JáRodič.cz
–
Prvních 15 let po narození je pro každého člověka nejdůležitější fází jeho života. Prochází zásadním vývojem fyzických i psychických vlastností a podstatnou část tohoto času tráví hraním. A je to tak dobře – hry dětem zprostředkovávají fungování reálného světa, rozvíjí motorické i mentální schopnosti a dovednosti a učí je žít podle pravidel společnosti.
Hrajte si s ním
Hra pozitivně působí na vývoj dítěte už „od kolébky“. Ačkoliv se to na první dojem zdá banální, jakákoliv interakce s našimi nejmenšími má svůj význam. Kolébání a houpání miminko nejen uklidňuje, ale rozvíjí také jeho vizuální schopnosti a smyslové vnímání. Pohyb, vnímání prostoru a zrakové vjemy podpoříme tím, že dítěti ležícímu na zádech (a později i bříšku) podržíme nad hlavou hračku a pohybujeme jí tak, aby ji sledovalo očima. Díky hře „paci, paci, pacičky“ bude dost možná z vašeho miláčka virtuos nebo tanečnice, rozvíjí totiž rytmické schopnosti.
I počítačové hry mají své klady
Počítačové hry = kontroverzní téma. Většina rodičů by je nejraději zakázala. Jenže všichni jsme jednou byli dítětem a víme, že nekompromisní zákazy mají většinou úplně opačný efekt. Kontaktu s moderní technikou se navíc vaše ratolest stejně nevyhne. Počítače nebo tablety jsou stále běžnější výbavou středních i základních škol.
Podle vědců jsou počítačové hry PROSPĚŠNĚJŠÍ, NEŽ SI MYSLÍME. Rozvíjí paměť, pozornost i schopnost učení. Dohodněte se s dítětem, kolik hodin denně u počítače bude trávit. A také mu nabídněte alternativu, do které se zapojíte i vy, rodiče. Anebo si zahrajte s ním – nemusí jít pouze o krvavou akční „střílečku“. Vyzkoušejte třeba online hry, vyvinuté speciálně pro rozvoj mozku, inteligence a paměti. Ostatně, tyto hry jsou určeny i pro seniory, tak se vám dříve nebo později budou hodit ☺.
Kdo si hraje, nezlobí
Kolektivní hry zase rozvíjí schopnost sociální interakce, dodržování pravidel, kreativitu i umění vyrovnat se s prohrou. A díky tomu se z vašich potomků stanou plně fungující členové společnosti, připravení na život „tam venku“. Až vaše dítko přijde ze školy s tím, že se mu nechce na víkendový adaptační kurz, zkuste jej přesvědčit o opaku. Zážitková pedagogika je tou nejlepší školou sociálních kompetencí vůbec.
Převzato z webu JÁRODIČ.CZ
23. 6. 2018 at 10:56
Díky panu Hodinovi za ukážkový článek jak se dobrý nápad génia v rukou zrovnoprávněných idiotu stane vražedným. Možná by byl vhodnější název jak se Komenského „Škola hrou“ dnes ve feministických zemích zneužíva na „Hrou k duševní degeneraci“. Obsah dnešních her pro děti a dospělé vede především k odpoutání pozornosti od Globálního zločinu okrádání, degenerace a genocídy lidstva. Kdo si hraje opravdu nezlobí toho, kdo ho okradl. Dokonce i o rozum, zdraví a život. Vidím dnešním multimilirdářum a jejich Armádě s IQ houpacího koníka nejen do želudku, ale i do jejich zdegenerovnaých hlav 🙂