MPSV
–
Změnu systému musíme provést co nejdříve, jinak se naše děti férového důchodu nedočkají a ve stáří se budou muset postarat samy o sebe. Takový cíl má důchodová reforma, s níž přišlo MPSV. Konkrétní opatření jsme představili už na jaře. Nyní se posouváme do další fáze zavedení klíčových změn, které jsou součástí širší legislativy. Zítra bude předloha odeslána do meziresortního připomínkového řízení. Její součástí je například navázání hranice odchodu do důchodu na věk dožití, ale i celá řada dalších významných kroků, které podpoří rodiny.
„Nikdo už dnes nemůže pochybovat o tom, že musí přijít jasné a koncepční změny důchodového systému, které zajistí férové důchody nejen dnešním seniorům, ale i budoucím generacím. Už se nám podařilo zatáhnout za záchrannou brzdu. Prosadili jsme nové podmínky pro předčasné starobní důchody a změny v oblasti valorizací. Nyní přicházíme s rozsáhlejší úpravou, na kterou zatím nikdo jiný neměl odvahu. Bez důchodové reformy by hrozilo, že současný průběžný penzijní systém přestane fungovat,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Podrobnosti k důchodové reformě včetně předpokládané účinnosti všech opatření a jejich dopadů na jednotlivé skupiny lidí jsou přehledně k dispozici na webu MPSV.
Důchodový věk bude transparentní
Navržená úprava naváže důchodový věk na transparentní demografické ukazatele, tedy věk dožití. Cílem je, aby pro budoucí generace byla udržována průměrná délka výplaty starobního důchodu přibližně po dobu 21,5 let. „Informace o důchodovém věku bude každému známa při dosažení 50 let. Tedy vždy s dostatečným předstihem, aby lidé věděli, s čím mohou počítat, a zároveň nebyla ohrožena relevance výpočtu důchodového věku pro danou generaci,“ vysvětlil ministr Jurečka.
Platí, že pro ročníky 1965 a starší se v oblasti důchodového věku úpravou nic nemění.
„V reformě posun věku odchodu do důchodu v podstatě změkčujeme oproti současné právní úpravě. Ta v některých letech například u žen dokonce prodlužuje věk odchodu do důchodu. Posun je aktuálně u všech žen kromě bezdětných o 6 měsíců ročně, teprve v roce 2031 by se zpomalil u žen se dvěma dětmi. U mužů je o 2 měsíce. Podle současné úpravy lze kdykoliv zvýšit odchod do důchodu, pokud to určí prognóza ČSU, nad 65 let. Naopak naše opatření umožní zvýšení maximálně o 2 měsíce ročně,“ zdůraznil ministr.
Rodinný vyměřovací základ ocení výchovu dětí a péči o závislé osoby
Výchovné zůstane každému, kdo jej už obdržel. Pro nově přiznávané důchody ale od roku 2027 nebude důchod zvyšován za výchovu prvních dvou dětí o 500 Kč. Doba péče o tyto dvě děti bude oceněna rodinným vyměřovacím základem ve výši průměrné mzdy. Pokud bude rodič i pracovat, jeho skutečný výdělek se k rodinnému vyměřovacímu základu přičte, a tím se ocenění doby péče zvýší.
„Tento systém je do budoucna vhodnější, protože pamatujeme na to, že se stále častěji do péče střídavě zapojují oba rodiče. Zavedení rodinného vyměřovacího základu umožní tato období rozdělit a podpořit oba rodiče podle doby, kdy o dítě pečovali,“ vysvětlil ministr Jurečka. Vyměřovací základ se také uplatní místo vyloučené doby u pečujících o osoby závislé. Výše je navržena podle stupně závislosti osoby, o kterou je pečováno.
Zvýší se minimální procentní výměra všech důchodů
Reformou dojde téměř ke zdvojnásobení minimální výše základní a procentní výměry starobního důchodu a invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně na částku odpovídající 20 % průměrné mzdy. U invalidního důchodu pro invaliditu druhého a prvního stupně půjde o poměrné snížení (polovina, respektive třetina), stejně tak u pozůstalostních důchodů (vdovské a vdovecké polovina, sirotčí 40 %).
Úspěšně dokončené doktorské studium jako náhradní doba pojištění
„Doba doktorského studia znamená i vědeckou a pedagogickou činnost. Doktorandi se věnují vzdělávání budoucích generací. Navrhujeme proto zavést nový typ náhradní doby pojištění, kterým bude doba úspěšně dokončeného prvního studia v doktorském studijním programu,“ přiblížil ministr Jurečka. Takové studium musí probíhat na vysoké škole v ČR v prezenční formě studia v období po 31. 12. 2009, a to v maximálním rozsahu trvání standardní doby doktorského studia, tj. v rozsahu 3 nebo 4 let.
Podobně jako jiné studium se bude tato náhradní doba pojištění započítávat pro účely nároku na důchod i pro účely jeho výše pouze v rozsahu 80 %. Pro účely stanovení osobního vyměřovacího základu bude hodnocena jako vyloučená doba.
Další úpravy směřující k udržitelnosti systému
Mezi další změny, které jsou součástí předlohy, patří také poloviční krácení procentní výměry předčasného starobního důchodu u osob, které získaly aspoň 45 let doby pojištění. Dojde také k prodloužení lhůty pro obnovu nároku na vdovský či vdovecký důchod. Ta bude opět činit 5 let, což umožní většímu okruhu vdov a vdovců čerpat pozůstalostní důchod.
Od roku 2027 také budou moci manželé nebo registrovaní partneři rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali s účastí na pojištění. Rozhodnutí je dobrovolné a musí být písemně potvrzeno oběma partnery. Ukončit sdílení může kterýkoli z manželů samostatně, neruší se tím sdílení za minulá období, vylučuje se sdílení jen do budoucna. Po přiznání starobního důchodu jednomu z partnerů již dohoda o sdílení možná není.
„Stále platí, že důchody pravidelně každoročně navyšujeme, a tak to i zůstane. Stejně tak senioři vždy zůstanou chráněni proti případné vysoké inflaci. Důchody o inflaci plně valorizujeme, jen jsme změnili systém tak, aby dostatečně podpořil i seniory s nižšími důchody a byl hlavně udržitelný,“ upozornil ministr Jurečka.
Reformou se důchody přizpůsobí postupnému stárnutí společnosti. Od roku 2026 až do 2035 se tak bude postupně snižovat zápočet osobního vyměřovacího základu, a to na 90 % pro důchody přiznávané v roce 2035 a později. Také procento za rok pojištění se sníží z 1,5 % na 1,45 % pro důchody přiznané v roce 2035 a později. Průměrná výše nově přiznávaných důchodů ale i přes toto opatření stabilně poroste. Za 10 let vzroste důchod přibližně o 10 tisíc korun.
16. 11. 2023 at 8:01
Jurečka zradil své voliče a podrazil pracující rodiny s dětmi. Ve výsledku ti rodiče, kteří vychovali děti v době nejnižší porodnosti, budou sankcionování prodlouženým věkem odchodu do důchodu a důchodem sníženým cca o 10 %. To je skutečně otevření cesty pro masivní imigraci a narušení bezpečnosti ČR.
Rodinný vyměřovací základ je podvod, protože již nyní se přes náhradní a vyloučené doby počítá průměrný příjem člověka za život, tedy opatření podpoří jen ty, kteří v životě mnoho nevydělali či méně pracovali. Sice zatím tvrdí, že pro vícepříjmové ponechá prakticky stejný model využití jejich příjmu, ale směřuje k tomu, že to bude průměr pro všechny, tedy k újmě zpravidla matek s vyššími příjmy. Takovou „reformu“ bych čekal od progresivistické levice, ale ne od konzervativní pravice.
16. 11. 2023 at 8:06
A ještě k tomu slíbenému nárůstu o 10 tis. za 10 let. To je populismus nejhrubšího zrna, snaha prezentovat ožebračení lidí líbivým nesmyslem. Na zvýšení důchodů o polovinu – tedy tento záměr, stačilo předchozím vládám podpořit inflaci a zvýšení o polovinu dosáhli za 4 roky, od roku 2018 do roku 2022. Jurečka je bohužel nevolitelný.
21. 11. 2023 at 15:37
Je podle me zasadne spatne, jak se „duchodova reforma“ predstavuje lidem, a to uz od pocatku.
V lidech se podarilo tim vzbudit zdani, ze existuje nejake „reseni“, druhy pilir, treti, …. cojavim – co udela nejaky zazrak, a duchody budou rust, a vek odchodu do duchodu se nebude zvysovat, a stat na to nesebere lidem vic penez.
Mame prubezny system financovani duchodu.
Vek doziti se zvysuje.
Do duchodu bude mirit pocetnejsi generace.
Porodnost mirne klesa nebo stagnuje.
Z toho prece jasne vyplyva, ze bud stat „sebere“ lidem v produktivnim veku vic, nebo snizi duchody, nebo posune vek odchodu do duchodu (ci jakakoli kombinace).
Tohle meli vsichni od pocatku jasne rikat – pripravovat lidi na to, ze duchod bude opravdu nizky, snazit se to posunout smerem k zodpovednosti lidi. Ano, stat garantuje minimalni duchod – ale to bude na preziti, z toho singl clovek najem + vse okolo tezko zaplati… Setrete si, jinak, nesebereme vam penez vic – ale kdyz si setrit nebudete, fakt muzete skoncit na ubytovne 4 v jednom pokoji.
22. 11. 2023 at 18:14
Máme průběžný, ale politici se chovají, jako by byl kapitálový. Dnes to funguje takto:
dva lidé si pořídí každý svůj dům. Jeden splácí hypotéku a do do domu dále investuje, druhý jen splácí hypotéku, ale do domu neinvestuje, neopravuje, neudržuje, a dům mu chátrá. Po splacení hypoték se tomu druhému dům sesype a nastěhuje se k tomu prvnímu, co si dům udržoval. Svůj nárok odvozuje od toho, že přece taky platil hypotéku.
Řešení důchodového systému existuje a není komplikované. Ale není politická vůle přiznat, že rodiče dětí jsou v systému silně diskriminovaní.
23. 11. 2023 at 7:45
Systém, vytvořený před pár generacemi lidmi, kteří se dožívali nižšího věku, nemůže v dnešních demografických podmínkách fungovat ke spokojenosti všech. Nemyslím si, že by nějak zvlášť pomohla podpora porodnosti ve stylu Husákových dětí nebo zvýhodnění rodičovské role, protože už jsme technologicky v jiné době. Automatizace bude pohroma pro zaměstnanost v průmyslových zemích, nemluvě o současné vládě, která odpuzuje investory, o vysokých cenách energií a asijské laciné konkurenci. Za socíku všichni pracovali a do systému sypali, v blízké budoucnosti to u nás nepůjde, ostatně už dnes nízké mzdy často nestačí ani k životu, natož naplnit průběžný systém důchodů.
Je třeba na rovinu obyvatelstvo připravit na pokles životní úrovně, končí éra důchodců, jež sami žili v bytech a v pohodě to zaplatili, jež občas cestovali a podporovali děti a vnuky. My, čtyřicátníci, budeme v důchodu rádi za zajištění základních životních potřeb a budeme vzpomínat, jak naši rodiče v důchodu jezdili k moři a nakupovali dary celé rodině.
23. 11. 2023 at 22:41
Takže automatizace a efektivizace má mít za následek plošné snížení životní úrovně obyvatel? Tak proč to děláme? Abychom se měli hůř? Nebo aby se vybraná velmi úzká skupina mohla zmocnit veškerého bohatství na úkor celé společnosti a pak tu společnost ovládat? Hm, takže problém nebude v nedostatku, ale v nerovnoměrném rozdělení výnosu a výsledků práce.
Nebuď ovce.
24. 11. 2023 at 7:04
Automatizaci neděláme my jako celá společnost, dělají ji podniky. A samozřejmě, že ji dělají za účelem co nejvyššího zisku. Co je výhodnější – platit omylným lidem, kteří marodí, stávkují, chtějí každý rok vyšší plat, nebo s minimem personálu ovládat a udržovat stroje? Tak to na světě chodí, že každý hledá cestu nejmenší námahy a nejmenších výdajů.
24. 11. 2023 at 19:20
A od toho je stát, aby ochránil slabší před hamižností těch silnějších. Takže stát nefunguje…
23. 11. 2023 at 22:56
Tady nejde o to řešit demografii nějakou propopulační politikou, ale stabilizovat systém zohledněním vkladů do něj. A to nejen finančního, ale i toho finančně výchovného ve výchově nové generace plátců. Bez nich prostě systém nemůže fungovat, stejně jako nemůže fungovat bez „pojistného“. Dnes je pojistné zákonem vymáháno a jeho placení je zohledněno ve výměře důchodu, zatímco děti rodiče vychovávají dobrovolně a zohledněn tento zdroj pro průběžný systém prostě není vůbec. Zkus si teoreticky představit opačný přístup k oběma zdrojům průběžného systému, tedy povinnost vychovat dvě děti a závislost důchodu na počtu vychovaných dětí a současně dobrovolnost plateb pojistného bez toho, aby to mělo jakýkoliv vliv na výši důchodů – jak to dopadne – no nikdo nebude pojistné platit. A tentýž systémový tlak je v současném opačném případě, prostě je výhodnější děti nemít a z uspořených peněz si vyplácet druhý důchod. Takže systémový tlak na další demografický pokles, vynucení imigrace, ideálně Arabů a z Afriky a zánik naší populace.
Fakt je potřeba to vidět v souvislostech a ve vazbě na systémové působení.
24. 11. 2023 at 7:11
A proč by například ČR měla mít pořád 10 milionů obyvatel? Proč nejít na 8 milionů, tím spíše, že pro plno lidí nebude práce, viz příspěvek výše. A proč zvát migranty? Proč se nevrátit o pár desítek let dříve, mít méně obyvatel a dostupnější bydlení?
Já nejsem proti nějakým rodičovským bonusům v důchodovém systému (ovšem nemyslím feministické výchovné ušité na míru matkám), jenže to neřeší problém, že systém prostě nebude mít dost peněz.
24. 11. 2023 at 19:25
To právě řeší. Pokud by byla výchova dětí zohledněna, pak v případě dostatečně silné plodnosti by bylo dost prostředků na vyšší důchody, zatímco při nižší plodnosti by bylo plátců méně, ale nároky bezdětných by byly nižší, tedy zátěž systému nižší, aniž by bylo nutné krátit na důchodech ty, kteří si novou generaci vychovali. Takže nejde o cíl udržení stabilní populace, ale o stabilizaci systému i při poklesu populace. A jen na okraj, nezaměstnanost je pořád mizivá, takže pracovní síla potřeba je. Byť je to zkresleno odložením značné části produktivní populace na neproduktivní nebo kontraproduktivní posty na úřadech.
23. 11. 2023 at 14:39
Ano, a to je podle me chyba vsech politiku, ze to jasne nereknou (budouci duchod bude jen na preziti, pokud se na nej nekdo spolehne a nenasetri si rezervu sam, nebude si moci dovolit naklady na dum, zadnou „dovolenou“, prispivani detem, atd).
Nechapu, jak stat mohl dlouha leta „podporovat“ odchod do duchodu „predcasneho“ (nizkym snizenim, a jeste spatne nastavenym). Naopak stat musi podporovat to, aby lide pracovali co nejdele to jde.
Jasne vysvetlit lidem, ze nefunguje – ja si cely zivot platil, „socialni pojisteni“ ted to chci zpet. Ze se demograficke krivky posouvaji, a holt se upravovani duchodu, aby reflektovalo realitu, tak dlouho odkladalo … takze brzy duchodci dostanou „zpet“ vyrazne mene, nez odvedli.
Prilis stedry socialni + duchodovy system je nastaveny na cas maximalni prosperity, kdy z toho politici jako uplatky volicum zdimali co to jde (vic nez co to jde). Jakmile prijde vyraznejsi krize (a otazka v ekonomice nikdy neni zda, ale kdy), system se sesype, a lide, co na nej spolehali, padnou tvrde na usta.
23. 11. 2023 at 22:49
Opět bohužel vliv demagogie mocných. Na důchody bude. Copak to nevidíš, že politici mají plnou hubu, jaké jsou problémy, a jsou schopni během dvou let zvednout náhradový poměr ze 39 % na 46 %, aby ho pak zase rvali násilím na 39 % v horizontu 10 let? Průběžný systém je jediný bezpečný systém, který se těžko vykrádá, ale politika je tlačit finančními skupinami na jeho oslabování (je to záměrné, už Kellner tlačil prostřednictvím Járy Drábka a svého koně Iva Foltýna a Vládi Bezděka na privatizaci tohoto jediného spolehlivého systému). Jde jen o to, aby finanční skupiny s těmi stovkami miliard ročnío přísunu mohly desítky let hospodařit, vydělávat na nich a pak důchodcům říct sorry, na vás moc nezbylo. Když se položí trhy a penzijní fondy a cokoliv dalšího, co myslíš že nastane – opět nutnost zavést průběžné financování.
Takže ještě jednou – průběžný systém je nejbezpečnější, nejméně nákladný, nejméně zneužitelný k privatizaci zisků, proto je neustálým terčem útoků a záměrně vadných úprav.