Váš rodinný rozpočet to v podstatě nezatíží a děti se naučí, že některé platby mají zkrátka přednost před zábavou.
Čím budou děti starší, tím větší zodpovědnost na ně převádějte, kapesné pro středoškoláka, tak už může klidně zahrnovat peníze na telefon, obědy, MHD i základní potřeby do školy. Později, když už dítě chodí na brigády, můžete kapesné zase postupně snižovat, dítě tak plynule přejde na hospodaření s vlastními zdroji.
Nezapomínejte s dětmi o hospodaření mluvit a probírejte s nimi jejich investice. To vám může hodně usnadnit dětský účet, kam budete kapesné dítěti posílat. Dítě z něj může vybírat a vy budete mít prostřednictvím rodičovského přístupu přehled o transakcích, které provádí. Nechte je však o jejich penězích rozhodovat samostatně.
Aby se naučily rozhodovat správně, musí nejdříve udělat pár chyb. „Záleží na nás, zda mu tyto chyby umožníme v osmi letech a přijdeme tím o stovku, nebo v patnácti, kdy už půjde o větší částky,“ říká David Hubáček z programu Abeceda peněz České Spořitelny. Opakujte si tedy: „Co je kapesné? No přece peníze, o kterých rodiče nerozhodují.“
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat