JáRodič.cz
–
Jízda na kole je u nás v posledních letech velmi populární. Na kole se jezdí na výlety, do práce či do školy, jezdí na něm děti, mladí i starší. To je určitě pozitivní zpráva, protože pohyb je důležitý. Na druhou stranu je ovšem třeba zajistit, aby jízda na kole byla bezpečná. Důležitý je nejen výběr kola, ale i ostatních doplňků. Samozřejmostí by měla být cyklistická přilba, a to při jízdě každé jízdě pro každého. V dnešním příspěvku se zaměříme právě na toto téma. Příjemné čtení.
Cyklistické přilby
Přilba by dnes měla být na kole samozřejmostí, a to nejen pro děti, ale i dospělé. Nehoda se může stát komukoliv a kdekoliv a právě přilba může zmírnit její následky. Možná vás překvapí, že u poloviny všech nehod je zasažena právě hlava cyklisty. Odborné studie prokázaly, že riziko úmrtí cyklisty s přilbou je 19krát nižší než bez ní. Předejít se dá i úrazům hlavy, například fraktuře lebky (přes 80 % případů), zranění měkkých částí hlavy (přes 50 %) či poškození mozku (téměř 50 %).
A ještě pro představu: jedete-li „jen“ rychlostí 15 km/hod a máte nehodu, je to stejné jako byste skočili po hlavě na beton z výšky jednoho metru.
Výběr cyklistické přilby
Samozřejmě nejdůležitější je, aby byla cyklistická přilba bezpečná. Musí splňovat požadované normy, a to na ní taktéž musí být uvedeno (označení CE, vyhovuje evropské normě EN 1078).
Dále je důležité, aby na hlavě správně seděla – tedy měla nejen správnou velikost, ale i vhodné uchycení. Vždy je třeba si jí pořádně vyzkoušet, ujistit se, že nikde netlačí, nesklouzává z hlavy, je příjemná na nošení a podobně.
S tím souvisí i její váha. Přilba by neměla být zbytečně těžká, aby nezatěžovala krční páteř. Přilba pro děti by měla vážit maximálně 200 gramů, pro dospělé je ideální váha okolo 300 gramů. Dále je třeba se ujistit, že přilba je dobře odvětrávána a že se dá lehce udržovat i její vnitřek.
Ne nepodstatnou záležitostí je i barva přilby (její viditelnost), respektive přítomnost reflexních prvků.
Cyklistická přilba by měla být vždy nová, anebo pořizovaná s jistotou, že není nikde poškozena.
Co dělat, když dítě přilbu odmítá?
Je jisté, že přilba je zpočátku velký nezvyk, a to samozřejmě nejen pro dítě, ale i pro dospělé. Je ovšem důležité hned od začátku trvat na tom, aby jí dítě nosilo. Začít můžete tím, že jí společně vyberete a vyzkoušíte (klidně synovi či dceři dovolte, aby si vybrali barvu dle svého). Podstatné je, aby dítě chápalo, proč musí mít přilbu. Povídejte si s ním tedy na toto téma, vysvětlete mu, že by si při pádu z kola (odstrkávala,..) ublížilo a že přilba tomu zabrání (tedy ne pádu z kola, ale zranění). Můžete spolu prohlížet i obrázkové knihy, sledovat malé cyklisty venku atd. Navíc – pokud dítě uvidí, že rodiče nosí na kole přilbu vždy, přijde jim naprosto normální, že jí musí mít také.
A ještě připomenutí: u nás je nošení přileb u cyklistů mladších 18 let ze zákona povinné.
Závěr
Jezdíte vy i vaše děti na kole? Je pro vás přilba samozřejmostí? Podle čeho jste jí vybírali a kolik stála? Nosí jí vaše děti bez potíží? Co si vůbec o cyklistických přilbách myslíte – jsou pro vás samozřejmostí, anebo něčím, co je zbytečné? Napište nám vaše názory, tipy a zkušenosti.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat