Stridavka.cz
–
20. srpna 2020 pořádala Česká advokátní komora spolu s Unií rodinných advokátů sympozium pro advokáty, jehož tématém byly otázky vnitrostátních únosů dětí (jedním rodičem od druhého).
Debaty se zúčastnilo asi šedesát advokátů a dalších odborníků. Mezi nimi například bývalá soudkyně Hana Nová, ředitel ÚMPOD Zdeněk Kapitán, soudce Krajského soudu Brno Petr Sedlák, advokátka Daniela Kovářová, soudkyně Okresního soud Žďár nad Sázavou Jana Lorencová, soudce Okresního soudu Most Martin Beneš, předsedkyně OS Domažlice Martina Dufková, advokátka a mediátorka Anna Márová, soudkyně OS Karlovy Vary Ema Tomšová, a další.
Podle informací uveřejněných v Advokátním deníku se diskutující shodli na následujících závěrech:
„Obvyklé bydliště dítěte je součástí rodičovské odpovědnosti, která přísluší oběma rodičům bez ohledu na to, komu bylo dítě svěřeno do péče. Oba rodiče se musí o bydlišti dítěte dohodnout, a pokud dohoda není možná, mají se obrátit na soud. Přemístění dítěte bez vědomí a bez dohody s druhým rodičem je protiprávní a jde o jasné porušení rodičovské odpovědnosti. Z bezpráví nemůže vzniknout právo, proto takový krok následně nelze zhojit ani rozhodnutím soudu. Naopak opatrovnický soud by měl rodiče poučit a v následném řízení protiprávnost zohlednit v rozhodování o péči. Výjimky existují a jsou ospravedlnitelné v naprosto výjimečných, až extrémních situacích. Náprava musí přijít rychle. A protože mediace není všespasitelná, je zde velký prostor pro osvětu a zvýšení informovanosti rodičů, což je úkol zejména pro advokáty. K nápravě stávající nepříznivé situace není třeba měnit zákon, stačí zlepšit informovanost rodičů.“
Okomentovat