Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.
–
Přepis ústního příspěvku předneseného na závěrečné konferenci „Dopady míry rodičovského konfliktu na dítě a role, jakou v nich hraje konkrétní forma porozvodového uspořádání péče“, konané v Praze 27. května 2024
Já začnu tou mediací, ještě abychom něco k tomu řekli z praxe. Skutečně je to přístupu. Je to o tom, že někteří mediátoři mají snahu dovést rodiče k dohodě, někteří tu snahu nemají a dostanou za to stejně. A to je možná ten problém.
Já třeba můžu říct, že mám velmi pozitivní zkušenost tady s paní Mgr. Vyskočilovou. Po relativně krátké době, kdy jsem zastupoval jednoho rodiče, se tam podařilo dospět k dohodě. Ale pak jsme přišli na soud, paní soudkyni přišlo na té dohodě něco nestandardního a tím se to protáhlo o půl roku.
Takže jak tady pan doktor trošku zasociologizoval, pan magistr zapsychologizoval, já si dovolím možná trochu zafilozofovat. Doufám, že v tuhle pokročilou dobu nebude vadit, že se na to podívám trošku z nadhledu.
Skutečně, jak o tom mluvil pan Fučík, je to o tom, jestli systém podporuje konflikt a jeho rozvíjení, nebo jeho řešení – nebo pokud možno ani jeho nevzniknutí. Jak jsou nastavené společenské zvyklosti, jak je nastavená legislativa, jak je nastavená práce soudů, OSPODů a dalších.
Myslím, že paní Dudová tady jednou větou zmínila určité řešení (asi víte, o čem mluvím). Vždycky je to o tom, jestli budeme podporovat ten konflikt, podporovat jeho rozvíjení a nabalovat na to X dalších a dalších aktivit, profesí a tak dále. Nebo se budeme snažit ve všem hledat řešení, které tomu konfliktu předejde co nejvíc. Povede k tomu, že si ho pokud možno vyřeší ti rodiče a nebudou potřebovat v podstatě ty pomocné profese.
V ideálním případě – říkám v ideálním, možná až idealistickém případě – žádný rodič nepřijde k soudu. Ale v tom ideálním případě – je to potřeba říct na rovinu – by asi většina lidí za tímhle stolem neměla práci. Nebo by neměla tolik práce. Není to nic proti vám, ale je to o tom, že prostě ta práce by nebyla v tom případě potřebná. Ale bylo by to dobře. Bylo by to dobře pro ty lidi – pro rodiče, pro děti.
Teď jde o to, jestli jsme schopni hledat taková řešení, která povedou k prevenci. Řekněme k nějakému systémovému řešení, aby se ty konflikty nepodporovaly. Nebo jestli budeme hledat další způsoby, jak konflikty řešit s pomocí dalších profesí a dalších služeb a dalších peněz. Jo, dá se na tom takhle živit, ale je otázka, jestli to je ta správná cesta.
Omlouvám se za trošku delší příspěvek. Ale rád bych, abychom se na ty problémy, které tady řešíme – tady padlo slovo konflikt – abychom se na to podívali trošku z nadhledu. Jestli ten konflikt opravdu musí být a jestli neřešíme víc následky než příčiny.
20. 6. 2024 at 15:09
Nejlepší prevencí rodičovských konfliktů je znemožnit každému, aby z nich profitoval.
20. 6. 2024 at 18:42
Zapomínáš na pravidlo řady rodičovských sporů:
Ať mi koza chcípne, jen aby ta tvoje aspoň kulhala.
Takže neprofituje nikdo, ale boj je veden pod praporem uškodit druhému.
20. 6. 2024 at 19:01
A proto je lepší prevence sporů.
20. 6. 2024 at 23:51
To nepochybně. Proto se teď snaží do zákona procpat, že zruší předběžné úpravy a nahradí to jakýmsi prozatímním rozhodnutím pod lhůtou 3 měsíce, takže nechají rodiče se 3 měsíce o dítě přetahovat. A aby toho nebylo málo, dosud dle zákona, pokud se rodiče dohodli na plnění vyživovací povinnosti, tak soud o výživném nerozhodoval, nyní chtějí do zákona dát, že o výživném se rozhoduje vždy, pokud se rozhoduje o péči. A těch novinek podporujících spor je tam hromada, včetně postoupení pohledávky za výživným, super byznys. Jo a povinné přihlížení k příjmu, jakého by povinný mohl dosahovat, oproti dnešní úpravě, že k potenciálu se má přihlížet, jen kdy se povinný vyhýbá práci.
21. 6. 2024 at 18:58
To je logické. Schválně to nikdy neprojednávají se zástupci rodičů a dětí, ale vždy jen se soudci, advokáty, exekutory, obchodníky s pohledávkami, OSPODy, mediátory, psychology, atd. Všichni tam mají to, co jim vyhovuje, jen rodiče a děti ne. To není pochybení ale záměr. Nikoli omyl, ale organizovaný zločin spočívající v okrádání rodičů, rodin a dětí o práva a hlavně o majetek. Ti se pak hádají, řízení obstruují, blokují a jinak zkouší mařit nebo aspoň zpomalit. Rodičovské spory i děti jsou mafii lhostejné. Ve skutečnosti jí vadí jen to, že okrádání nejde tak snadno, jak by chtěla. Pane Střídavko, nejste na ty zločince moc mírný a hodný?