JáRodič.cz
–
„Mami, tati, a kdy už tam budeme?“ „A jak je to ještě daleko?“ „Co má dělat, já se nudím.“ Tak minimálně jednu z těchto vět jste už od svých ratolestí v autě, v autobusu, ve vlaku či v jiném dopravním prostředku asi slyšeli. Někdy je takové cestování poměrně náročné. Pokud se na něj ale rodiče dobře připraví, pak vše může být jinak. A právě o tom bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.
Cestování vlakem
Vlak má oproti většině ostatních dopravních prostředků obrovskou výhodu v tom, že je v něm spousta prostoru. Děti tedy nemusí po celou dobu sedět připoutány na sedačce, ale mohou se procházet, dojít si na toaletu, popřípadě vyzkoušet jídelní vůz.
Fajn je i to, že ve vlaku jsou stolečky, na kterých děti mohou malovat, popřípadě něco vystřihovat či skládat.
Cestování autem
I cestování autem má samozřejmě své výhody. Kromě toho, že je zde poměrně dost prostoru na hračky a další zábavu, lze také poslouchat hudbu, koukat se na televizi a podobně. Obrovské plus je v tom, že lze dělat pauzy dle vlastního uvážení (děti se mohou proběhnout, popřípadě zařádit si na houpačkách a podobně).
Cestování autobusem
Pro děti asi nejméně pohodlné cestování. Je pravda, že v současné době vyjíždí na mnoho tras již velmi dobře vybavené autobusy, které cestujícím delší jízdu zpříjemní. K dispozici bývá televize, není problém se připojit k internetu. Menší děti ale toto zpravidla příliš neocení.
Cestování letadlem
Na delší vzdálenosti je to určitě nejlepší volba. Na letišti se dítě může zabavit v dětském koutku, obhlížením obchodů, sledováním letadel či procházkou. V samotném letadle je to samozřejmě trochu složitější, protože většinou musí dítě sedět připoutané na sedačce. Ale i zde se dají vymyslet činnosti, které budou dítě bavit.
Jak děti v dopravním prostředku zabavit
- Hraní her
- Poslouchání pohádek, hudby
- Malování, skládání
- Čtení
- Sledování okolí – možno počítat auta, domy, stromy, lidi a podobně
- Hra s panenkami, plyšovými zvířátky a podobně
- Tablety, telefony a podobně
- Televize
- Jídlo a pití
- Procházky
Tipy na hry na cesty
Samozřejmě s sebou můžete vzít nějakou společenskou hru (nejlépe magnetickou, fajn jsou i karty), ale například v autě je hraní poměrně složité (rodič sedí vepředu, děti vzadu). V těchto případech určitě oceníte různé slovní hry. A zde je několik tipů:
- Slovní fotbal – první hráč řekne slovo a další pokračuje slovem, které začíná na poslední písmeno (slabiku) slova předchozího; příklad: máma – aktovka – Artur – ryba
- Hádání povolání, věci, jídla atd. – jeden si myslí povolání/věc/jídlo a ostatní hádají, respektive pokládají dotazy. Odpovědi mohou být jen ano a ne.
- Vyprávění příběhu – jeden hráč vypráví příběhy a v určitých situacích dává ostatním na výběr z několika variant pokračování příběhu.
- Řetězení slov – první hráč řekne slovo/větu a další pokračuje jiným slovem/větou. Musí ale vždycky zopakovat slova/věty, které řekli hráči před ním. Příklad: Anička – Anička, koláč – Anička, koláč, měsíc – Anička, koláč, měsíc, auto. Hra se dá hrát i tak, že se kompletují věci, které maminka/babička nakoupila a podobně.
- Uhádni písničku – jeden hráč zanotuje písničku (beze slov) a ostatní hádají
- Dá-li se psát, pak je možné hrát hru Stát, město, rostlina, zvíře, jméno, věc – jeden z hráčů říká potichu abecedu, další ho v určitém okamžiku zastaví. Na dané písmeno pak musí hráči na papír napsat stát, město, zvíře, rostlinu, jméno a věc. Kdo všechno napíše, řekne stop a začnou se počítat body. Za správnou odpověď je vždy jeden bod – pokud mají hráči stejné odpovědi, nedostane bod ani jeden.
Závěr
Cestujete se svými dětmi? Pokud ano, jak často? A který dopravní prostředek nejčastěji využíváte? Jakou zábavu pro ně vymýšlíte při delších cestách? Vydali byste se se svými ratolestmi třeba i na druhý konec světa, anebo je dle vašeho názoru takové cestování pro děti nevhodné? Podělte se o své názory, tipy a rady s ostatními čtenáři.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat