Jana Pužmanová
5. Skupina respondentů, která by v případě rozchodu určitě souhlasila, nebo spíše souhlasila se střídavou výchovou, uvedla, že na této formě péče o dítě na prvním místě oceňuje, že dítě neztrácí ani jednoho rodiče.
Skupina respondentů, která by v případě rozchodu určitě nesouhlasila, nebo spíše nesouhlasila se střídavou výchovou, považuje střídavou výchovu za celkově nevhodnou formu porozvodové péče o děti, a to zejména proto, že dítě trpí neustálým stěhováním a nemá jeden domov.
Z provedeného průzkumu lze vysledovat, že k rozdělení respondentů do výše uvedených dvou skupin došlo především na základě jejich hodnocení vlivu střídavé péče na dítě. Ostatní nabízené důvody první skupiny (více času na hledání nového partnera, zájmy) a druhé skupiny (nevyhovující sociální a časové podmínky pro výchovu, strach z nezvládnutí výchovy, domněnka o nemožnosti dítě získat) nebyly uvedeny vůbec nebo byly zastoupeny zanedbatelně.
6. Zhruba stejnému počtu osob se jeví jeden nebo dva týdny jako interval pro střídání dětí nejpřijatelnější.
Tato otázka však nebyla dále rozvedena o subotázky beroucí v potaz věk dítěte a jeho schopnost překonat absenci jednoho z rodičů.
Poznámka Střídavky: Smutné je, že při nařizování výlučné péče se vůbec nebere v potaz schopnost dítěte překonat dlouhodobou absenci jednoho z rodičů. Počítá se s tím, že dítě tuto absenci prostě musí překonat…
Okomentovat