JáRodič.cz
–
Děti reagují na změny často velmi odlišně od dospělých. A vůbec se nemusí jednat o velké změny. Někdy stačí i drobná odchylka od zaběhnutého režimu a pro malého tvorečka přicházejí chvíle nejistoty a třeba i času. Je jisté, že postupně se dítě díky svým zkušenostem začne se změnami vypořádávat lépe. Chce to ale čas a hodně trpělivosti. V dnešním příspěvku jsme pro vás připravili několik rad a tipů, jak pomoci dítěti se se změnami vyrovnat a přijmout je.
Jak připravit dítě na změnu
Pokud víte, že dojde v životě dítěte k nějaké změně, je určitě dobré ho na ni připravit. Platí to i v případě, že se jedná o pozitivní změnu (tedy například dovolená, pobyt u babičky, nový člen rodiny,…). Dítě by mělo vědět, proč změna přichází, kdy nastane a co bude následovat. Vysvětlení by mělo odpovídat nejen věku dítěte, ale samozřejmě i jeho povaze (určitě není třeba zdůrazňovat, že každé dítě je jiné, jinak reaguje, jinak přijímá změny).
Nezapomeňte na správné načasování – je důležité vybrat ten správný okamžik, zároveň však pozor, abyste s novou informací nečekali příliš dlouho.
Výborným tipem může být i čtení knihy na dané téma. Čekáte-li další miminko, pak svému staršímu dítěti můžete číst nějaký příběh, kde se v rodině objeví nový člen rodiny. Stejně to platí o stěhování, nástupu do školy či školky a podobně. Dítě se vžije do postav z knížky, pochopí, jak se vyrovnaly se změnou a že takové situace zažívají i jiní lidé.
Vždy samozřejmě záleží na tom, o jakou změnu se jedná. Někdy je možné dopředu určité situace „nacvičit“. Jejich zvládnutí je pak pro dítě mnohem snazší.
Tipy, jak dítěti změnu usnadnit
- Mluvte s dítětem o změně – důležité je správné načasování. Dítěti vždy říkejte pravdu.
- Pro některé děti jsou náročné i drobné změny – berte to v úvahu, s dětmi probírejte denní režim, dejte jim dostatek času na přípravu
- Poslouchejte své dítě – odpovězte mu na všechny otázky, nezlehčujte jeho strach či obavy
- Změnu mu můžete přiblížit pomocí příběhu v knížce
- Zapojte dítě do plánování změn
- Využít se dá i malování či jiné výtvarné techniky
- Některé změny se dají dopředu nacvičit
- Pozor na větší množství změn najednou
- Je-li to možné, dejte dítěti čas na „aklimatizaci“, přizpůsobení se
- Vyžaduje-li to charakter změny, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc
- Dojde-li ve vašem životě k velkým změnám, pokuste se zachovat stávající denní režim či aspoň obvyklé denní rituály
- Je-li to možné, načasujte i samotnou změnu (neměňte školu či školu během školního roku a podobně)
- Počítejte s tím, že v době změny se může chování dítěte změnit – může být plačtivé, úzkostlivé, podrážděné, často se mu mění nálada, zlobí atd.
- Dejte dítěti šanci vyjádřit své pocity
- Dávejte dítěti co nejčastěji najevo svou lásku, ujišťujte ho, že se na vás může kdykoliv obrátit, že mu pomůžete
Závěr
Přijímá váš potomek změny snadno, anebo je to pro něj složité? Máte nějaký osvědčený tip, jak dítě na změnu připravit? Musel se váš syn či dcera v poslední době vypořádat s nějakou velkou životní změnou? Jak to zvládl? Napište nám vaše tipy, rady a zkušenosti, určitě je ocení i ostatní čtenáři.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat