JáRodič.cz
–
Zná to snad každý rodič – dítě občas někde zakopne, odněkud spadne, do něčeho narazí a podobně. Byť se tomu dospělý snaží ze všech sil zabránit, nelze se tomu asi úplně vyhnout. Mnoho takových nehod naštěstí končí jen odřeným kolenem či boulí. Někdy ale mají závažnější následky, například poškození zubů. Věřte, nevěřte, uvádí se, že úraz zubů prodělá dokonce více než jedno dítě z deseti. V dnešním příspěvku jsme pro vás proto připravili několik rad, jak v takových případech postupovat.
Co dělat při úrazu zubů
Pokud se dojde k úrazu zubů, pokuste se zachovat chladnou hlavu a zjistit rozsah zranění. Je třeba zkontrolovat, co a jakým způsobem bylo poškozeno. Vždy totiž záleží na typu úrazu – některé vypadají dramaticky, děti mají plná ústa krve, křičí, ale v podstatě k žádnému závažnému poškození nedošlo, jiné na první pohled nevypadají zle, ale může být třeba vyražen či uražen zub, může dojít k poškození dásně a podobně. Podstatné je i to, zda se jedná o mléčný nebo trvalý zub. Každopádně vhodné je vždy navštívit stomatologa. Někdy je však nezbytné, abyste ho vyhledali co nejdříve. A jak tedy postupovat?
Mléčné zuby:
Dojde-li k vyražení zubu, pak se zpravidla zub nijak nezachraňuje, ani nenahrazuje.
Jestliže je zub uštípnut, pak je důležité zjistit, zda nepřekáží, není moc ostrý atd. Poté je třeba sledovat, zda se nekazí.
Zoubky se často po úrazech viklají a bývají i bolestivé při skousnutí. Je proto vhodné aspoň zpočátku kousat na druhou stranu a vyvarovat se tvrdých potravin. Během nějaké doby dojde zpravidla k usazení zubu. Samozřejmě se ale může také stát, že odumře (zub se viklá, mění barvu).
Pro připomenutí: Při každém úrazu je vhodné navštívit stomatologa, který zjistí rozsah poškození. Je důležité posoudit, zda nedošlo k poškození trvalých zubů (respektive jejich zárodků).
Trvalé zuby:
Pokud došlo k vyražení zubu, odborníci doporučují zub omýt vodou (lehce, neodstraňujte tkáň) a zasadit ho zpět na místo (zub je také možné uchovat ve vodě či mléce, ve fyziologickém roztoku, popřípadě pod jazykem – ne vždy je to ale dobrý nápad. Určitě však nesmí zůstat v suchu). Poté je důležité urychleně navštívit stomatologa, který provede vsazení zubu. Často pak zuby zpevní dlahou. Jde-li vše dobře, zub se znovu uchytí. Nezapomeňte, že velkou roli hraje čas. Postižený by měl být u lékaře co nejdříve.
I je-li zub uštípnut anebo se třeba lehce viklá, pak je vhodné stomatologa navštívit. Ten pak rozhodne o dalším postupu.
Pro připomenutí: Opět je důležité navštívit stomatologa. V případech, kdy je zub vyražen, hraje velkou roli čas (viz výše).
Jak úrazu zubů zabránit
Stoprocentní návod, jak zabránit úrazu zubů neexistuje. Samozřejmostí by mělo být používání ochranných pomůcek – přilby, u některých sportů i chrániče zubů, dohled nad dítětem, vyvarování se rizikových aktivit atd. Je také fajn s potomkem o možných rizicích mluvit.
Je však jisté, že rodiče se mohou sebevíc snažit dítě hlídat, ale někdy stačí i zakopnutí, hra s míčem, provozování sportovních aktivit a podobně a úraz zubů je tady. Nemá smysl se obviňovat, tím se už nic nezmění. Důležité je vyhledat stomatologa a pokusit se společně s ním o to, aby následky úrazu byly co nejmenší.
Závěr
Mělo vaše dítě už někdy úraz zubů? Pokud ano, při jaké činnosti? A jak jste postupovali? Dopadlo vše bez následků, anebo dítě o zub přišlo? Znáte někoho, komu by stomatolog zub znovu vsadil? Bylo to úspěšné? Podělte se s ostatními o své názory, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat