prof. JUDr. Helena Válková, CSc.
–
Výňatek z ústního vystoupení poslankyně Heleny Válkové dne 9. července 2024 při projednávání vládního návrhu zákona, kterým se mění občanský zákoník (sněmovní tisk 728):
My jsme předpokládali, že když se dohodnou rodiče, tak bude možné dohodu písemně uzavřít a ověřit podpisy. Hovořili jsme hlavně s notáři. Myslela jsem si, že ty poslední události, třeba advokátní úschovy, které trošku snížily respekt a důvěru vůči advokátnímu stavu, což mě velmi mrzí – že jsou dobrým argumentem pro to, aby tam bylo výslovně stanoveno, že taková dohoda, takové smírné řešení, které nevyžaduje soudní ingerenci, bude ověřena notářem. To jsme tam měli, ne úplně přesně tak, jak to teď říkám, ale takhle se to mohlo posunout – těmi vašimi pozměňovacími návrhy v rámci druhého čtení v prvním čtvrtletí roku 2022, kdy by to mohlo nabýt účinnosti k 1. lednu 2023. Teď máme polovinu roku 2024, ale protože to podala opozice, tak tady teď řešíme něco, pro co my, protože jsme konstruktivní – my tady vlastně dokazujeme, že i v tomto případě jsme se jako klub dohodli, že pro to zvedneme ruku, i když s tím, některými věcnými řešeními, nesouhlasíme, protože jste tam skutečně přebrali některé věci – a nebylo jich málo – které jsme měli v původním návrhu. Ale vysvětlete nám tedy, proč jste to už neudělali ve čtvrtém čtvrtletí 2021, nebo prvním čtvrtletí 2022? Proč jsem za vámi musela chodit a pořád se ptát, jako: paní zpravodajko, kdy už konečně… měli bychom to… je to dobře napsané…
A aby to nevypadalo, že Česká republika je nějaký ostrůvek v Evropě, tak rozvod bez nutnosti soudní úpravy – protože já si vždycky nechám udělat nějakou analýzu, měli jsme ji, nevím, kdo to připravili, jestli legislativa Ministerstva spravedlnosti nebo parlamentní, náš parlamentní ústav, a to teď tedy nevím – tak Německo: není nutná soudní úprava, když se domluví, v určitých případech (je to tam samozřejmě vymezené), Švýcarsko, Nizozemsko, Estonsko, potom Skotsko, Lotyšsko… čili máme tady řadu zemí, kde samozřejmě každý má svůj recept, ale kontrola soudním systémem, který vy tady, jak bych to řekla, prostě stavíte na piedestal – a my dobře víme, že opatrovnické soudy někdy dělají chyby a musí to napravovat potom Ústavní soud až, protože tam není možnost dovolání – tak tam, kde se dohodnou rodiče, tak to není třeba. Nemluvě o tom, že jste úplně zapomněli – a těch lidí není málo, když už tedy – aspoň to nenazývejte reformou, řekněte, malá novelka, která nám zrychlí, ale není to reforma, to tedy si za tím stojím.
Proč jste tam nedali třeba, když se smírně domluví dva manželé, kteří se chtějí rozvést, děti jsou zletilé, třeba 20, 21 roků, žijí si každý svým životem nebo studují, všechno je v pořádku, oni se dohodnou – proč aspoň u těchhle lidí není možná smírná cesta, dohoda? Proč jste to tam nedali? Proč by tam notář nemohl ověřit podpisy? Takže za mě, nepřesvědčivé vysvětlení toho, že jste převzali většinu do svého návrhu, ale zdržovali jste tři roky návrh, který tady ležel, už první, ve třetí – vlastně to bylo na začátku období od listopadu 2021.
12. 7. 2024 at 8:36
Alfou a omegou záchrany otcovství, mužství, manželství, rodin, dětí a lidstva je rozvést ženy, matky a děti se státními a mimovládními pasáckými organizacemi! A navrátit je muži, otci a jejich rodinám.
Pasácké organizace je potřebné postavit před vojenské soudy a soudit za páchání genocídy národa !!!
12. 7. 2024 at 12:19
Když jde jen o ověření podpisů, mohla by se manželství rozvádět na poště. Komu se na poštu nechce, požádá o službu doručovatele. A když se tak může rozvést, proč ne i uzavřít? Manželství tak bude mít hodnotu 60 Kč za ověření dvou podpisů.